Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Startuje jedna z największych imprez w Lublinie. Na trzy dni zamkną ul. Królewską i Lubartowską

W piątek zamknięta zostanie dla ruchu ul. Królewska oraz odcinek ul. Lubartowskiej pomiędzy ratuszem a ul. Bajkowskiego. Inaczej pojadą też autobusy i trolejbusy komunikacji miejskiej.

Od piątku do niedzieli lubelskie Stare Miasto stanie się stolicą kultury tradycyjnej oraz sztuki ludowej. To za sprawą jednej z największych i najsłynniejszych imprez, jakie odbywają się w Lublinie, czyli Jarmarku Jagiellońskiego. Każdego roku wydarzenie to przyciąga dziesiątki tysiące osób nie tylko z Lublina i województwa lubelskiego, lecz także turystów z Polski i zza granicy. Program składa się z ponad setki wydarzeń, które odbywać się będą głównie w przestrzeni miejskiej.

W związku z tym zapadła decyzja o wyłączeniu z ruchu pojazdów na czas trwania imprezy ul. Królewskiej oraz ul. Lubartowskiej od ratusza do ul. Bajkowskiego. Powodem jest m.in. przejście dla pieszych naprzeciwko Bramy Krakowskiej, przez które wiedzie główna trasa pomiędzy Starym Miastem a deptakiem. Podczas każdej większej imprezy odbywającej się w Lublinie pojawiał się w tym miejscu spory problem. Ciągły ruch pieszych sprawiał, że po obu stronach tworzył się duży korek a kierowcy dzwonili na policję informując, że nie mogą przejechać. Ruchem starali się wtedy sterować funkcjonariusze drogówki, jednak nie zawsze przynosiło to pożądany efekt. Dlatego też postanowiono, że w godzinach między 6.00 a 21.00 odcinek od ul. Bajkowskiego do ul. Podwale będzie wyłączony z ruchu.

W związku z tym inaczej będą kursowały pojazdy komunikacji miejskiej. Linie nr 1, 6 i 17 w obu kierunkach pojadą z ul. Zamojskiej ulicami: Bernardyńską, Narutowicza, Okopową, Zesłańców Sybiru, Kołłątaja, 3 Maja, al. Solidarności do al. Tysiąclecia. Co ważne, autobusy te nie będą zatrzymywać się na przystankach Zesłańców Sybiru 02, Mościckiego 02 oraz Dolna 3 Maja 01. Linia nr 4 kursować będzie następującą trasą: z Al. Racławickich przez Krakowskie Przedmieście, ul. 3 Maja, al. Solidarności do al. Tysiąclecia. Linia nr 23 w kierunku Felina pojedzie przez al. Solidarności, al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej i Lubelskiego
Lipca ’80, zaś w kierunku Ikei trasa nie ulegnie zmianie. Z kolei autobusy linii nr 39 pojadą przez ul: Narutowicza, Okopową, Zesłańców Sybiru, Kołłątaja, 3 Maja, al. Solidarności do al. Tysiąclecia.

Trasa objazdowa dla trolejbusów linii nr 156 i 160 została wyznaczona w kierunku ul. Chodźki przez ul.: Lubelskiego Lipca ’80, al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąclecia do ul.Lubartowskiej, zaś w kierunku Felina oraz os. Poręba: z ul. Lubartowskiej przez ul.: Ruską, al. Unii Lubelskiej, Lubelskiego Lipca ’80. Ponieważ ruch pojazdów w centrum ograniczony będzie tylko w dzień, linie komunikacji nocnej jeździły będą standardową trasą. Jednak zwiększona zostanie częstotliwość ich kursowania. W noce z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę w godzinach od 23:00 do 2:30 autobusy odjeżdżać będą z przystanków na Placu Wolności co 30 minut.

(fot. lublin112)

6 komentarzy

  1. Słabo funkcjonariusze chyba się starali,bo jakby jeszcze ze 4 patrole to uzbieraliby niebagatelną sumę od głupkowatych pieszych co nie stosują się do kierowania ruchem przez policjanta.Teraz wszystkie pojazdy dookoła .Najprościej przecież.Ogólnie powinna tam stanąć sygnalizacja czasowa i po temacie.

  2. Beznadziejna impreza, szkoda przepychać się przez ten tłum. Lepszą alternatywą jest spacer za miastem albo nawet pozostanie w domu z książką.

  3. Najprościej wszystko zamknąć a policjanci w krzakach dalej tylko łapać darczyńców na różne 500+.

  4. Tam wisi publicznie na głowami. Obraz Waszej Żydowskiej królowej Maryii Polacy. Mnie do tego nie mieszajcie 🙂

  5. Autobusy powinno się tam zostawić. Nikt nie pomyślał o osobach starszych, które będą musiały dymać albo z 3-go Maja, albo z Al. Tysiąclecia.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo