Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Siedem miast w naszym regionie otrzyma obwodnice. Wśród nich Łęczna, Zamość i Janów Lubelski

W naszym regionie zaplanowano, że powstaną obwodnice Łęcznej, Łukowa, Zamościa, Szczebrzeszyna, Gorajca, Dzwoli i Janowa Lubelskiego. W przypadku czterech z nich zostały zabezpieczone środki na rozpoczęcie prac przygotowawczych, a dla trzech trwają prace projektowe.

Oficjalnie rozpoczęty został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury program budowy 100 obwodnic. Jego celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i lepsza przepustowość sieci drogowej. W ciągu 10 lat, do 2030 roku, przy stu miastach w całej Polsce powstaną obwodnice o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Ich łączna długość wyniesie ok. 820 km. Inwestycje te będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

W naszym regionie zaplanowano, że powstaną obwodnice Łęcznej, Łukowa, Zamościa, Szczebrzeszyna, Gorajca, Dzwoli i Janowa Lubelskiego. Ich łączna długość wyniesie ok. 49,6 km. O ile o planowanej budowie niektórych z nich mówi się od dawna, to część inwestycji jest nowością. Pięć obwodnic powstanie w ciągu drogi krajowej nr 74, której kompleksową przebudowę zapowiedziała w ubiegłym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Te właśnie inwestycje zostaną zrealizowane jako pierwsze.

Chodzi o obwodnice Dzwoli, Zamościa, Szczebrzeszyna, Gorajca i Janowa Lubelskiego, których podstawowym celem budowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. Wraz z innymi planowanymi inwestycjami na drodze krajowej nr 74, na odcinku od włączenia z realizowaną S19 na wysokości Janowa Lubelskiego aż do Hrubieszowa, przyczyni się to do odciążenia układu drogowego prowadzącego do Zamościa i dalej do przejścia granicznego Zosin-Uściług. Nastąpi też poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenie przepustowości tego połączenia.

W przypadku planowanych obwodnic Dzwoni i Gorajca, Szczebrzeszyna i Janowa Lubelskiego w budżecie państwa zostały zabezpieczone środki na rozpoczęcie prac przygotowawczych, przy czym przy pierwszych dwóch na ukończeniu są już prace projektowe, a jeżeli chodzi o obwodnicę Szczebrzeszyna, prace projektowe są w trakcie. Jedynie wobec obwodnicy Zamościa do tej pory nie były prowadzone żadne prace przygotowawcze.

Obwodnicę zaplanowano także w Łęcznej. W tym przypadku chodzi o wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez tę największą miejscowość znajdującą się w ciągu całej drogi krajowej nr 82. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, oraz zwiększenie przepustowości połączenia drogowego na Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie i do Włodawy. Połączenie to będzie miało również charakter uzupełniający do realizowanej trasy S19. Do tej pory wobec tej inwestycji nie były prowadzone żadne prace przygotowawcze.

Ostatnia z planowanych obwodnic, ma zostać zbudowana w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76 w Łukowie. Dzięki niej z miasta zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, jaki przejeżdża i będzie przejeżdżać przez tę miejscowość z uwagi na oddaną niedawno drogę S17 oraz planowaną S19, dla której drogi krajowe nr 63 i 76 stanowią integrujące połączenie, prowadzące z Warszawy do przejścia granicznego Sławatycze – Domaczewo.

Siedem miast w naszym regionie otrzyma obwodnice. Wśród nich Łęczna, Zamość i Janów Lubelski

Siedem miast w naszym regionie otrzyma obwodnice. Wśród nich Łęczna, Zamość i Janów Lubelski

(fot. ZDW/zdjęcie ilustracyjne)

18 komentarzy

  1. A po co w Łęcznej obwodnica, jak tam nic nie jeździ? Ruch jest tylko w weekendy wakacyjne, jak ludzie na pojezierze jadą, więc może najpierw lepiej wyremontować drogę 820 łęczna-sosnowica?

Z kraju