Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Startuje akcja Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę wielka uliczna zbiórka darów

W niedzielę 24 listopada odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów w ramach Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Wolontariusze będą oczekiwać w kilkudziesięciu punktach w całym mieście, a także w wielu miejscowościach regionu oraz kraju. Warto pamiętać, że podczas akcji nie są zbierane pieniądze lecz wyłącznie dary rzeczowe.

Już po raz 27. odbędzie się wielka uliczna zbiórka darów, organizowana w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Zapoczątkowana w 1993 roku przez Ewę Dados z Radia Lublin akcja, początkowo miała wymiar tylko lokalny, obecnie zbiórki prowadzone są w całym kraju. Zbierane są wyłącznie dary rzeczowe, m.in. odzież, zabawki, środki czystości oraz ziemiopłody i żywność o długim terminie ważności. Wszystko to trafi następnie do magazynu, gdzie przez kilka dni będzie segregowane a następnie przekazywane do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, jak również do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych czy też wychowanków domów dziecka. Łącznie będzie to kilka tysięcy osób z całego kraju.

W Lublinie zbiórka rozpocznie się od uroczystej odprawy w siedzibie Radia Lublin. Następnie o godzinie 10:00 wolontariusze pojawią się w 65 punktach na ulicach miasta. Pozostaną tam do godziny 15:00. Jeden z punktów zbiórki będzie ruchomy, bowiem po raz kolejny w akcję włączyło się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Po ulicach ma jeździć autobus Gutek, znany mieszkańcom z trasy turystycznej, w którym również zbierane będą dary. O godzinie 14:00 w Amfiteatrze na Poczekajce rozpocznie się koncert dedykowany mieszkańcom Lublina – Przyjaciołom Akcji, w trakcie którego również odbywać się będzie zbiórka. Kto nie wyrobi się do godziny 15:00, będzie mógł dary zanieść do Głównego Magazynu Akcji w dawnym domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego 35, gdzie przyjmowane one będą do godziny 18:00.

Zbiórki będą prowadzone również w wielu innych miastach i miejscowościach. Na dzień dzisiejszy zarejestrowanych zostało 211 sztabów akcji, kolejnych 58 oczekuje na akceptację. Wolontariuszy znaleźć będzie można w następujących lokalizacjach w naszym regionie: Biała Podlaska, Biłgoraj, Bełżec, Bełżyce, Boża Wola, Bychawa, Bystrzyca Stara, Chełm, Chmielnik, Dereźnia Solska, Fajsławice, Firlej, Garbów, Granice, Jabłoń, Jacków, Jakubowice Konińskie, Jastków, Kamień Kolonia, Kluczkowice, Kock, Krasnobród, Krasnystaw, Krasienin, Kraśnik, Krynice, Kurów, Łaziska, Łęczna, Łopiennik Górny, Majdan Sopocki Pierwszy, Malice, Małochwiej Mały, Markuszów, Michów, Narybie Dwór, Nałęczów, Nasutów, Niedrzwica Duża, Niemce, Obsza, Opole Lubelskie, Orłów Drewniany, Ożarów, Parczew, Piaseczno, Poizdów, Poniatowa, Potoczek, Potok Wielki, Przytoczno, Pszczela Wola, Puchaczów, Puławy, Rejowiec Fabryczny, Rudno, Ryki, Siedliska Drugie, Siennica Nadolna, Sosnowica, Stara Wieś Druga, Strzeszkowice Duże, Sułów, Świdnik, Świdnik Mały, Telatyn, Tereszpol-Zaorendzie, Tomaszów Lubelski, Turka, Turobin, Tyszowce, Wandalin, Werbkowice, Wola Dereźniańska, Wola Gałęzowska, Wola Skromowska, Zaburze, Zamość, Zaraszów oraz Złojec.

W województwie mazowieckim lokalizacje sztabów to: Warszawa, Urle, Klembów, Cegłów, Legionowo, Tłuszcz, Ząbki i Czersk, w województwie łódzkim: Kutno, Przedbórz, Gołębiewek Nowy i Warta, w podkarpackim: Krosno, Kobylany, Rzeszów, Potok, Brzyska, Przemyśl i Łukawiec a w świętokrzyskim Adamów. Warto pamiętać, że niedzielna zbiórka to tak naprawdę dopiero początek akcji, która potrwa do 23 grudnia. Dary wciąż będą przyjmowane, jednak tylko w stacjonarnych punktach. Organizowane będą też zbiórki w małych miejscowościach. W ubiegłym roku wolontariusze zebrali 126 ton darów. Honorowy patronat nad akcją objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

(fot. lublin112)

18 komentarzy

 1. ojciec dyrektor i jemu podobni z czarnej watykańskiej mafii powinni przyłączyć się do akcji,a nie tylko wyciągają kasę od ludzi

 2. Serio? Czyli 500+ nic nie dało? I dzieci nie dość, że głodne to jeszcze marzną???

 3. każde dziecko ma 500+ i rodziców i jeszcze mało?

  • dla dzieci tak...ale...

   Nie „każde dziecko ma 500+” tylko ich rodzice mają 500+.
   Od czasu wprowadzenia wspomnianego „500+” nie maleje zapotrzebowanie na akcje typu „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
   I to nie dzieci są temu winne.
   Jest to jedynie dowód na niedoskonałość tego systemu pomocy (mam na myśli 500+).
   No chyba, że głównym celem było… przecież to rodzice mają prawa wyborcze a nie dzieci…

 4. Interesujące. Odpaliłem stronkę pdpz i co widzę ? sponsorzy i patronat, same prywatne firmy, no i nie widze waszych kochanych kościołów. To po co Ja odprowadzam podatki na konkordat? Do d*** z tym krajem,

 5. nazwa akcji sugeruje,ze dzieci w Polsce umierają na ulicach jak w radzieckiej rosji. czas najwyzszy tą nazwę zmienić,bo jest nieadekwatna do faktycznego jej celu.

 6. Wieśniaczka w gumofilcach na szpileczkach

  Zaczynajcie beze mnie… Nie chcę przeżyć szoku jak zobaczę, że moje nowe, dopiero co kupione zabawki jakaś śmojda ubrana w niezłe futro zapewne w imieniu tych dzieci potrzebujących przetrwać zimę wyrzuca do śmietnika i wsiada do wypasionej fury

 7. Bez tej akcji dzieci nie przetrwają? Dajcie luz, to już było i się nie wróci. Dziękujemy za pomysł bo był dobry kiedyś.

  • To prawda! Tym bardziej, że kilka lat temu słyszałem o tym jak pomysłodawcy tej akcji sami się obławiali!

 8. Chyba ciuchy pojadą na wschód. W Polsce się słabo przydadzą. Inne czasy.

 9. Już niedługo kolejna chora zbiórka WOŚP.

 10. Rok temu to było średnio. Zabrakło pani Dados i była inna ekipa wydająca odziez w punkcie charytatywnym. Nie dość że praktycznie nic nie dorzucali całymi tygodniami oprócz paru ciuszków dla małych dzieci to jeszcze mężczyźni siedzieli i nic nie robili a kobiety narzekały na nich i musiały same taszczyć worki z ubraniami. Wszystko co przynieśli ludzie trafiało od razu gdzieś na pokoje a nie do magazynu na dole. Wydawanie tego co zostało trwało krócej niż od kilku lat bo kiedyś było do połowy stycznia a rok temu skończyło się przed świętami chyba.
  Nie każdy przecież będzie pisał podania do radia jeżeli sie wstydzi i chciałby przyjsc żeby wybrac tylko ciepłe buty na zime czy kurtke. Nie tylko dzieci marzną w zime ale też dorośli którzym nie starcza z pracy na czarno lub na umowie smieciowej czy emeryci którzy po opłaceniu leków nie mają na ubrania. Mam nadzieje że po powrocie pani Dados bedzie jak dawniej. Taka akcja jet potrzebna bo też nie wszystkie dzieci mają tak dobrze z 500 +. Jest dużo dzieci z domów dziecka które nie dostają 500 + i tych które wychowują samotne matki i tych niepełnosprawnych dzieci które po opłaceniu leków nie maja już pieniędzy na ubrania. Nie tylko patologie dostają przedmioty z tych akcji. Nie piszcie bzdur że nie ma biednych dzieci. Każdy może przyjść i wybrać coś na zimę bo tam nie terzeba zaświadczeń z mopru.