Sobibór: Archeolodzy odkopali szkielety

W ubiegłym tygodniu, 9 maja, archeolodzy pracujący na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze odkryli ludzkie szkielety.

Prawdopodobnie szczątki pochodzą z czasów II wojny światowej. Wykopano je w pobliżu kopca, na terenie obozu, który funkcjonował tutaj w latach 1943-1943. Badania archeologiczne trwają od 2012 roku. Są prowadzone na zlecenie Grupy Sterującej , reprezentowanej przez Fundację ,,Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Z dnia na dzień badacze trafiają na kolejne ludzkie szczątki. Sprawą zajęła się włodawska Prokuratura Rejonowa a teren, gdzie odnaleziono szkielety, został zabezpieczony przez policję.

Pracujący na miejscu archeolodzy sądzą, że mogą to być Żydzi, którzy pracowali przy rozbiórce Obozu Zagłady Hitlerowskiej w Sobiborze. Badacze nie spodziewali się takiego znaleziska. To historyczne odkrycie.

Obóz zagłady w Sobiborze

W ramach „Aktion Reinhard” zbudowano obóz otoczony potrójnym płotem z drutu kolczastego i rowem wypełnionym wodą. Początkowo jego powierzchnia miała 12ha a pod koniec działania prawie 60ha. Sobibór znany jest z najbardziej brawurowej ucieczki, dzięki której 200 osób przedostało się poza teren obozu. W roku 1987 nakręcono o tym wydarzeniu telewizyjny film fabularny „Ucieczka z Sobiboru”. Dzięki tej ucieczce kilkadziesiąt osób przeżyło do końca wojny. Na terenie obozu uśmiercano osoby w brutalny sposób, gdzie m.in. zaczadzano ofiary spalinami z silników dieslowskich a zmarłych palono na rusztach wykonanych z szyn rozebranej kolejki wąskotorowej.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7402zł 0.39%
  • GBP 5.1141zł 0.43%
  • EUR 4.5436zł 0.18%
  • CHF 4.216zł 0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL