Sobota, 15 czerwca 202415/06/2024
690 680 960
690 680 960

Sensacyjne odkrycie skarbów w Grodach Czerwieńskich

W środę podczas specjalnego, zamkniętego pokazu w Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa UMCS, zaprezentowano skarby wyrobów jubilerskich, głównie ze srebra, datowane na czasy IX-XIII wieku. Relację wideo z tego spotkania przygotowali studenci i doktoranci z Telewizji Akademickiej UMCS.

Podczas pokazu można było zobaczyć niezwykle cenne znalezisko archeologiczne, które w ostatnich dniach trafiło do Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim. Do odkrycia skarbu przyczynił się mieszkaniec gminy Tyszowce, który wykopał w lesie gliniany garnek. Wewnątrz, jak się później okazało, była zabytkowa biżuteria z czasów wczesnośredniowiecznych. Odkryty skarb biżuterii kobiecej jest w znakomitym stanie.

 


 

Znalezisko pochodzi z okolic grodziska w Czermnie, domniemanej stolicy Grodów Czerwieńskich. Wstępne datowanie zostało na X wieku. Znajduje się w nim 96 zabytków pochodzących z warsztatów rzemieślniczych reprezentujących bardzo wysoki kunszt złotniczy. Jest to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych po 1989 r. Aktualnie Muzeum w Tomaszowie Lubelskim posiada jedną z największych kolekcji biżuterii wczesnośredniowiecznej w Polsce , na którą składają się 4 skarby datowane od X do XIV wieku.

2015-11-26 20:40:51
(fot. wideo UMCS)

Autor: redakcja

Komentarze wyłączone