Stalowy szkielet wrósł już w krajobraz. Rozpoczęła się jego rozbiórka, potem zbudują bloki (zdjęcia)

Przed kilkoma dniami ruszyła rozbiórka szkieletu hali sportowej, którą planowano zbudować w okolicach ul. Jutrzenki. Przez ponad 30 lat obiekt ten stał się wizytówką okolicy.

Rozpoczęły się prace związane z rozbiórką stalowej konstrukcji hali na lubelskich Czubach. Obiekt ten jest doskonale znany chyba wszystkim mieszkańcom tej dzielnicy. Stoi bowiem w tym miejscu od ponad 30 lat.

W 1983 roku ówczesne władze zaplanowały na terenie dawnej wsi nowoczesny ośrodek sportowy. Oprócz krytej hali, miały tam powstać baseny oraz boisko, wszystko z pełnym zapleczem. Prace niebawem ruszyły, jednak po tym jak ustawiono szkielet hali, zostały one przerwane. Powodem był brak funduszy na kontynuację budowy.

Przez kolejne lata nic w tym miejscu się nie działo, a stalowa konstrukcja z roku na rok tylko rdzewiała. W 1998 roku terenem tym zainteresowała się włoska spółka Idea-Italia. Ponownie wróciły plany budowy hali sportowej, a miasto przekazało firmie działkę w użytkowanie wieczyste.

Jednak i tym razem nic z tego nie wyszło, gdyż włosi nawet nie rozpoczęli prac. W końcu miasto odebrało spółce teren a radni zaczęli domagać się rozbiórki obiektu, który ich zdaniem, zaczynał stanowić zagrożenie. W międzyczasie jednak, o grunty na których stoi szkielet, upomnieli się byli właściciele.

Zostali oni wywłaszczeni w czasach PRL, gdyż zaplanowano w tym miejscu budowę osiedla Ruta. Ponieważ działki nie zostały zabudowane, zgodnie z prawem Ratusz musiał zwrócić ziemię. Trafił on w ręce spadkobierców poprzednich właścicieli.

Na początku 2018 roku miejscu urzędnicy zadecydowali, że zdecydowana większość tego terenu zostanie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Teraz właśnie ruszyły prace związane z przygotowaniami pod inwestycję.

Specjalistyczna firma zaczęła rozbierać stalową konstrukcję. Jak nam przekazano, zdemontowane zostaną niektóre elementy w ten sposób, aby pozostała część się przewróciła. Wtedy całość zostanie pocięta na kawałki i zezłomowana. Na początku kwietnia po hali nie powinno zostać już żadnego śladu. Potem inwestor ma przystąpić do budowy bloków mieszkalnych.

(fot. nadesłane – Patryk)

Zobacz również

50 komentarzy

 1. A kto jest inwestorem na tym terenie? Który deweloper tam będzie budował?

 2. Az dziwne że przez tyle lat nikt nie zajumał tego złomu.

  • Bo konstrukcja spawana i o dużych przekrojach. Trudna w rozbiórce i transporcie.

   • Tak ekspercie, a byłeś tam kiedyś? Odpowiem za Ciebie, nie. Jak byś był to byś wiedział że mniejsze elementy wynieśli już dawno. Swojego czasu złomiarze wypalali tam nawet izolacje z kabli, które gdzieś jumali.
    Taki z Ciebie własnie znawca, typu: „Nie wiem, ale się wypowiem…”.

 3. A czy jakikolwiek komunistyczny watażka bekną za tę inwestycję, albo za tetr w buddowie, który rozebrano zanim dokończono jego budowę?

 4. Nic nie piszę o inwestorze ? Czy ktoś wie jaka firma kupiła ten teren od miasta ? Znając lubelski układ developerów to pewnie TBV ? od miasta dostało bo z górkami czechowskimi się trochę wydłużyło !

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7255zł -0.15%
  • GBP 5.092zł -0.63%
  • EUR 4.5354zł 0.1%
  • CHF 4.2102zł 0.12%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL