690 680 960

Statystyczna mieszkanka Lubelszczyzny ma 43 lata, na 100 mężczyzn przypada 106 kobiet

W jakim jest wieku, kiedy wychodzi za mąż i decyduje się na dziecko, czy pracuje jak też gdzie mieszka statystyczna kobieta z naszego regionu sprawdzili pracownicy Urzędu Statystycznego. Tak samo oszacowali, jak sytuacja ta będzie wyglądała za 30 lat.

Z okazji przypadającego dzisiaj Dnia Kobiet pracownicy Urzędu Statystycznego w Lublinie policzyli, że w województwie lubelskim w ubiegłym roku mieszkało 1 085,6 tys. kobiet. Stanowiły one 51,5% wszystkich mieszkańców naszego regionu. Większość z nich to mieszkanki wsi, w miastach mieszkało 47,7% ogółu kobiet. Jeżeli chodzi o wiek, to do 51 roku życia włącznie przeważali mężczyźni, a powyżej 51 lat kobiety.

Ogółem w naszym regionie na 100 mężczyzn przypada 106 kobiet. Statystyczna mieszkanka województwa ma 43,8 lat. Dziewczynka urodzona w 2019 r. dożyje średnio 82,4 lat. Patrząc na związki, to zarejestrowano 491,7 tys. małżeństw. Oznacza to, że 54,8% kobiet w wieku 19 lat i więcej zdecydowało się wyjść za mąż. Statystyczna panna młoda ma 27,3 lat a na pierwsze dziecko decyduje się w wieku 28,2 lat.

Z ogółu mieszkanek województwa lubelskiego, pracowało 386 tys. kobiet. Współczynnik aktywności zawodowej wynosi więc 46,9% a wskaźnik zatrudnienia 44,5%. Z kolei stopa bezrobocia wśród kobiet wyniosła 5,2%. Statystycy podali też grupy sfeminizowanych zawodów. Jeżeli chodzi o pracowników wykonujących prace proste jest to 66,7%, wśród specjalistów wynosi on 65,6%, u pracowników biurowych 61,2%, u pracowników usług i sprzedawców 60,2% a wśród techników i innego średniego personelu 50,0%.

Prognozy na 2050 rok wskazują, że w województwie lubelskim będzie mieszkało 872,0 tys.kobiet, w tym 56,3% w miejscowościach wiejskich. Na 100 mężczyzn będą przypadały 104 kobiety, a ponad 34% ogółu pań, będą stanowiły te w wieku poprodukcyjnym.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

23 komentarze

 1. dółdemograficzny

  przygnębiająco wyglądają te statystyki

 2. No trzeba spierniczać z tej ziemi inspiracji. Mam 28 lat i nie będę się żenił z 43 letnią babcią.

  • Taka babcia jeszcze by Cie niuniu wielu rzeczy nauczyła ale co Ty znasz zycie jak niedawno od mamusi cysia zostałeś odstawiony buhehehe

  • 43l kobiety są jeszcze seksowne a nie to co teraz puste dziewczyny 20 letnie, ajfonik, firmowe cichy i balety. Zadna z nich na matkę sie nie nadaje, insagram i Facebook wazniejsze, nawet gotować nie umie ani zajac sie domem. Zawsze endriu mozesz sobie znalezc chlopaka odpowiedniego dla ciebie

   • Z 43 łatka można co najwyżej poszaleć na łóżku pod warunkiem użycia dużej ilości wazeliny i worka na głowę

  • Ta 43 letnia z pewnością by cię nie chciała..

 3. Jaki kraj taki stan

 4. Uczyć się i wyjeżdżać stąd na zachód kraju, albo za granicę. Tu nie ma przyszłości dla młodych ludzi, chyba że dla kogoś szczytem marzeń jest praca w januszexie za najniższą krajową… Nie ma tu żadnych większych zakładów pracy po za kopalnią i azotami, a jak kopalnia niedługo będzie zamykana to bezrobocie wywali w kosmos.

  • No już, nie frustruj się tak. W końcu kogoś znajdziesz. Te brzydkie też ktoś musi…

  • Maupo – A po co się uczyć, wycierać 4 litery starym Niemcom, czy Włochom, albo zbierać kwiatki, albo truskawki gdzie indziej, to i z ledwie skończoną 8 klasą można.
   O Anglii nie wspominam bo tam wszystkie zmywaki zajęte prze nasze pielęgniarki i co lepszych lekarzy (miernota siedzi w Polsce i „teleporaduje”)

   • Zawsze też można narobić sobie „pincet plusów”, a potem siedzieć i nic nie robić, a socjalne co miesiąc będą wpadać.

  • Azoty są dla swoich a na zachodzie kraju porównywalne zarobki ale wyższe ceny mieszkań

 5. Śmiewca pustych artykułów

  Fotka w stylu bukkaki… 😁

 6. Ja jestem w tej 6tce na którą przypada 0 mężczyzn.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…