Sobibór: Archeolodzy odkopali szkielety

W ubiegłym tygodniu, 9 maja, archeolodzy pracujący na terenie dawnego obozu zagłady w Sobiborze odkryli ludzkie szkielety.

Prawdopodobnie szczątki pochodzą z czasów II wojny światowej. Wykopano je w pobliżu kopca, na terenie obozu, który funkcjonował tutaj w latach 1943-1943. Badania archeologiczne trwają od 2012 roku. Są prowadzone na zlecenie Grupy Sterującej , reprezentowanej przez Fundację ,,Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Z dnia na dzień badacze trafiają na kolejne ludzkie szczątki. Sprawą zajęła się włodawska Prokuratura Rejonowa a teren, gdzie odnaleziono szkielety, został zabezpieczony przez policję.

Pracujący na miejscu archeolodzy sądzą, że mogą to być Żydzi, którzy pracowali przy rozbiórce Obozu Zagłady Hitlerowskiej w Sobiborze. Badacze nie spodziewali się takiego znaleziska. To historyczne odkrycie.

Obóz zagłady w Sobiborze

W ramach „Aktion Reinhard” zbudowano obóz otoczony potrójnym płotem z drutu kolczastego i rowem wypełnionym wodą. Początkowo jego powierzchnia miała 12ha a pod koniec działania prawie 60ha. Sobibór znany jest z najbardziej brawurowej ucieczki, dzięki której 200 osób przedostało się poza teren obozu. W roku 1987 nakręcono o tym wydarzeniu telewizyjny film fabularny „Ucieczka z Sobiboru”. Dzięki tej ucieczce kilkadziesiąt osób przeżyło do końca wojny. Na terenie obozu uśmiercano osoby w brutalny sposób, gdzie m.in. zaczadzano ofiary spalinami z silników dieslowskich a zmarłych palono na rusztach wykonanych z szyn rozebranej kolejki wąskotorowej.

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online