Stalowy szkielet wrósł już w krajobraz. Rozpoczęła się jego rozbiórka, potem zbudują bloki (zdjęcia)

Przed kilkoma dniami ruszyła rozbiórka szkieletu hali sportowej, którą planowano zbudować w okolicach ul. Jutrzenki. Przez ponad 30 lat obiekt ten stał się wizytówką okolicy.

Rozpoczęły się prace związane z rozbiórką stalowej konstrukcji hali na lubelskich Czubach. Obiekt ten jest doskonale znany chyba wszystkim mieszkańcom tej dzielnicy. Stoi bowiem w tym miejscu od ponad 30 lat.

W 1983 roku ówczesne władze zaplanowały na terenie dawnej wsi nowoczesny ośrodek sportowy. Oprócz krytej hali, miały tam powstać baseny oraz boisko, wszystko z pełnym zapleczem. Prace niebawem ruszyły, jednak po tym jak ustawiono szkielet hali, zostały one przerwane. Powodem był brak funduszy na kontynuację budowy.

Przez kolejne lata nic w tym miejscu się nie działo, a stalowa konstrukcja z roku na rok tylko rdzewiała. W 1998 roku terenem tym zainteresowała się włoska spółka Idea-Italia. Ponownie wróciły plany budowy hali sportowej, a miasto przekazało firmie działkę w użytkowanie wieczyste.

Jednak i tym razem nic z tego nie wyszło, gdyż włosi nawet nie rozpoczęli prac. W końcu miasto odebrało spółce teren a radni zaczęli domagać się rozbiórki obiektu, który ich zdaniem, zaczynał stanowić zagrożenie. W międzyczasie jednak, o grunty na których stoi szkielet, upomnieli się byli właściciele.

Zostali oni wywłaszczeni w czasach PRL, gdyż zaplanowano w tym miejscu budowę osiedla Ruta. Ponieważ działki nie zostały zabudowane, zgodnie z prawem Ratusz musiał zwrócić ziemię. Trafił on w ręce spadkobierców poprzednich właścicieli.

Na początku 2018 roku miejscu urzędnicy zadecydowali, że zdecydowana większość tego terenu zostanie przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe. Teraz właśnie ruszyły prace związane z przygotowaniami pod inwestycję.

Specjalistyczna firma zaczęła rozbierać stalową konstrukcję. Jak nam przekazano, zdemontowane zostaną niektóre elementy w ten sposób, aby pozostała część się przewróciła. Wtedy całość zostanie pocięta na kawałki i zezłomowana. Na początku kwietnia po hali nie powinno zostać już żadnego śladu. Potem inwestor ma przystąpić do budowy bloków mieszkalnych.

(fot. nadesłane – Patryk)

Zobacz również

50 komentarzy

 1. No i zaczna sie halasy, a przez 30 lat byl swinty spokoj.

 2. W deweloperce Lublin idzie łeb w łeb z prezesem wszystkich Wolaków. Każdy skrawek ziemi zabetonować i oddać pod budowę slumsowców bez miejsc parkingowych, przedszkoli, szkół, przychodni, czy nawet sklepów. To co za komuny budowano (może poza ilością miejsc parkingowych, która nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości) jest nieporównywalnie lepszym miejscem do życia niż te grodzone siatką getta.

  • oj, działka działka

   w starych blokach z wielkiej płyty jest więcej parkingów niż w tych blokach co teraz budują

   • Może o tym nie wiesz ale jesteś w dużym błędzie, w nowych blokach jest tyle miejsc parkingowych ile mieszkań, są garaże podziemne, nie zadko dwupoziomowe. Kiedyś tego nie było.

    • Oczywiście, że są, ale później ogrodzone i 0 miejsc parkingowych dla gości.
     Goście jak przyjeżdżają to pasożytują gdzie się da, u sąsiadów lub pod sklepami.

    • Może o tym nie wiesz, ale samochodów (ok 20 mln zarejestrowanych osobowych) jest więcej niż kierowców. Czy w jednym mieszkaniu, jest tylko jeden kierowca?

  • Akurat w tym miejscu kubusiowy przyznam rację . PRL budował wieżowce a między nimi duże przestrzenie widać to bardzo dobrze na starych osiedlach gdzie pomiędzy blokami są górki , łąki szkoły przychodnie itp. Dużo miejsca dla ludzi i zwierząt . Dziś każdy cm musi być wykorzystany .

 3. Za mało bloków dookoła, przeszkadza świeże powietrze, zabiją to jak górki cz. – chory kraj.

 4. kurczę, tak szybko? dopiero tamtędy przechodziłam piętnaście lat temu

 5. I ul. Jutrzenki zamieni się w taką Bursztynową gdzie środkiem osiedla jedzie sznur aut i przejść się nie da. Pod stokrotką od dawna zaparkować się nie da.

  • E tam, na tych kamieniach i żywicy to stokrotka na stokrotce.

  • Kuwa Różana remontowali 2 lata temu i co i gooofno. Nowych miejsc parkingowych nie przybyło a jest gdzie, Kuwa a trawnik od strony wąwozu gdzie są bloki ogrodzone siatką/ czytaj zasr…ne plomby blokowe zapychające do reszty osiedle/ jest rozjeżdzony bo administracja nie wpadnie na pomysł rzucenia chociażby płyt betonowych a ludzie nie mają gdzie parkować, Drzew naje….ne pod blokami , jeden pożar i kierownik administracji leci ze stołka bo drabiny strażacy nie wysuną jeśli w ogóle dojadą np. Różana 21. Zapraszam na wizję

 6. oj, działka działka

  a czy przypadkiem poprzedni właściciele nie dostali nic w zamian 30 lat temu, że teraz się upominają o zwrot??? Bo wątpię żeby nic nie dostali

  • Grześ przez wieś,zwaną lublinem

   Skoro zostali wywłaszczeni to raczej jakieś grosze,bo za PRL-u wszelką ziemia należała do państwa.

 7. Blok na bloku…

  • oj, działka działka

   nie! naszą rodzinę wywłaszczyli bo budowali czechów, to rodzice i każde dorosłe dziecko dostało oddzielne mieszkanie

 8. Witam. Prosze o zostowienie tego jak jest i dokonczenia hali. Jesli jaki proces budowy tam ruszy to bedzie Closed. Dziekuje. I inwestorowi fara z życiem

  • Właściciele działki wraz z inwestorami.

   Po przeanalizowaniu pana prośby przez inwestorów zdecydowaliśmy dokończyć budowę hali. W ramach podziękowania za pański bardzo ważny komentarz postanowiliśmy panu i całej pańskiej rodzinie podarować bezpłatne i bezterminowe wejściówki na ukończona hale sportowa. Pozdrawiamy właściciele działki wraz z inwestorami.

   • Ja tez chce. I talon na basen na miesiac. Dla mnie i dla chlopaka.

    • Właściciele działki wraz z inwestorami.

     Niestety tylko pan LLB dzięki swojej wytrwałości i protestom na portalu lublin112 zasługuje na taką nagrodę. Proszę się jednak nie martwić otóż posiadamy jeszcze kilka nieruchomości powojennych którymi chcemy się zająć w przyszłości prosimy wyczekiwać sponsorowanego przez nas artykułu na lublin112 gdyż ten portal jest portalem reklamowym. Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia.

 9. Jak jakie kolwiek ruszą tam prace budowalane to zostana przerwane mimo zezwoleń. Moze na kosmosie zaczynać sie budować

 10. Lublin się wyludnia, a nowe bloki powstają. Ludzie obecnie mieszkania kupują- inwestują czy słusznie, za parę lat się dowiemy.

 11. dziewczynazlublina

  Pamiętam, jak przechodziłam obok tej konstrukcji z mamą, będąc dzieckiem… Wywoływała we mnie niesamowite zaciekawienie – była taka surrealistyczna, jakby to miejsce było z innego świata. Tu blok, tam sklep, aż tu nagle… Wyrasta potężny, stalowy pająk. Nie mogłam uwierzyć, kiedy mama wytłumaczyła mi, co to takiego. Uznałam, że nie wie, co mówi 😀 Cóż, wiadomo było, że kiedyś zniknie. Szkoda tylko, że postawią tam bloki. Niedługo naprawdę w Lublinie będzie można się nabawić wyłącznie klaustrofobii…

 12. Zabudują i postawią bloki i dookoła uliczki od razu zapchane autami jak na Bursztynowej Za 10 lat nie będzie tu życia.

 13. Kto będzie budowal tam bloki?

 14. bloki bloki wszędzie bloki, i tylko mieszkańców Lublina coraz mniej, ale mieszkań coraz więcej, o co tu chodzi?

 15. Wincyj bloków. Wszystko zabetonować.

 16. poza tym teraz nie szanuje się terenu, zamiast stawiać wyższe bloki to robią jakieś kulawce 3 piętrowe, które zajmują dużo przestrzeni, jest ciasno, balkon w balkon, nasrane samochodów i wszędzie beton, kto chce mieszkać w takim kurniku? szczerze to wolę te komunistyczne bloki np. 8 piętrowe, bo wkoło nich jest dużo drzew, zieleni, lepsze rozplanowanie przestrzeni, zresztą na zachodzie takie właśnie stawia się i dzisiaj z szacunku do przestrzeni, no ale w PL dużo rzeczy jest na opak

 17. Zamiast wybudować porządny odkryty kompleks basenów ( bo mniej więcej taki był zamiar) to postawią kolejne betonowe blokowało, a w mieście które mieni się wojewódzkim baseny to te brodziki nad zalewem. Wstyd.

  • Lepszy rydz niż nic.

   Przeczytaj jeszcze raz artykuł najlepiej w miejscu gdzie jest wyraźnie napisane, że teren jest prywatny. Więc mogą sobie tam postawić co zechcą. Jeżeli chodzi o baseny to jest przecież aqua Lublin pomijam już fakt, że chcą zrewitalizować zalew Zemborzycki w przyszłości. Mam nadzieję, że zamiast ogródków działkowych przy uni lubelskiej zrobią duży park, mielibyśmy taki nasz mały central park w środku miasta a nie te zdewastowane działki z których większość jest zapuszczona i zasiedlona przez bezdomnych, do tego remont ludowego i górek Czechowskich i miasto zacznie jakoś wyglądać. Mam nadzieje, że w tych miejscach zrobią fajne duże parki gdzie można przyjść ze swoim 500+ i odpocząć w wolne niedziele od handlu. Pozdro 500

 18. Ciekawe jak to miało wszystko wyglądać. Nigdy nie widziałem żadnej wizualizacji. Ktoś wie? Widział?

  • Raczej ciezko będzie się dokopać do wizualizacji, a podejrzewam że jak na tamte czasu to taka w ogóle nie powstała. Większość konstrukcji z PRLu budowało się wg tych samych schematów. W dzisiejszych czasach nikt nie zaczynałby budowy od postawienia stalowego szkieletu, trudniej byłoby potem wykopać te baseny, no ale w tamtych czasach tak się to robiło, byle było, tanim kosztem. Jak na moje oko to tam nie byłoby i tak żadnego basenu, jedynie hala z wylożonym parkietem.
   Ciekawostką której tutaj nie napisali jest to, że parking strzeżony, który jest obok, też będą mogli pod budynki wykorzystać. Już pewnie ciśnienie co niektórym skacze na samą wieść. A pamiętam jeszcze jak ten parking nie był ogrodzony, miejscami wyjeżdżony w lecie tak, że tylko sie kurzyło, a miejscami położony czarny żwir. Stały tam też zabytki takie jak porzucona Syrenka, którą z czasem zaczęto dewastować.

   Mnie jeszcze zastanawia czy kiedyś zrobią coś z wieżowcem, który nie powstał, ten obok administracji na Watykańskiej. W planach były 3 wierzowce, powstały 2, a ten środkowy doczekał sie jedynie fundamentów i pawilonów na najnizszym poziomie, które nawet nie zostały oddane, sa ogrodzone do dzisiaj.
   Kolejnym na liście jest budynek między Jutrzenki a Matki Teresy z Kalkuty, tam też ogrodzenie straszy od wielu lat, wybudowane zostały jedynie fundamenty i podziemia. A obok stoi kolejny szkieletor, gdzie z tego co sie orientuję miała byś hala handlowa. Czy ktoś kiedyś zagospodaruje ten teren?
   Pomijam już te nieszczęsne filary na Filaretów, które raczej tam zostaną już na zawsze. Dobrze, że chociaż wiadukt na Jana Pawła udało się otworzyć w obie strony po tylu kilkunastu latach, kiedy to mozna było przejechać tylko jedną ze stron oraz dociągnąć ta ulice do Kraśnickiej.

 19. Piękne czasy to były , ile tam wypiliśmy taniego wina z ekipą z osiedla. Pozdro dla Ruty

 20. Wybraliscie tego pedraka to wam biduje beton na betonie a teraz placz. Na Kowalskiego nikt nie chcial. Ciekawe ile bokiem kasy wpada do kieszeni co poniektorych slugusow. Na Godebskiego skandal to co sie wyprawia , przy muzeum wsi takie g.wno postawil, na lsmach 5 m od wejscia do szkolu rowniez. Banda imbecyli glosuje na to patalajstwo z zabetonoeanymi mozgami.

  • Polska jezyk trudna jezyk. Wróć do szkoły, naucz się pisać, a potem pomyśl zanim coś napiszesz.

   • chodząca wspak

    nie mądrkuj, tylko jak już piszesz to odnieś się merytorycznie i na temat do powyzszego komentarza

   • Tak polska trudny jezyk i trudni ludzie wsiury z pobliskich wsi sie osiedlaja bez kultury z kundlami i swiniami. PO hute mi te bloki wsiurze zeby jeden drugiemu w okno spogladal jak sra -bo blizej sie nie da juz postawic niz stawiaja. Takie masz teraz budownictwo. Ciemna masa wsiurow zawsze bedzie blokow chciala zeby tanio kupic bo za kunia co kupi jak na uzywane nie stac to tymbardziej na nowe.

  • Lepszy rydz niż nic.

   Co ty bredzisz? Jakiego pędraka? Kto buduje? Może byś tak trochę ochłonął i wytłumaczył nam o co konkretnie ci chodzi bo ni chu chu nie rozumiem twojego komentarza… Co do samego artykułu uważam, że dobrym ruchem jest budowa bloków i mieszkań. Im więcej tym większa konkurencja na rynku a co za tym idzie niższe ceny. Rozwój miasta jest nieunikniony jeżeli chcemy sprawić aby do miasta przyjeżdżało więcej osób to musi ono się rozbudowywać. Nowe drogi pozwolą na lepszy tranzyt, nie wiem czy jeszcze pamiętacie jak cały tranzyt szedł przez miasto, wtedy dopiero była tragedia wiecznie zakorkowana solidarności i warszawska, powiększenie strefy ekonomicznej da więcej miejsc pracy im więcej miejsc pracy tym firmy bardziej dbają o pracownika. Jednak wy widzicie tylko jakieś pędraki czy inne insekty.

   • Tak polska trudny jezyk i trudni ludzie wsiury z pobliskich wsi sie osiedlaja bez kultury z kundlami i swiniami. Po hute mi te bloki wsiurze zeby jeden drugiemu w okno spogladal jak sra -bo blizej sie nie da juz postawic niz stawiaja. Takie masz teraz budownictwo. Ciemna masa wsiurow i brudasow co sie za panow uwaza zawsze bedzie blokow chciala zeby tanio kupic bo za kunia co kupi jak na uzywane nie stac to tymbardziej na nowe.

 21. A kto jest inwestorem na tym terenie? Który deweloper tam będzie budował?

 22. Az dziwne że przez tyle lat nikt nie zajumał tego złomu.

  • Bo konstrukcja spawana i o dużych przekrojach. Trudna w rozbiórce i transporcie.

   • Tak ekspercie, a byłeś tam kiedyś? Odpowiem za Ciebie, nie. Jak byś był to byś wiedział że mniejsze elementy wynieśli już dawno. Swojego czasu złomiarze wypalali tam nawet izolacje z kabli, które gdzieś jumali.
    Taki z Ciebie własnie znawca, typu: „Nie wiem, ale się wypowiem…”.

 23. A czy jakikolwiek komunistyczny watażka bekną za tę inwestycję, albo za tetr w buddowie, który rozebrano zanim dokończono jego budowę?

 24. Nic nie piszę o inwestorze ? Czy ktoś wie jaka firma kupiła ten teren od miasta ? Znając lubelski układ developerów to pewnie TBV ? od miasta dostało bo z górkami czechowskimi się trochę wydłużyło !

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online