690 680 960

Sprawdzą przygotowanie na odparcie ataków terrorystycznych z powietrza. Mieszkańcy mogą usłyszeć syreny

Od jutra, przez pięć dni, w różnych częściach kraju będą prowadzone ćwiczenia Sił Zbrojnych. Jednym z ich elementów, jest możliwe uruchomienie syren ostrzegawczych.

W poniedziałek 17 maja w całym kraju odbędą się ćwiczenia taktyczno-specjalne Renegade/Sarex-21. Ich zakres obejmuje przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza, jak również prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Organizatorem przedsięwzięcia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, zaś głównym celem działań ma być sprawdzenie zdolności systemu bezpieczeństwa państwa do przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym.

W trakcie ćwiczeń zaplanowano przeprowadzenie czterech epizodów. Pierwszy będzie dotyczył uprowadzenia cywilnego statku powietrznego, jako możliwego środka ataku o charakterze terrorystycznym. Drugim będzie operacja masowej ewakuacji w związku z kolizją dwóch okrętów. Kolejne dwa epizody będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo – ratowniczych po zdarzeniach lotniczych. Dokładnie chodzi o rozbicie się statków powietrznych w terenach trudno dostępnych.

O ile drugi, trzeci i czwarty epizod zostaną przeprowadzone w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i mazowieckim, tak pierwszy rozgrywany ma być w przestrzeni powietrznej RP i obejmować różne części kraju. W związku z tym istnieje prawdopodobieństwo zastosowania procedury alarmowania ludności cywilnej w niektórych powiatach. Całość ma polegać na uruchomieniu syren ostrzegawczych. Będzie to ciągły dźwięk trwający 1 minutę. Należy pamiętać, że to sygnał ćwiczebny, dlatego nie trzeba podejmować żadnych działań. Ćwiczenia potrwają do piątku 21 maja.

(fot. WP/zdjęcie ilustracyjne)

15 komentarzy

 1. Buhehehe

 2. Hahaha… Już

  • Niech sobie dadzą spokój z alarmami.W razie jakiegokolwiek ataku nie ma schronów, mało drzew i krzaków, żadnego ratunku. Jeszcze ludność prędzej od zawału zejdzie, niż się uratuje dzięki wyjącym syrenom

 3. pewnie u nas będzie masowa ewakuacia w związku z kolizją dwóch okrętów

 4. Spoko, syreny ostrzegawcze włączane są praktycznie zawsze do ćwiczeń albo bez jakiegoś konkretnego powodu obstawiam się że w przypadku niebezpieczeństwa każdy będzie miał gdzieś to wycie.

 5. usłyszysz sygnał alarmowy – uciekaj do schronu!

 6. Próba okrętów Macierewicz a😂

 7. te cale ćwiczenia to czysta fikcja

 8. Akurat będę w pracy gdzie jest hałas od maszyn i napewno będę słyszał wycie syren alarmowych…. chyba że na przerwę.

 9. to ćwiczeniowy sygnał, ok.
  ale gdzie mamy iść gdyby był taki niećwiczeniowy alarm?!
  a może w szkołach instruktarz! na religii;)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt