Spółki Skarbu Państwa zbudują szpitale do walki z pandemią. Na Mazowszu powstają cztery tymczasowe placówki dla chorych na COVID-19

W przedsięwzięcie na terenie województwa mazowieckiego zaangażowały się PKN Orlen i Totalizator Sportowy. Dostępnych będzie kolejnych 700 łóżek dla chorych.

Totalizator Sportowy zbuduje jedną z placówek w Radomiu, znajdzie się ona w Centrum Rehabilitacji przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Placówka pomieści ponad stu pacjentów.

– Zadanie spółek polega też na tym, żeby po zakończeniu pandemii przywrócić te obiekty do stanu poprzedniego, a majątek dobrze wykorzystać. Rozmawialiśmy o tym z panem dyrektorem i nad tym pracujemy, aby ten sprzęt mógł być później używany na inne cele lecznicze i pozostał w radomskim szpitalu – mówi Zbigniew Gryglas, wiceszef MAP.

Kolejne dwa szpitale zbuduje PKN Orlen. Będą dysponować łącznie czterystoma łóżkami dla chorych. Pierwszy powstaje w Płocku. Obecnie prowadzone są przygotowania niezbędnej infrastruktury technicznej oraz terenu pod szpital na działce Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen. Prowadzona jest także rekrutacja kadry medycznej oraz pracowników do obsługi szpitala.

– Dzięki zaangażowaniu wielu spółek z Grupy ORLEN prace związane z przygotowaniem szpitala tymczasowego w Płocku idą błyskawicznie. Zabezpieczyliśmy niezbędną infrastrukturę techniczną pod placówkę medyczną, w której pacjenci otrzymają profesjonalną i kompleksową pomoc. Jak w przypadku każdego projektu myślimy długofalowo i staramy się optymalizować nasze działania. Dlatego, po zakończeniu pandemii, szpital kontenerowy będzie mógł zostać rozłożony i przechowywany w magazynie jako zabezpieczenie w razie innych wyjątkowych sytuacji – mówi prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Druga placówka powstanie w Ostrołęce gdzie trwają ustalenia operacyjne. Kolejny szpital tymczasowy dla dwustu pacjentów powstanie w Siedlcach, utworzy go Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z polecenia premiera Mateusza Morawieckiego dziewięć spółek Skarbu Państwa utworzy 16 szpitali tymczasowych w siedmiu województwach. Cztery takie placówki powstaną na Mazowszu, cztery w Małopolsce, trzy na Dolnym Śląsku, dwa na Śląsku oraz po jednym w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Oprócz PKN Orlen i Totalizatora Sportowego w przedsięwzięcie zaangażowały się również: Węglokoks, Grupa Azoty, Lotos, Tauron, PKO Bank Polski, KGHM i PGZ.

(fot. KPRM)

Zobacz również

17 komentarzy

  1. za co się nie wezmą to i tak spier…. jak ktoś nie potrafi rządzić nie powinien się za co to brać , ale szkoda będzie odejść od koryta Polska w końcu rozliczy

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!