Uwierzył w treść fałszywego SMS-a z informacją o dopłacie do rachunku za prąd. Stracił pieniądze

Mieszkaniec Zamościa padł ofiarą oszustów, ponieważ uwierzył w treść otrzymanego SMS-a. Z konta mężczyzny wypłacono 1000 złotych. Sprawą zajmują się policjanci.

42-latek z Zamościa otrzymał SMS-a z informacją, że jeśli nie dopłaci do rachunku 3,46 zł zostanie mu odłączona energia elektryczna.

Mężczyzna nieświadomy oszustwa kliknął w przesłany link, wskazał tam bank, w którym posiada konto i potwierdził płatność kodem BLIK. Po wykonaniu tych operacji otrzymał z banku powiadomienie, że z jego konta wypłacono 1000 złotych. Sprawę zgłosił policjantom.

Mundurowi apelują o ostrożność i dokładne czytanie otrzymanych wiadomości o niedopłacie. Nie należy wchodzić w podanego w treści SMS-a linka. To jedna z metod działania oszustów, których celem są pieniądze znajdujące się na koncie bankowym potencjalnej ofiary. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy. Nigdy nie należy również logować się na stronę swojego banku korzystając z otrzymanego linku. Zawsze adres strony banku należy wprowadzić ręcznie. Chroniąc swoją tożsamość, chronimy swoje pieniądze.

(fot. Policja Zamość)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. Wierzą w plandemię to i na smsa się łapią

 2. Też dostałem 2 takie smsy i dali sobie spokój. Policja nic z tym nie robi.

 3. oh
  przecież blika się potwierdza w telefonie
  od razu widać też na jaką kwotę
  poza tym przy takiej sumie to aplikacja banku o PINrównież go poprosiła

 4. Uwaga na wszystko.nie odpowiadać na żadne smsy oraz nie odbierać nieznanych telefonów.nie znasz numeru ? Wpisz w Google numer co do Ciebie dzwonił a znajdziesz strony na których sprawdzisz kto dzwonil.Stop Lichwie oraz Oszustwom

  • Bez przesady proszę

   To jak żyć?? Przecież nie da się nie odbierać telefonów i odczytywać sms. Nie można też zdziwaczeć całkiem.

 5. Dzban do potęgi etnej , nawet gdyby był coś winien to i tak najpierw powiadamiają pisemnie, oraz dają szansę uregulowania naleźności ? Wiem bo sam zasięgałem informacji by się nie zadłuźyć.

 6. Sms niewiarygodny! Brak polskich znaków. Żaden urząd nie upadł jeszcze tak nisko. Takich tępych nepotkow tam nie ma. Nie odpowiadać , do kosza taki sms.

 7. Sam takiego dostałem jak by nie blokada na przeglądarce to hyk wpłacił. Po otrzymaniu takiego smsa człowiek wpada w panikę i płacić dzięki ci Boże za filtr w przeglądarce…

 8. Od lat tego typu złodziejstwa uchodzą bezkarnie. Jakby nie mieli informatyków. Rodzą się nowe pytania, czy komuś na górze nie zależy na likwidacji tego procederu ? Mają z tego jakieś profity ? Był okres że nasze sms-y czy rozmowy były przekierowywane na jakieś wyspy to wiadomo było że giganci telefoniczni nas okradali do spółki z jakimiś podmiotami złodziejskimi. Wiadomo było o co chodzi. Zapłacili śmieszne kary ale co nakradli to ich. Jak mamy szanować policję, prokuraturę, wymiar sprawiedliwości. Rozumiem że od lat w tym poubeckim kraju wielu robi kasę nigdy nie skalając się uczciwą pracą ale dlaczego mają okradać najsłabszych czyli starych ludzi nieradzących sobie z nowoczesną technologią ? Oni już swoje przeszli od czasów stalinowskich przez wszystkie nierozliczone afery do dziś. Teraz na topie są wały z importem śmieci do PL na grube miliony, mimo komputeryzacji gdzie widać jak na dłoni co jedzie i gdzie, nie ma winnych bo za dużo grubych ryb się na tym pasie. My podatnicy i tak jak zawsze za to płacimy ale odpuście dziadkom. Chociażby przez to co zrobiliśmy im plandemią i niepotrzebnym lock-downem.

 9. Teraz ma sporą nadpłatę.

 10. To, że miastowi nie myślą wiedziałem już od dawna a ten osobnik tylko utwierdził mnie w moim przekonaniu.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Spotkanie integracyjne dla rodzin z Ukrainy
Ostatni mecz sezonu!
Zbiórka elektrośmieci w szczytnym celu. Akcja wesprze leczenie Amandy z Lublina
Słodka Paka dla Dzieciaka
Charytatywny Piknik Rodzinny na leczenie Paulinki Tarasiuk