690 680 960

Stary chełmski dworzec PKS zmieni swoje oblicze

Stary chełmski dworzec PKS zmieni wkrótce swój wygląda. Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) wybuduje na terenie nieruchomości biurowiec klasy A w ramach realizowanego przez instytucję programu „Fabryka”. Obiekt zachowa również w części funkcję dworca autobusowego.

– Otrzymałem koncepcję na budowę nowego dworca autobusowego w Chełmie i biurowca klasy A – napisał na swoim profilu społecznościowym w serwisie Facebook prezydent Jakub Banaszek. – Inwestycja będzie w 100% realizowana przez ARP, Miasto Chełm aportem wnosi teren i 100 tysięcy złotych. Wartość całej inwestycji to wstępnie ok. 45 mln złotych. Wbicie łopaty planowane jest w pierwszym kwartale 2023 roku – przyznaje włodarz miasta.

Szczegóły całej inwestycji przedstawią podczas wrześniowej Sesji Rady Miasta Chełm przedstawiciele ARP. 30 grudnia 2021 roku chełmscy radni przyjęli projekt dotyczący realizacji w Chełmie programu „Fabryka”. W akcie wyrażono zgodę na utworzenie spółki z o.o. przez miasto Chełm oraz OPERATOR ARP Sp. z o. o.

Nadrzędnym założeniem programu „Fabryka”, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu, jest wsparcie rozwoju miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze poprzez budowę nowoczesnych biurowców klasy A. W takich budynkach działalność mogą prowadzić firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

Koncepcja zagospodarowania terenu w Chełmie zakłada powstanie dwóch obiektów:
– nowoczesnego biurowca klasy A,
– budynku odpowiadającego za obsługę dworca, ponieważ miejsce, w którym realizowana będzie inwestycja, w części zachowa swój dawny charakter.

W obszarze „dworcowym” powstaną nowoczesne wiaty przystankowe, na których, zgodnie ze wstępnym projektem, znajdą się panele fotowoltaiczne. Będą wpisywać się w estetykę obiektu, a dodatkowo – w pewnym stopniu – zasilać cały kompleks, który, oprócz swoich podstawowych funkcji, ma stać się również wizytówką Chełma i znacząco odmienić oblicze centrum miasta.

(fot. UM Chełm)

6 komentarzy

  1. Na tym dworcu to kiedyś był niewiarygodny ruch autobusów. Teraz hula wiatr i obraz nędzy i rozpaczy.

  2. kiedy będzie gotowe?

  3. Ciekawe jaka firma na zadu piu zarobi na wynajem porządnego biura. No chyba, że urząd miasta wynajmie od państwowej spółki. I w ten sposób mieszkańcy Chełma będą dy mani przez pisiorstwo

  4. Biurowiec w ramach programu „Fabryka”? Cudzysłów wydaje się być jak najbardziej „na miejscu”.

  5. A w Lublinie PO wywala miliony w błoto na budowę molochhu zwanego dworzec pks. No w sumie czy coś dziwi. gdzie PO tam złodziejstwo i ciemne interesy.

  6. Jeśli nie będzie ściągnięte z Polski jakiegoś dużego i poważnego podmiotu który wykorzysta przestrzeń to inwestycja nie ma szans. Liczę na to że się uda ponad wszelkimi partyjnymi uprzedzeniami. Dla miasta…

Kursy walut

  • USD 4.5164zł 0.75%
  • GBP 5.4141zł -0.08%
  • EUR 4.6813zł -0.05%
  • CHF 4.7449zł -0.22%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki w VIVO! Lublin
Badania bez skierowania. Okulistyczne Mikołajki w Poradni Okulistycznej Dziecięcej 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ w Lublinie
Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie