Sławatycze: Wiózł 6kg kawioru w prezencie

Nietypową próbę przemytu udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej w Sławatyczach. Zatrzymali oni na granicy 6 kilogramów czarnego kawioru, pochodzącego z zagrożonych wyginięciem ryb jesiotrokształtnych.

-Puszki z kawiorem funkcjonariusze znaleźli we wtorek (18.03), podczas kontroli samochodu osobowego, którym podróżował do Polski 43-letni Białorusin. Mężczyzna nie zgłosił przy odprawie żadnych towarów. Jak się jednak okazało – w schowkach bagażnika oraz w torbie podróżnej ukrył dziesięć puszek z kawiorem pochodzącym z zagrożonych wyginięciem ryb jesiotrokształtnych – informuje rzecznik Izby Celnej.

Za próbę przemytu Białorusin ukarany został mandatem w wysokości 1 tys. zł.

Jednocześnie funkcjonariusze celni wszczęli przeciwko niemu postępowanie w związku z przestępstwem jakie popełnił, tj. naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Z uwagi na fakt, że ryby jesiotrokształtne, z których pozyskiwany jest kawior, znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem i są chronione przepisami Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) przewóz przez granicę kawioru z tych ryb, bez stosownych zezwoleń CITES, jest zabroniony.

Mężczyzna wyjaśnił, że kawior miał być prezentem dla znajomych. Twierdził, że nie wiedział o konieczności posiadania odpowiedniego zezwolenia na jego przewóz.

Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanego przez funkcjonariuszy celnych kawioru może wynosić kilkanaście tys. złotych.

Przepisy zezwalają na przywóz przez podróżnego na terytorium Unii Europejskiej – bez konieczności przedstawiania w granicznym urzędzie celnym dokumentacji CITES – do 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych. Możliwość skorzystania z tej ulgi obwarowana jest jednak szczegółowymi wymogami: Kawior musi pochodzić z legalnej hodowli, a opakowania kawioru muszą być oznakowane specjalnymi banderolami. By uniknąć kłopotów na granicy zawsze należy przed wyjazdem zasięgnąć stosownych informacji nt. warunków przywozu, np. w granicznym urzędzie celnym – informuje Izba Celna.

2014-03-19 17:28:39
(fot. Izba Celna)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8065zł -0.72%
  • GBP 5.2513zł -0.41%
  • EUR 4.5552zł -0.16%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja