Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z Ryk i Lubartowa czekali na to od wielu lat. Ruszyły prace przy ich nowych siedzibach (zdjęcia)

W Lubartowie oraz Rykach ruszyły prace związane z budową nowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. W obu przypadkach strażacy wyprowadzą się na obrzeża miasta, co znacznie ułatwi im pracę. Bedą też mieli więcej miejsca, gdyż obecne ich siedziby są zdecydowanie za małe w stosunku do potrzeb.

Rozpoczęły się prace związane z budową dwóch obiektów na potrzeby straży pożarnej w naszym regionie. Chodzi o nowe siedziby dla strażaków z Ryk i Lubartowa. W obu przypadkach obecne komendy znajdują się w centrum miasta, dodatkowo nie zapewniają strażakom odpowiednich warunków. Jest w nich też zbyt ciasno na sprzęt, którego w ostatnich latach jest coraz więcej. Wszystko dlatego, że kiedyś strażacy zajmowali się tylko gaszeniem pożarów, obecnie zaś większość ich interwencji dotyczy ratownictwa drogowego, miejscowych zagrożeń czy też pomocy dla innych służb. To zaś wymaga specjalistycznego wyposażenia.

Straż pożarna z Lubartowa wyprowadzi się z centrum miasta na jego obrzeża. Prace przy budowie nowego budynku komendy ruszyły na działce zlokalizowanej przy granicy miasta od strony Kocka. Plany związane z tą inwestycją powstały już wiele lat temu. W 2013 roku rozpoczęły się działania zmierzające do pozyskania niezbędnego terenu. Rok później działka została zakupiona przez Starostwo Powiatowe a następnie przekazana na rzecz skarbu państwa. W 2016 roku decyzją wojewody została przekazana w użytkowanie strażakom. W ramach inwestycji powstanie budynek Komendy Powiatowej PSP z Jednostką Ratowniczo – Gaśniczą, do tego baza wymiennych kontenerów ratowniczo – gaśniczych, wspinalnia strażacka a także wielofunkcyjne boisko sportowe. Powierzchnia użytkowa budynków wyniesie 2804 m2. Nowa komenda zlokalizowana będzie przy planowanym węźle zjazdowym drogi ekspresowej nr 19, co znacznie ułatwi przemieszczanie się w każdym kierunku.

Również na obrzeżach miasta powstaje nowa siedziba ryckich strażaków. W tym przypadku starania o rozpoczęcie inwestycji również prowadzone były przez wiele lat. Zaangażował się w nie wieloletni komendant jednostki st. bryg. Krzysztof Miłosz. W obecnym miejscu, przy ul. Warszawskiej, jest bardzo mało miejsca, strażacy mają też trudny i niebezpieczny wyjazd na ulicę Lubelską, przez co tracą cenny czas. Dużym problemem było jednak znalezienie odpowiedniej działki. W końcu z pomocą przyszło miasto, przekazując teren przy ulicy Lubelskiej, tuż przy drodze krajowej nr 17, w pobliżu marketu Intermarche. W ramach inwestycji powstanie tam dwukondygnacyjny budynek w formie litery L o powierzchni zabudowy 1645 m2 składający się z trzech części. W pierwszej znajdzie się hala garażowa, która pomieści dziesięć samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych, magazyny, warsztaty i myjnię. W drugiej zlokalizowane zostanie Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego, gabinety dowódcy i zastępcy dowódcy jednostki, a także kuchnia, jadalnia, pomieszczenia do wypoczynku, szatnia i toalety. Trzecia część będzie typowo administracyjna. Znajdzie się w niej sekretariat, gabinety komendanta powiatowego i jego zastępcy, biura i sala szkoleniowa z zapleczem. Dodatkowo tuż obok powstanie wspinalnia i wielofunkcyjne boisko, na którym strażacy będą odbywać obowiązkowe zajęcia sportowo – pożarnicze.

Obie inwestycje realizowane są w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017 -2020″. ich wartość wynosi łącznie ponad 30 mln zł. Środki na budowę pochodzą z ustawy modernizacyjnej i rezerwy celowej. Termin zakończenia prac i oddania strażnic do użytkowania wyznaczony został na koniec 2020 roku.

(fot. lublin112, PSP)

Jeden komentarz

  1. I bardzo dobrze tylko niech wyjazdy zrobią szerokie i widoczne