Mieszkaniec naszego regionu ma najwyższą w Polsce emeryturę. Były górnik otrzymuje ponad 20 tys. zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o najwyższej emeryturze pobieranej w Polsce. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa lubelskiego. Jest on byłym górnikiem.

W dniach od 8 do 10 września w Karpaczu odbywało się Forum Ekonomiczne. W tego trakcie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska opowiadała na temat kondycji polskiego systemu emerytalnego. W trakcie przemówienia wyjaśniła, że najwyższa obecnie emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 22,9 tys. zł.

Tak wysokie świadczenie jest możliwe dzięki bardzo wysokiemu kapitałowi, jaki został zgromadzony na koncie emerytalnym. Do tego dochodzi długi staż pracy i znacznie późniejsze przejście na emeryturę. Mężczyzna postanowił udać się na zasłużony odpoczynek dopiero w wieku 81 lat, przepracował zaś łącznie 61 lat.

Jak ustalił „Super Express”, mężczyzna jest byłym górnikiem. Zaczynał pracę na najniższych stanowiskach w kopalni, później wielokrotnie awansował, ostatnie lata pełnił funkcje kierownicze. Pobiera on teraz blisko dziesięciokrotnie wyższe świadczenie, niż większość emerytów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że średnia kwota emerytury wynosi 2428 złotych.

(fot. lublin112)

40 komentarzy

 1. I bardzo dobrze. Zapracował sobie – to ma. Nikomu do kieszeni się sięga.
  Cudzych pieniędzy domagają się ci z niskimi świadczeniami domagając się podwyżek, waloryzacji kwotowych a nie procentowych, 13, 14-tek itp pieniędzy, które:
  -ani im się nie należą, bo z jakie j racji
  -należy odebrać innym grupom pośrednio, a bezpośrednio to wszystkim pracującym

  • nie pier…. że zapracował to ma, bo jego składki opłacało państwo czyli my wszyscy, bo ta jego kopalnia nigdy nie była rentowna i nie miała kasy na składki.

   ….e ty i tak tego nie zrozumiesz

   • Co ma piernik do wiatraka? Gosc pracowal to zarobil. Moze mial sie jeszcze interesowac calym systemem i nie brac wynagrodzenia albo zrezygnowac z emerytury?

    • Właśnie o to chodzi, że nie zarobił. „ostatnie lata pełnił funkcje kierownicze” – czyli straty to m. In. jego zasługa. Jak ktoś przyjeżdża do stolicy i ją demoluje domagając się 14 i 15 pensji, to się nie nazywa praca tylko wymuszenie i kradzież.
     To, że rządzący tolerowali takie zachowanie to jedno, ale niech ten pan żyje do końca życia ze świadomością, że okradał swoich sąsiadów.

   • skoro uważasz, że górnicy się opieprzają i dostają koszmarnie wielkie pieniądze za nic, to idź sobie do kopalni. przecież to wolny rynek. na pewno od razu zostaniesz nadsztygarem z pensją 20k, jak każdy…

  • Na pewno bral 13nastki

  • Stachowicz? Były prezes.

 2. Straszna bida u tych górników 😱

  • bo każdy tyle zarabia, co nie? to nie średnia, tutaj facet ma najwyższą emeryturę w całym kraju, przecież nie za siedzenie!
   nikt na przykład nie powie o przedsiębiorcach – a wiesz dlaczego? bo płacą najniższy ZUS, a ich emerytura to ziemia i mieszkania na wynajem kupione za oszczędności. i mogą mieć miliony miesięcznie, w żadnych statystykach emerytalnych nie figurując. i wiele osób tak robi…

 3. powinna powiedzieć na tym forum ile potrzeba pracujących kasjerek z biedry żeby uzbierać na wypłatę dla tego emeryta !

  • Raczej w druga stronę to działa. Przeciętna kobieta, która na emeryturę przechodzi w wieku 50-kilku lat, i żyje na tej emeryturze lat 30 albo więcej „wyciąga” z systemu emerytalnego więcej niż wpłaciła.
   Mężczyzna, który w wieku 81 lat przechodzi na emeryturę przepracował 50-60 lat, a na emeryturze pożyje statystycznie tylko kilka lat. Więc za te pieniądze które przez pół roku zarabiał (choć w PRLu dochód był nierynkowy, lecz „papierowy”) będą wypłacane emerytury tych kasjerek.

 4. zamiast zrobić miejsce dla młodych siedział stary dziad na ciepłej posadzie – chyba nikt nie wieży w to że człowiek w wieku 81 lat jest wartościowym pracownikiem? Pracuje z takimi dziadkami – pokaże sie na godzinę lub dwie w pracy i zgarnia kase…

  • 99% ludzi postawionych na sytuacji takiego dziadka robiłaby to samo. więc to normalne zachowanie. jeśli sami się nie kontrolują i pozostają bez nadzoru z góry, to sobie folgują patrząc ile jeszcze da radę…

 5. Co plebsie powiesz na to? To jest dopiero smiech w ryj tym głupim ludziom co dostana grosze na emeryturze. W konstytucji jest zagwarantowana rowność każdego człowieka? Nic z tego, dzielimy lud na plebs i RESZTĘ która ma swoj oddzielny system emerytalny badz pensje tak zawyzone w panstwowce jak górnicy. Sędziowie, prokuratorzy, służby mundurowe, posłowie….. Pamietajcie wy macie byc niewolnikami i za grosze tyrać. jesteście zerem.

 6. i fajnie ciężką pracą zapracował na to ! przeszedł na emeryturę w wieku 81 lat – pracował 16 lat dłużej niż każdy zasłużony emeryt ! tak to już jest że żal …… ściska jak ktoś ma więcej od drugiego – taka mentalność tej polskiej nacji !

 7. To nie jest tak dużo,ba ja mam trochę mniej o parę groszy.Jako były komendant powiatowy.To się nie ma z czego cieszyć.

 8. Na miejscu jego rodziny bym na niego chuchał i dmuchał.

 9. 61 lat temu to jeszcze kopalni w Łęcznej nie było…

  • a kto Ci kolego powiedział, że pracował całe życie w lubelskiej kopalni?
   zaczynał pod koniec lat ’50, więc zapewne przeprowadził się tam, gdzie był potrzebny (na Śląsk). a tutaj wrócił na starość, w rodzinne strony.

 10. Donald z Brukseli

  I widzicie. Jak chce się to można przepracować ciężko fizycznie 61 lat i robić do 81, a nie narzekać, że ktoś tam podwyższył wiek emerytalny do 67.

 11. Po takich szczegółach dziadek będzie łatwy do identyfikacji. Łęczna to nie metropolia…

  • następny co dodał pracę w górnictwie z mieszkaniem na emeryturze na Lubelszczyźnie i mu wyszła Bogdanka i Łęczna… ludzie się przeprowadzają, wiesz?

 12. Ten przykład pokazuje, że wszyscy robotnicy budowlani powinni zasuwac do 80.

 13. Ma chlopina zdrowie. Większość górników odchodzi na wcześniejsze emerytury po przepracowaniu 25 lat przed 50

 14. Uczeń szkoły branżowej

  I po ci się uczyć robić magistra i inne szkoły kiedy po zawodówce można mieć 20 tyś. emerytury.

 15. On cięźko pracował ???chyba bokami , ci co cięźko pracują nie doźywają emerytury.

 16. A Sasin prze*ebał 70 000 000PLN na wybory, których nie było. Zwykły człowiek zarabiając 3000PLN miesięcznie, musiałby na to pracować 2200lat. I co, kto mu naskoczy?

 17. Pewnie jakiś pierdzistolek co może z 3 lata fizycznie przepracował a resztę czasu siedział na kierowniczych stanowiskach. Większość mężczyzn co przepracowali fizycznie 35-40 lat nie dozywa 70tki. Taka prawda.

  • większość ludzi, czy pracuje fizycznie czy umysłowo, nie dba o siebie. piwko, wódeczka, telewizor, zła dieta. prawie każdy tak robi. jest przecież powód, dla którego ten wiek emerytalny jest zawsze bardzo blisko średniej długości życia…

   • piwko, wódeczka, telewizor, zła dieta… samochód.
    Nic w ostatnich latach tak nie upośledziło naszego społeczeństwa jak jeżdżenie wszędzie samochodem. Kilkuletnie dzieci mają brzuchy i nadwagę z powodu braku ruchu takiego jak choćby dojście do szkoły.

 18. To dalej głosujcie na nich i kościół to będziecie mieli jak te z pzl.

 19. … to teraz wyrywa lachony na odcinek z emerytury , bo wcześniej ciągle pracował i nie miał czasu na te sprawy

 20. … to musi być przewodniczący górniczych związków zawodowych

 21. 12 miesięcy pracy górnika doliczane jest do emerytury jako 18 miesięcy. Inaczej – po 30 latach pracy górnik ma emeryturę, jak zwykły pracownik po 45 latach. I tyle w temacie ciężkiej pracy i emerytury górniczej.

 22. Jak by ciężko uczciwie pracował nie dożył by tylu lat 😝

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach