Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Stadnina w Janowie Podlaskim odzyskała cenną klacz. Przetrzymywali ją hodowcy z Arabii Saudyjskiej

Po roku starań stadnina w Janowie Podlaskim odzyskała niezwykle cenną klacz, którą wydzierżawiono do Arabii Saudyjskiej. Encarina wróciła do domu z ponad rocznym opóźnieniem.

Do stadniny w Janowie Podlaskim wróciła klacz Encarina, o zwrot której, od ponad roku były prowadzone starania. W 2019 roku została ona wydzierżawiona na Bliski Wschód, a dokładnie do jednej ze stadnin w Arabii Saudyjskiej. Umowa obowiązywała do połowy sierpnia zeszłego roku, wtedy też klacz powinna wrócić do kraju. Tak się jednak nie stało.

Sprawą zainteresowali się wówczas posłowie Koalicji Obywatelskiej Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke. Złożyli oni interpelację do ministerstwa rolnictwa. Losem klaczy zaniepokojeni byli również miłośnicy koni arabskich, którzy zaczęli obserwować, że osiąga ona coraz gorsze wyniki na wystawach.

– O zaistniałej sytuacji została poinformowana Ambasada Arabii Saudyjskiej w Polsce. W rozwiązanie problemu zaangażowała się również Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Arabii Saudyjskiej. Aktualnie spółka oczekuje na potwierdzenie informacji, że klacz Encarina wróci do Polski do końca maja bieżącego roku – wyjaśniał w maju wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Działania związane z odzyskaniem klaczy przedłużyły się jednak o kolejnych kilka miesięcy. Dotarła ona do Janowa Podlaskiego dopiero w czwartek 23 września. Jak zapewniają władze stadniny, pomimo bardzo długiej podróży, klacz ma się dobrze i obecnie odpoczywa.

To nie pierwszy tego typu przepadek, kiedy wystąpił problem z odzyskaniem wydzierżawionego na Bliski Wschód konia. Również w tym roku strona polska czyniła starania o zwrot ogiera Equator ze stadniny w Michałowie. Miał on przebywać z Arabii Saudyjskiej do końca stycznia, jednak wrócił do Polski z wielomiesięcznym opóźnieniem.

(fot. Stadnina w Janowie Podlaskim)

Autor: redakcja

15 komentarzy

 1. i co placa odszkodowanie ile kosztuje taka dzierzawa

  • królewski koniuszy

   tak PiSdziarnia robi międzynarodowe „intratne” interesy …
   za co się nie wezmą to spierd…ą

 2. Sprawdzić czy nie została wielokrotnie zgwałcona i to nie przez qnia

 3. Musi była gwalcuna

 4. wygląda na zemstę

 5. Całe szczęście, że była poza Janowem. Nie została zagłodzona.

 6. Tyle dłużej żywa i zdrowa była.

  • Właśnie. Ciekawe jak to zniesie, wyrwana z miejsca, do którego się przyzwyczaiła, i gdzie jej było dobrze. U nas jest ciemno i zimno.

 7. to teraz my powinniśmy wydzierżawić z jeden szyb z ropom naftową to i paliwo by było po 8 zł

 8. probram dla polski wschodniej w pelni zrealizowany – stadniny w runie

 9. To będzie cenna konina za jakiś miesiąc.

 10. Szkoda klaczki. A mogła sobie jeszcze pożyć!