Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy w całym regionie świętują. Obchodzą dzień św. Floriana

Długi weekend majowy jest od wielu lat okazją do organizowania przypadającego 4 maja dnia św. Floriana, czyli patrona strażaków. Obchody odbywają się w całym regionie.

Dzień Strażaka wypada 4 maja, jednak uroczyste obchody organizowane są najczęściej w długi majowy weekend, ze względu, że są to dni wolne od pracy. W całym kraju w Państwowej Straży Pożarnej pracuje 30 tysięcy funkcjonariuszy, dodatkowo w Ochotniczych Strażach Pożarnych działa kolejne 600 tysięcy osób. Wszyscy oni mają swój dzień, w którym to najlepsi z nich zostają wyróżniani odznaczeniami, a dla mieszkańców organizuje się pokazy sprzętu, czy tez działań ratowniczych.

O ile w Państwowej Straży Pożarnej dzień ten ma wymiar głównie symboliczny, to szczególnie kultywują go Ochotnicze Straże Pożarne. Ich członkowie mają jedną z nielicznych okazji w roku, żeby założyć galowy mundur, a lokalnej społeczności przypomnieć jak ważna i potrzebna jest ich służba. Spotykają się z mieszkańcami na festynach oraz prezentują swoje wyszkolenie oraz umiejętności.

Uroczystości związane z dniem św. Floriana odbywają się dzisiaj praktycznie w każdej gminie naszego województwa. Z kolei na szerszą skalę organizowane są w niektórych miastach obchody powiatowe Dnia Strażaka. Zaś te wojewódzkie odbędą się w tym roku w Białej Podlaskiej i będą połączone z obchodami 140-lecia tamtejszej straży pożarnej. Odbędą się one za tydzień, 10 maja, na Placu Wolności. Z tej okzaji dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji.

Dzisiaj uroczyste obchody święta strażaków odbyły się m.in. w podlubelskim Radawcu Dużym, gdzie oprócz mszy świętej w intencji strażaków i odznaczenia tych, którzy w znaczący sposób wnieśli szczególne zasługi dla pożarnictwa, odbyło się szereg atrakcji dla mieszkańców gminy. Zaprezentowano pokazy strażackie, wystąpiły także dzieci z okolicznościowymi przedstawieniami zaś przybyłych gości częstowano gorącą grochówką. nasi redakcyjni koledzy ze „zwiedzajlubelskie.pl” zorganizowali także pokaz wirtualnej rzeczywistości. Dzięki specjalnym okularom, uczestnicy mogli przeżyć niesamowite wrażenia.

(fot. lublin112)
2014-05-03 17:34:00

Jeden komentarz

  1. Wszystkiego Najlepszego wszystkim STRAŻAKOM-życzy już emeryt