Strażacy doskonalili swoje umiejętności

W sobotę zostały przeprowadzone ćwiczenia jednostek OSP powiatu lubelskiego wchodzących w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

W sobotę w Wojciechowie oraz okolicach zostały przeprowadzone ćwiczenia jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego w powiecie lubelskim. W manewrach brało udział łącznie 21 zastępów strażaków. Mieli oni do wykonania szereg zadań, z którymi mogą spotkać się w przypadkach akcji ratowniczo-gaśniczych.

Ćwiczenia były wykonywane zarówno w Wojciechowie, jak również w Starym Gaju, czy tez strażnicy OSP Wojciechów Kolonia Pierwsza.
Strażacy po sprawdzeniu ich wyposażenia, gotowości oraz stanu technicznego pojazdów bojowych ruszali w miejsca na terenie gminy, gdzie czekały na nich zadania do wykonania. Najpierw musieli w zadymionym pomieszczeniu odnaleźć i ewakuować osobę poszkodowaną w pożarze budynku, następnie ugasić pożar nieużytków rolnych. Sprawdzano również poziom wyszkolenia w przypadku udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz umiejętność wytyczenia oraz przygotowania lądowiska dla śmigłowca ratunkowego.

Ważną konkurencją było również ratownictwo drogowe. W zainscenizowanym wypadku drogowym, strażacy mieli za zadanie uwolnić osobę zakleszczoną we wraku auta a następnie wydostać ją na zewnątrz i przekazać pogotowiu ratunkowemu. Każdy ruch strażaków był bacznie obserwowany i oceniany przez dowódców.

Podstawowym celem ćwiczeń było podniesienie poziomu i efektywności prowadzenia działań ratowniczych, jak również stanu wyszkolenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Zwłaszcza że inscenizacje zdarzeń były bardzo zbliżone do tych, które na co dzień mogą przytrafić się strażakom w akcjach ratunkowych. Pozwala to doskonalić umiejętności i podnosić gotowość jednostek OSP do podejmowania w bezpieczny i efektywny sposób działań ratowniczo – gaśniczych.

(fot. lublin112)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska