690 680 960

Mieszkaniec naszego regionu ma najwyższą w Polsce emeryturę. Były górnik otrzymuje ponad 20 tys. zł miesięcznie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o najwyższej emeryturze pobieranej w Polsce. Otrzymuje ją mieszkaniec województwa lubelskiego. Jest on byłym górnikiem.

W dniach od 8 do 10 września w Karpaczu odbywało się Forum Ekonomiczne. W tego trakcie Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska opowiadała na temat kondycji polskiego systemu emerytalnego. W trakcie przemówienia wyjaśniła, że najwyższa obecnie emerytura wypłacana przez ZUS wynosi 22,9 tys. zł.

Tak wysokie świadczenie jest możliwe dzięki bardzo wysokiemu kapitałowi, jaki został zgromadzony na koncie emerytalnym. Do tego dochodzi długi staż pracy i znacznie późniejsze przejście na emeryturę. Mężczyzna postanowił udać się na zasłużony odpoczynek dopiero w wieku 81 lat, przepracował zaś łącznie 61 lat.

Jak ustalił „Super Express”, mężczyzna jest byłym górnikiem. Zaczynał pracę na najniższych stanowiskach w kopalni, później wielokrotnie awansował, ostatnie lata pełnił funkcje kierownicze. Pobiera on teraz blisko dziesięciokrotnie wyższe świadczenie, niż większość emerytów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że średnia kwota emerytury wynosi 2428 złotych.

(fot. lublin112)

40 komentarzy

  1. 12 miesięcy pracy górnika doliczane jest do emerytury jako 18 miesięcy. Inaczej – po 30 latach pracy górnik ma emeryturę, jak zwykły pracownik po 45 latach. I tyle w temacie ciężkiej pracy i emerytury górniczej.

  2. Jak by ciężko uczciwie pracował nie dożył by tylu lat 😝

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt