Strażacy doskonalą umiejętności ratownictwa w sytuacjach, gdy załamie się lód

W poniedziałek strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Lublinie po raz kolejny ćwiczyli nad Zalewem Zemborzyckim. W ten sposób doskonalą swoje umiejętności w tego typu akcjach ratunkowych.

Poniedziałkowe ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności technik ratowniczych w warunkach zimowych, tak aby zapewnione było bezpieczeństwo ratowników oraz osób poszkodowanych. Strażacy ćwiczyli także sposoby ewakuacji osób, które wpadły do wody. Aby nieść pomoc osobom, pod którymi załamał się lód, trzeba specjalnych umiejętności oraz odpowiedniego sprzętu. Tylko wtedy jest pewność, że za chwilę nie trzeba będzie ratować tego, który ruszył na pomoc.

Jak każdej zimy wiele osób ryzykuje swoje zdrowie a nawet życie, wchodząc na zamarznięte zbiorniki wodne. Tymczasem jak zapewniają strażacy, nie ma bezpiecznego lodu. W niektórych miejscach jego grubość może mieć 20-30 cm, a zaledwie metr czy dwa dalej będzie tak cienki, że załamie się pod ciężarem człowieka. Do tego w wielu miejscach struktura lodu nie jest jednolita. Pomiędzy poszczególnymi warstwami są duże przestrzenie wypełnione powietrzem. Sprawia to, że lód staje się kruchy i chodzenie po nim jest bardzo niebezpieczne.

Na szczęście tej zimy lubelscy strażacy nie musieli jeszcze interweniować w przypadkach załamania się lodu pod nieostrożnymi osobami. Jednak każdego roku przeprowadzają po kilka tego typu interwencji.

(fot. nadesłane – Lublin żegluje)
2017-01-23 18:05:48

5 komentarzy

 1. „Na szczęście tej zimy lubelscy strażacy nie musieli jeszcze interweniować w przypadkach załamania się lodu pod nieostrożnymi osobami.”

  To tylko dobitnie pokazuje jak niesamowicie „niebezpieczny, niejednolity, niejednorodny” lód mamy tej zimy akwenach naszego regionu… Haha 🙂

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7466zł 0.38%
  • GBP 5.1104zł 0.3%
  • EUR 4.548zł 0.16%
  • CHF 4.2219zł 0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL