Czwartek, 18 lipca 202418/07/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy podpalili dom. Mieli ku temu ważny powód (zdjęcia)

W poniedziałek w ogniu stanął jeden z budynków koło Kraśnika. Tym razem był to pożar kontrolowany, wywołany specjalnie w celach szkoleniowych. Dzięki temu strażacy w realistycznych warunkach mogli doskonalić swoje umiejętności. To wszystko przełoży się na jeszcze większą skuteczność w prawdziwych akcjach.

Jak ważne są umiejętności służb ratunkowych, można się przekonać praktycznie każdego dnia. Jednak wiedza nabyta na początku służby okazuje się niedostateczna. Strażacy, policjanci czy ratownicy medyczni muszą cały czas się szkolić, gdyż zmienia się poziom zagrożeń, pojawia się nowy sprzęt, jak też techniki prowadzenia akcji ratunkowych. Strażacy mają do dyspozycji specjalne ośrodki szkoleniowe, gdzie w specjalnie stworzonych do tego celu budynkach doskonalą swoje umiejętności.

Co jakiś czas organizowane są również manewry, w trakcie których pozorowane są różnego rodzaju sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jednak w przypadku pożarów, najczęściej zdobywana wiedza pochodzi z teorii oraz z przeprowadzonych akcji. Zdarzają się jednak okazje, aby można było przećwiczyć prowadzenie działań gaśniczych w prawdziwych warunkach.

Prowadzi się je w budynkach przeznaczonych do rozbiórki. Kilka takich obiektów znajduje się obecnie w miejscu, gdzie niedawno rozpoczęły się prace związane z budową drogi ekspresowej S19 Lublin – Rzeszów. Za zgodą Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcy prac, strażacy z Kraśnika mogli wykorzystać je na swoje potrzeby. Dzięki temu mieli doskonałą okazję do doskonalenie wiedzy i umiejętności praktycznych w prawdziwie realistycznych warunkach.

W trakcie działań gaśniczych, zwłaszcza kiedy istnieje ryzyko, że w płonącym budynku może ktoś się znajdować, liczy się każda sekunda, a każdy ruch musi być przemyślany. Wszystko dlatego, że strażacy przeszukując budynek sami narażają swoje życie, więc muszą poruszać się tak, aby pomóc potrzebującym pomocy, a samemu wyjść z tego cało. Podczas takich ćwiczeń strażacy doskonalą też umiejętności radzenia sobie w krytycznych sytuacjach, jednak przede wszystkim mają możliwość przeanalizowania przeprowadzonych działań, wyciągnięcia wniosków i powtórzenia akcji gaśniczej, co jest możliwe do wykonania tylko w trakcie takich ćwiczeń.

To nie pierwszy raz, kiedy przeznaczone do rozbiórki budynki wykorzystywane są w takim celu. Nie tak dawno w Zemborzycach Tereszyńskich w podobny sposób ćwiczyli strażacy z jednostek OSP z okolic Lublina. Są one również doskonałym poligonem dla policjantów, zwłaszcza z jednostek kontrterrorystycznych. Antyterroryści w swoich obiektach szkoleniowych znają już każdy zakamarek, a działania w tego typu budynkach można odwzorować akcje z elementami zaskoczenia.

Strażacy podpalili dom. Mieli ku temu ważny powód (zdjęcia)

Strażacy podpalili dom. Mieli ku temu ważny powód (zdjęcia)

Strażacy podpalili dom. Mieli ku temu ważny powód (zdjęcia)

Strażacy podpalili dom. Mieli ku temu ważny powód (zdjęcia)

(fot. PSP Kraśnik)

22 komentarze

  1. Dobrze ktoś tu napisał …można było do podpalki uzyć drewna ,gałęzi …bo te czarne kłeby dymu to ewidentnie palące się tworzywa sztuczne ….czy to co się pali i z czego jest dym ,zmienia coś w „wartosci szkoleniowo -technicznej ” takich ćwiczeń ?

  2. Ku..wa fajna chałupa była

  3. naprawdę polska to dziwny kraj zwykły Kowalski za palenie ogniska z gałezi dostanie 500 zł jak straż miejska znajdzie tam plastikowa butelkę. A oni palą chaupe i wszyscy są zadowoleni..dużo materiałów można by z takiego domu odzyskać i wspomóc najbiedniejszych. ..np okna, dzwi…ale po co?lepiej podpalić i wmawiać innym ze to miało sens..kto jest strażakiem ten wie ze kontrolowany pożar nie nauvzyzy niczego bo w prawdziwym..wszystrona uklada się inaczej..

  4. No taki piękny dom. Aż żal patrzeć.

  5. A z tego domu ile blachy można odzyskać, krokwie, okna, drzwi, grzejniki itd. Ktoś biedny mógł jeszcze wykorzystać.

  6. Niech ćwiczą. Chłopaki nigdy na ćwiczeniach nie odwzorują tak realistycznie pożaru domu. Dajcie Im się doszkolić. Prawdopodobnie takich ćwiczeń nigdy nie powtórzą. Oszczędź ie straż. To najbardziej niedoceniany zawód…

Z kraju

Sport