Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Solidarni z Białorusią. Lubelski Ratusz rozświetli się kolorami historycznej flagi Białorusi

W geście solidarności Lublin dołącza do międzynarodowej inicjatywy na rzecz wolnych i demokratycznych wyborów na Białorusi. W najbliższych dniach lubelski Ratusz oraz Centrum Spotkania Kultur rozświetlą się w kolorach historycznej flagi Białorusi.

Nasze miasto włącza się w ogólnoświatową akcję „Światło dla Białorusi”. Działania są wyrazem wsparcia dla Białorusinów, którzy walczą o wolność i demokracje w swoim kraju. Akcja polega na rozświetleniu historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi na obiektach publicznych i kulturowych w całej Polsce i na świecie.

W najbliższych dniach 12 i 13 września, w godzinach 18.00-01.00 lubelski Ratusz rozświetli się w kolorach historycznej flagi Białorusi.

– Obywatele Białorusi przełamali swój strach i pokazali całej Europie, że chcą stać się częścią wolnych, europejskich państw. Wolność jest niezbywalnym prawem każdego człowieka i nie zgadzamy się na łamanie demokratycznych praw obywateli – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Stosunki dyplomatyczne Polski i Białorusi zostały nawiązane gady kraj ten uzyskał niepodległość w grudniu 1991 roku. Polska była jednym z pierwszych państw, które uznały niepodległość Białorusi. Lublin wśród partnerskich i zaprzyjaźnionych miast ma Mińsk, Brześć, a od 2018 roku także Witebsk.

Inicjatorami akcji jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza oraz Narodowe Centrum Kultury.

W ogólnoświatową akcję „Światło dla Białorusi” włączy się także Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Na znak solidarności i wsparcia dla Białorusinów walczących o wolność i demokrację, w godzinach od 19.00 do 20.00 na fasadzie budynku zostanie wyświetlona historyczna flaga tego kraju. Iluminację będzie można podziwiać do niedzieli.

(fot. lublin112.pl)

3 komentarze

  1. Po co ta banda się pcha gdzie nas nie chcą. Rządzący wpierdzielą nas znowu w jakąś kabałę. Co nas interesuje Białoruś. Lepiej niech się Polską zajmą. Usa każe a kraj pod okupacją musi robić.

  2. Жыве Беларусь!

Wiadomości z info112