Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Stadion, plac Litewski oraz CSK w niebieskich barwach, jednak to nie wszystko. Rozpoczął się Światowy Dzień Uchodźcy

W Lublinie i regionie odbędzie się ponad 20 wydarzeń w ramach obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Wydarzenie organizuje Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców – UNHCR.

W czwartek, 20 czerwca, obchodzony będzie Światowy Dzień Uchodźcy. Został on ustanowiony w 2000 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych dla upamiętnienia siły i odwagi ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju w celu uniknięcia konfliktów lub prześladowań. Z tej okazji, co roku w ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

W Lublinie i regionie odbędzie się ponad 20 wydarzeń. Organizuje je Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców, które wskazuje, że 120 milionów ludzi na całym świecie zostało przymusowo przemieszczonych z powodu prześladowań, wojen, przemocy, łamania praw człowieka czy innych tego typu wydarzeń burzących porządek publiczny. W Polsce aktualnie przebywa 953 tys. uchodźców z Ukrainy, a także uchodźcy z państw trzecich czy osoby ubiegające się o azyl.

– Hasło tegorocznego Dnia Uchodźcy „Dla świata, w którym uchodźcy są mile widziani” podkreśla solidarność oraz potrzebę poszukiwania rozwiązań. Zapewnienie uchodźcom schronienia i niezbędnej ochrony stanowią wyraz człowieczeństwa; a poza wolnością od krzywdy potrzebują oni także móc się rozwijać we wspólnotach, które ich wspierają. Długoterminowe rozwiązania to zaś coś, czego brakuje światu, w którym miliony ludzi żyją w próżni – tłumaczy Kamil Raczyński z UNHCR – Lublin.

W programie wydarzeń są m.in. Wystawa „Miło Was Widzieć”, Piknik rodzinny połączony z zawodami sportowymi dla najmłodszych, Gala podsumowująca konkurs „Jesteśmy razem i blisko siebie – moja opowieść”, Wystawa prac autorskich, warsztaty dla dzieci, joga, zajęcia relaksacyjne, dyktando z jęz. polskiego, Piknik na Placu im. Lecha Kaczyńskiego w Lublinie, Piknik integracyjny dla osób mieszkających w punktach zbiorowego zakwaterowania w Janowie Lubelskim, Bezpieczne Wakacje z PCK, Wystawa Prac Plastycznych Dzieci, Piknik „Dzień Uchodźcy” w Zamościu czy też Piknik integracyjny w Białej Podlaskiej. W Lublinie dodatkowo Stadion Arena Lublin, plac Litewski oraz front budynku Centrum Spotkania Kultur zostaną podświetlone na niebiesko.

Stadion, plac Litewski oraz CSK w niebieskich barwach, jednak to nie wszystko. Rozpoczął się Światowy Dzień Uchodźcy

Stadion, plac Litewski oraz CSK w niebieskich barwach, jednak to nie wszystko. Rozpoczął się Światowy Dzień Uchodźcy

39 komentarzy

  1. a kiedy święto d upy

  2. W Niemczech i we Francji ludzie we własnym kraju boją się wyjść wieczorami na spacer do tego doprowadziły rządy lewackie.

  3. ojoj jeszcze weśta kredy (w kolorze tęczy) i zacznijcie pisać pokojowe hasełka ! bardzo pomocne są te światełka dla tych „lekarzy , inżynierów, adwokatów ” skaczących jak małpy po samochodach (film na necie ) ! + nie zapomnijmy o naszych ” braciach ” z lexusów i merców l]a dla tych lewaków pełowców jak tak im współczujcie do swoich domów ich przyjmijcie!

  4. Wszyscy zapłacimy z naszych podatków na mieszkania i socjal dla imigrantów podziękujcie Tuskowi.

  5. A kiedy jest obchodzony światowy dzień zatrutego nożownika?

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport