Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy ochotnicy dostaną środki na zakup wyposażenia. Do 19 jednostek trafi prawie 400 tys. zł

Środki na zakup wyposażenia, sprzętu przeciwpożarowego, odzieży ochronnej, butów oraz hełmów strażackich trafią do jednostek OSP z naszego regionu. To kolejne takie wsparcie w tym roku. W lipcu, na ten sam cel przekazano milion złotych.

W poniedziałek zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie zatwierdził listę podmiotów, do których trafią środki w ramach drugiej części ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych. Nabór uzupełniający o dofinansowanie przedsięwzięć został ogłoszony w połowie września. Środki finansowe z tego programu mogą być przeznaczone na zakup m.in. wyposażenia, sprzętu przeciwpożarowego, odzieży ochronnej, butów oraz hełmów strażackich.

Ze wsparcia skorzysta w sumie 19 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Maksymalna kwota dotacji wynosi 25 tys. zł. Tyle właśnie otrzymały jednostki OSP w Kraśniku, Wólce Rokickiej, Uchaniach, Firleju, Moszenkach, Lipinach Dolnych i Sawinie. Niewiele mniej gdyż 24 984 zł trafi do OSP w Krasieninie, 24 750 zł do OSP w Tereszpolu-Zaorendzie, 24 500 zł do OSP w Ludmiłówce, zaś jednostki OSP w Suścu i Olbięcinie otrzymają po 23 000 zł. Z kolei kwoty od 10 tys. zł do blisko 19 tys. zł otrzymały jednostki OSP w Dziekanowie, Ratoszynie, Liśniku Dużym, Głodnie, Łazach, Ksawerówce oraz Jakubowicach Konińskich Kolonii.

– Wrześniowy nabór uzupełniający cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W sumie złożonych zostało 312 wniosków na kwotę ponad 6,5 mln zł, co wielokrotnie przekroczyło dostępną pulę środków. W związku z tym, że potrzeby strażaków-ochotników w zakresie doposażenia w specjalistyczny sprzęt są bardzo duże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie stara się o dodatkowe środki zewnętrzne, żeby wesprzeć jednostki OSP z województwa lubelskiego – wyjaśnia Marek Wieczerzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych, w części dotyczącej dofinansowania zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazuje na ten cel środki. Jego cel to podniesienie gotowości bojowej jednostek OSP poprzez doposażenie ich w sprzęt niezbędny do zapobiegania i likwidacji skutków katastrof naturalnych, ekstremalnych zjawisk atmosferycznych lub awarii technicznych, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu osób, mieniu albo środowisku naturalnemu.

(fot. lublin112)

3 komentarze

  1. A czy podana była oficjalna informacja o pierwszym naborze????? teraz podali info a do podziału 400 tys żenada…..

    • Właśnie. Gdzie była taka informacja?
      Od początku roku przeglądam co jakiś czas stronę WFOŚiGW i żadnej informacji nie było.

  2. I co z tego? Strażacy częściej uczestniczą w akcjach niż żołnierze WOT w ćwiczeniach. I co z tego mają? Marne grosze z ekwiwalentu, który czasem nie pokryje kosztów dojazdu strażaka na alarm do remizy. Są za to całowani po tyłkach przed każdymi wyborami. Czy tak ciężko docenić stałą kwotą strażaka-ochotnika?

Z kraju