Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Na ulice Chełma wyjedzie elektryczny autobus. Jednak tylko na kilka dni

W tym tygodniu pasażerowie najpopularniejszych linii komunikacji miejskiej w Chełmie będą mieli okazję podróżować autobusem elektrycznym. Pojazd trafi do miasta na testy.

Od czwartku 11 marca na ulicach Chełma będzie można dostrzec nowy pojazd komunikacji miejskiej. To elektryczny autobus Pilea, który jego producent, firma ARP E-Vehicles, określa całkowicie polskim projektem, powstałym w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu oraz jako pierwszy polski zero-emisyjny autobus z baterią pod podwoziem.

Pojazd po naładowaniu baterii i przeszkoleniu kierowców wyjedzie na ulice miasta i będzie kursował na najpopularniejszych liniach, czyli 1, 2, 3, 8 i 9. Autobus ma 8,5 metra długości i mieści 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących. Posiada baterie o pojemności 142 kWh dające zasięg około 140 km. Wyposażony jest także w klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów.

Pasażerowie Chełmskich Linii Autobusowych będą mogli korzystać z pojazdu tylko przez kilka dni. Wszystko dlatego, że dostarczony on zostanie w ramach testów. Miasto przymierza się bowiem do zakupu tego typu autobusów. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożony został już wniosek o dofinansowanie zakupu zarówno pojazdów elektrycznych jak też napędzanych wodorem.

(fot. UM Chełm)

5 komentarzy

 1. Kiedy autobus na kredę?

  • kolejka na kredówkach jest napędzana kredą

   • Jasny Gwint !!!

    Jestem pewien, że jakby taki autobus był napędzany czystą wodą, albo nawet i kredą, to szybko znalazłby się chętny do obłożenia akcyzą wody i kredy w takiej wysokości, że lepiej już byłoby korzystać z poczciwej benzyny czy „ropy”.

 2. Kilka dni to krótko.Lubelski Ursus tęż bezawaryjnie jeździł przez kilka dni a później to już skarbonka dla właściciela i wielka niewiadoma czy danego dnia przejeździ do końca i tak krótkiego bo szczytowego rozkładu.

 3. Ale hejterom żal d..e ciśnie…:D jak jest tylko gdzieś lepiej to krytyka. Polska mentalność postkomuchów i cebulaków. Nie zazdrość rób coś żeby było lepiej tobie, sąsiadowi i rodakom!!! Brak układów i równa szanse startu będą z korzyścią dla większości społeczeństwa, wyłączając byłych ubeków komuchów którym układy się kończą i to doprowadza ich do frustracji…

Z kraju