Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śnieżyca w pierwszy dzień wiosny kalendarzowej coraz bliżej woj. lubelskiego. Na drogach zrobi się ślisko, utworzy się pokrywa śnieżna

W niedzielę pogorszą się warunki do jazdy na drogach regionu. Do woj. lubelskiego zbliżają się opady śniegu, miejscami robi się ślisko. Lokalnie pojawi się pokrywa śnieżna do 2-6 cm.

Dzisiaj Polska jest w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, związanej z niżem znad Finlandii, w strefie przemieszczającego się z północnego-zachodu na południowy-wschód kraju, frontu atmosferycznego. Nadal będzie napływać arktyczne powietrze, jedynie przejściowo w strefie frontu napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie. Po przejściu frontu ponownie znajdziemy się w powietrzu arktycznym. Ciśnienie zacznie rosnąć.

Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się front okluzji. Od drugiej części dnia występować będą opady zimowe o charakterze wielkoskalowym o natężeniu słabym i umiarkowanym. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do 2-6 cm. Opady zimowe wystąpią w całym regionie. Szczególnie intensywne po południu i wieczorem. Temperatura wyniesie od -1°C do 1°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresowo silny z południowego-zachodu, wyraźnie potęgujący odczucie chłodu, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach będzie ślisko.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie początkowo zachmurzenie duże i całkowite oraz opady śniegu, ale w drugiej części nocy po przejściu frontu i adwekcji suchsze masy arktycznej wystąpią większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Temperatura obniży się wtedy do -7°C/-4°C, a odczuwalna do dwucyfrowych ujemnych wartości. Wiatr zmieni kierunek z południowo-zachodniego na północno-zachodni i północy do 30 km/h. Na drogach może być ślisko.

W kolejnych dniach czeka nas ocieplenie. Pod koniec przyszłego tygodnia temperatura wzrośnie do 15°C.

Położenie opadów nadciągających nad woj. lubelskie
Aktualna temperatura

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

 1. W czasach normalnej dyscypliny w szkołach pierwszy dzień wiosny był dniem wagarowicza, a dzisiaj… cały rok szkolny jest dniem wagarowicza.

 2. N-ty raz powtarzam: opady śniegu „o natężeniu słabym i umiarkowanym” to nie śnieżyca.

  • Korektor zachowań

   Przestań bez sensu pisać, skoro zjawisko prognozowane jeszcze nie wystąpiło. Przyjdź jutro specjalisto i komentuj.

   • A po bez sensu pisać, że prognozowane opady „o natężeniu słabym i umiarkowanym”, to śnieżyca? Może w końcu warto sprawdzić w tak ochoczo eksploatowanych przy innych okazjach źródłach, co to jest ta „śnieżyca”?

 3. i się łaziło po kostki w błocie po górkach czechowskich, czyli byłym poligonie
  były niezabezpieczone podziemne bunkry i zdezelowany czołg
  i cała młodzież ze wszystkich lubelskich szkół 🙂

 4. Znacie definicję śnieżycy? Śnieżyca to nie opad śniegu. Ulewa to nie kapuśniaczek.

  • Korektor zachowań

   Po co głupio komentować, jak jeszcze nie ma prognozowanego zjawiska? Specjalisto przestań kłapać bez sensu w komentarzu.

   • Jak sytuacja po „śnieżycy”? Wygrzebałeś się już spod zwałów „białego puchu”?

 5. Ach to może specjalista od prognoz tak przeżywa tę nadchodzący śnieg na wiosnę,bo może on albo ktoś z jego znajomych,czy rodziny prowadzi wymianę opon .Jak nastraszy śnieżycą to ci co jeżdżą na letnich wymienią na zimowe,a za chwilę znów na letnie.Kasa ,kasiorka,tylko to się liczy?

 6. co tam śnieżyca polskich drogowców nic nie zaskoczy, bo nawet nie zauważą. w sumie mają racje po co odśnieżać i sypać solą żeby nie było szklanki, jak i tak w południe się rozpuści, a kasa z podatku na utrzymanie dróg pójdzie na premie bo zaoszczędzili 100000 zł, to teraz można premie na 500000 rozdać.