Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sprzeciwili się kłamstwom i propagandzie. Kiedy zaczynał się Dziennik Telewizyjny, wychodzili na spacer (zdjęcia)

O tym, jak mieszkańcy Świdnika sprzeciwili się kłamstwom szerzonym przez telewizję oraz propagandzie PRL-u głośno było na całym świecie. Właśnie mija 40. rocznica tych wydarzeń.

W piątek rozpoczęły się obchody upamiętniające 40. rocznicę Świdnickich Spacerów. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, świdnickich związków, instytucji oraz placówek oświatowych, a także szereg mieszkańców. Pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie złożone zostały kwiaty, odśpiewano hymn, nie zabrakło też okolicznościowych przemówień.

Jak wyjaśniał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, obecne pokolenie powinno wiedzieć o tym, co zdarzyło się 40 lat temu oraz czcić tych, którzy brali udział w spacerach. Wówczas mieszkańcy pokonali bowiem strach i w ramach protestu spacerowali, choć po ulicach jeździły czołgi, strzelano do ludzi, były też aresztowania i internowania. Fenomenem nazwał zaś porozumienie się społeczeństwa w tej sprawie, choć wszędzie funkcjonowali donosiciele.

–Świdnickie spacery były niezwykłym wydarzeniem, bo obiegły ówczesny świat, ten, który dążył do tego, by demokracja się rozwijała. Protest ten został zapisany jako swego rodzaju ewenement. Pokazaliśmy, czym jest solidarność, jak może wyglądać. Składam hołd wdzięczności tym, którzy uczestniczyli w spacerach. Jako Świdnik wpisaliśmy się w historię najnowszą nie tylko Lubelszczyzny, Polski, ale i świata. To wtedy mówiono, że Świdnik nie jest koło Lublina tylko Lublin koło Świdnika – mówił Marian Król, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Środkowo-Wschodniego.

Natomiast wiceminister finansów Artur Soboń, w wystosowanym do mieszkańców liście okolicznościowym podkreślił, że spacery cechowały się wyrazem sprzeciwu wobec kłamstwa telewizji i propagandy PRL. Świdnik jest miastem wyjątkowym, ponieważ to tu mieszkańcy pokazali na skalę całego kraju, że idą drogą prawdy.

Następnie odbył się pokaz laserów, po którym zgromadzeniu udali się na symboliczny spacer. W Miejskim Ośrodku Kultury można też było obejrzeć film dokumentalny Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. Na przekór grudniowej nocy. Opowiada on o wydarzeniach na Lubelszczyźnie sprzed 40. lat, pokazanych są z perspektywy fikcyjnego bohatera – fotografa. Oczywiście nie zabrakło też inscenizacji. Były koksowniki, wystawa sprzętu ZOMO oraz patrole Milicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandzie szerzonej w kontrolowanej przez komunistyczne władze telewizji, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji.

Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Z podziwem pisano o nim nawet w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również zaczęli wychodzić na ulice.

Początek protestów mieszkańców Świdnika miał miejsce 5 lutego 1982 roku. Wtedy to o godzinie 19.30 w geście sprzeciwu wobec kłamliwej propagandy szerzonej przez kontrolowaną przez komunistyczne władze telewizję, ludzie zaczęli wychodzić na ulice. Akcja została zainicjowana przez działaczy podziemnej „Solidarności” w tym mieście, a nietypową formę protestu wymyślił Jan Kaźmierczak, trener bokserów ze świdnickiej Avii, działacz NSZZ “Solidarność”, a potem podziemnej opozycji.

Informacja błyskawicznie trafiła pocztą pantoflową do wszystkich mieszkańców. Gdy rozpoczynało się główne wydanie Dziennika Telewizyjnego, mieszkańcy opuścili swoje mieszkania i skierowali się na ulicę Sławińskiego (obecnie Niepodległości). Tą główną ulicą miasta, a najważniejsze tuż pod oknami komendy milicji, mieszkańcy spacerowali chodząc w tą i z powrotem.

Oczywiście nie spodobało się to władzom, jednak mogła ona tylko bezradnie patrzeć na nieprzebrane tłumy na ulicy. Choć usiłowano wprowadzać różnego rodzaju restrykcje, mieszkańcy nie poddawali się, wiedząc że milicja praktycznie nic nie może im zrobić. Wiadomość o tym spektakularnym proteście zaczęła się rozszerzać na cały kraj a nawet świat. Z podziwem pisano o nim nawet w Stanach Zjednoczonych. Spowodowało to, że inne miasta wzięły przykład ze Świdnika i ich mieszkańcy również zaczęli wychodzić na ulice.

(fot. Starostwo Powiatowe Świdnik, UM Świdnik)

51 komentarzy

 1. Wyłącz tefauenu przejrzyj na oczy.

  • Nie podszywaj się pod młodzież. Zresztą w kolejnych wyborach zobaczysz jak młodzież głosuje i że nie da się ich kupić za 500+.

   • Myśląca młodzież zagłosuje za PiS frajerzy na peło.

    • Masz prawie rację. 😉
     Na szczęście naprawdę myśląca młodzież nie zagłosuje ani na PIS, ani na PO.

     • to jest wybów między złodziejstwem i autrytaryzmem a demokracją i cywilizacjązachodu
      głosowanie na mnijsze partie nie ma sensu bo one nie maja zaplecza(jest paru frontmenów areszta to zbieranina ludzi bez kompetencji). Jestem starszy i zasze głosowałem na mnijsze nowe parti i zawsze kończyhło sie to rozczarowaniem. licza sie tylko pis po lewica i psl.

     • tylko pewnie na konfederacje? To tym bardziej nie jest to myśląca młodzież XD.

    • Myśląca i młodzież to dwie różne, niezależne od siebie sprawy. A Ty jesteś zwykłym pisotrollem który za marne grosze od wypisywania głupot rodzi z siebie kukiza. Jesteś z siebie pewnie taki dumny. Brawo Ty.

  • Chyba wyłącz tvp

  • teraz po prostu nikomu się nie chce wychodzić…po prostu przełącza kanał…ostatnie badania pokazują, ze kurwizję oglądają stare dziady po 65 roku życia i z najniższym wykształceniem

 2. ja do tej pory wychodzę jak TVPis Grzmi , nie nawidzę komuny i socjlaistycznego PISu

 3. A potraficie sobie wyobrazić czas po wyborach, kiedy znajdzie się głupi, przejmie władzę od PiS’u i zacznie poprawiać to co PiS spier…lił, a najpierw zawiesi wszelkie „plusy” ???

  • Socjal i tak zniknie bo nie da się pożyczać i drukować w nieskończoność. Beneficiarze mogą sobie żyć w RFN czy UK gdzie ma kto na nich robić a nie polin gdzie nie produkuje się już nawet zapałek.

   • W Polsce się bardzo dużo produkuje . Ale za rządów PiS produkcja spada . To jest konkret

  • pis odejdzie jak zacznie sie wszytko walić i powie że za pisu było lepiej

 4. Narazie PiS poprawia po popaprańcach.

  • Faktycznie super im to wychodzi. Czego nie udało się sprzedać poprzedniej ekipie, udaje się ukraść obecnej za pomocą kolesi, rodzin, ich rodzin, znajomych, itp. Brawo!

  • Cpiesz ???

  • co poprawili?
   zapozyczaja kase i maruną ją na niuddane niepotrzbn inwestycje
   ostrołeka, cpk, afera maseczkowa, poska szepionka od rodziny szumowskiego(to jest bezczelny wał)
   wybory, ten połot bez przetargu , kasa dla tvp, wozyus strażackie w nagrode za poparcie
   to sa dzisiątki miliardów.
   ludzie mowią że PO oradlo polske. pytam sie co ukradli a bo slikwidoali zakłady cukrowe i jakas tam firme produkująca tłuszcze itp. to teraz soe bie policz ile takich badziewnych cukrowni by postawił za te 20 miliardów…

  • Masz może na myśli Polski Ład ???

 5. To mamy powtórkę , teraz wiadomości TVP to gnojówka płynąca szerokim strumieniem

 6. X-X-X-X-X--X-X-X

  Wyborcy PiS przejrzą na oczy dopiero jak dostaną rachunek za gaz i prąd.
  Na razie są zszokowani 10% inflacją.
  Jakoś mi was nie szkoda…
  Oczywiście w TVP wszystko jest cacy,

  • nie przejzą bo beda sie bali utraty plusów
   komuniści rzadzili 44 lata…. potem ludziom udało sie mzini ustrów ale na białorusi juz tak dobrze nie było

 7. teraz też ludzie powinni urządzać takie spacery przeciwko propagandzie i kłamstwom pis,szczególnie w kwestii fałszywej pandemii i sytuacji gospodarczej w kraju

 8. hxxps://www.youtube.com/watch?v=2sqCe9sm2gM
  Zastanówcie się, póki czas…

 9. „Sprzeciwili się kłamstwom i propagandzie. Kiedy zaczynał się Dziennik Telewizyjny, wychodzili na spacer” – jak niewiele trzeba aby naród skudlił sie do reszty – teraz za bzdedy głoszone przez telewizyjnych „ekspertów” głaby dały by sie pokroić – co sie zmieniło bo nie TV ani eksperci- tutaj jest coraz gorzej…

 10. co tu wspominać przecież te czasy wrócily

Z kraju

Polityka i społeczeństwo