Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sosny, dęby, buki, brzozy, czereśnie i dzikie róże. Leśnicy rozdadzą mieszkańcom milion sadzonek

W poniedziałek rozpocznie się kolejna, piąta już edycja, ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „sadziMY”. W tym roku leśnicy przygotowali milion sadzonek, które będą rozdawane wszystkim chętnym w nadleśnictwach w całym kraju.

W dniach 2 i 3 października odbędzie się tegoroczna akcja Lasów Państwowych #sadziMY. Zostanie ona przeprowadzona już po raz piąty i tradycyjnie włączą się w nią wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych na terenie całego kraju. W tym roku przygotowano dla wszystkich chętnych aż milion sadzonek rodzimych gatunków drzew. Będą to m.in.: sosny, dęby szypułkowe, buki, modrzewie, brzozy, olsze, bzy koralowe, głogi, czereśnie ptasie i dzikie róże. Celem akcji jest zaangażowanie społeczeństwa w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.

Jak podkreślają przedstawiciele Lasów Państwowych, konsekwentnie kontynuowane są działania na rzecz zwiększania lesistości kraju. Obecnie wynosi ona 29,6 procent, a to oznacza, że lasy zajmują niemal trzecią część Polski. Jednak to nie koniec. Plan bowiem jest taki, aby w 2050 roku lasy zajmowały 33 procent terenu naszego kraju. To sprawi, że Polska będzie jeszcze bardziej zielona. Jednocześnie oprócz korzyści dla przyrody, poprawi to komfort życia Polaków, oraz wpłynie na rozwój naszej gospodarki.

Leśnicy będą nieodpłatnie rozdawać sadzonki między godz. 9.00 a 15.00 we wszystkich nadleśnictwach naszego regionu a także przed siedzibą Regionalna Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie przy ul. Czechowskiej 4. Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzew przed przesuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

11 komentarzy

 1. genialne godziny akurat wtedy kiedy 90% ludzi jest w robocie! brawo! :/

 2. To fakt z miliona zostanie parę set, z tego niech co drugi zasadzi. Fajna akcja dla tych co chca

 3. Niech nie rozdają innym tylko posadzą sami w miejsce tych wyciętych ; czas czynu społecznego już się skończył.

  • Masz rację… wyciąć,sprzedać i wziąć za to kasę, miał kto, a posadzić, już nie ma komu.

   • A jakąkolwiek wiedzę na temat gospodarki leśnej to posiadacie? Pokażcie mądrale gdzie to była wycinka w lesie i nie zostały zrobione nowe nasadzenia (od jednego do drugiego też musi być odpowiedni czas, informacja dla niedouków)

 4. Dziadek ze Slamsowa

  Myśl, że miałbym po jedną czy dwie sadzonki gdziekolwiek jechać i tracić coraz droższe paliwo, powoduje u mnie uczucie zmęczenia graniczącego z lenistwem…
  Normalnie mówiąc: nie chce mi się.
  A jak będę w sklepie ogrodniczym to kupie se i posadzę kilka drzewek, a co czternastkę wziąłem, stać mnie.

 5. Szukam frajerów którzy zrobią za nas robotę.

 6. … wyrąbać miliony drzew i sprzedać to wiedzą jak, ale posadzić nie ma komu? najbogatsza firma LP

 7. Taaaa najpierw ściąć przerobić na torby papierowe żeby można w nich było rozdać sadzonki 🙂

Dodaj komentarz

Z kraju