690 680 960

Ścieżka na górkach czechowskich już gotowa. Dzisiaj przekazano ją miastu (zdjęcia)

W czwartek na górkach czechowskich miało miejsce przekazanie miastu ścieżki terenowej, którą w ramach umowy zrealizował właściciel tego terenu, czyli spółka TBV. Jest ona pierwszym elementem planowanego naturalistycznego parku, który został zaplanowany na powierzchni 75 ha.

Ścieżka ma ok. 1 km długości i stanowi łącznik dla dwóch dzielnic: Sławina i Czechowa. Jej nawierzchnia została wykonana z odpowiednio zagęszczonych oraz przepuszczalnych warstw kruszywa naturalnego, dzięki czemu jest czynna hydrologicznie. Projektując trasy wkomponowano w istniejące ukształtowanie terenu, nawiązuje ona również do wyjątkowych walorów krajobrazowych
tego miejsca.

Jednym z dodatkowych elementów zrealizowanych w ramach inwestycji jest dwupoziomowy, naturalny plac zabaw. Umiejscowiono go w naturalnych zboczach terenu, które posłużyły do wkomponowania zjeżdżalni i elementów wspinaczkowych. Urządzenia zabawowe wykonane są z drewna, znajdują się tam również urządzenia sprawnościowe: tyrolka oraz konstrukcja do balansowania. Do tego dochodzi skarpa wspinaczkowa ze zjeżdżalniami, rozległa piaskownica, nie zabrakło również huśtawek oraz zadaszonego miejsca do odpoczynku.

– Jest to ważne i bardzo potrzebne miejsce rekreacyjne nie tylko dla tych dzielnic, ale również dla całego Lublina. Ponadto dzięki niemu bogaty w walory przyrodnicze teren Górek Czechowskich jest w końcu dostępny, oraz co ważne, bezpieczny. Chcemy, aby to miejsce było dostępne dla każdego mieszkańca Lublina – dzieci, rodziców, seniorów, biegaczy i wszystkich tych, którzy chcą spędzać czas na łonie przyrody – mówi Edyta Pytka dyrektor marketingu spółki TBV.

Stworzona została również przestrzeń przyjazną dla czworonogów, otwarty psi park, z urządzeniami do zabawy podczas spacerów. Ścieżka jest również wyposażona w typowe dla takich inwestycji elementy małej infrastruktury: ławki, kosze na śmieci oraz tablice informacyjne. Ścieżka jest oświetlona, a w przyszłości zostaną na jej trasie podpięte kamery, które będą podłączone do miejskiego systemu monitoringu, dzięki czemu mieszkańcy z niej korzystający, również po zmroku, będą bezpieczni. Na trasie ścieżki zostały wysiane łąki kwietne.

Na najbliższy weekend, 22 i 23 maja, zapowiedziano uroczyste otwarcie ścieżki dla mieszkańców. Z tej okazji zaplanowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych. W sobotę o godz. 11:00 odbędzie się Joga na trawie a od 12:00 do 15:00 w programie znajdą się: zabawy z chustą animacyjną, terenowy tor przeszkód, pokaz dużych baniek mydlanych, gry i zabawy ruchowe, skoki w workach, rzuty do celu, przeciąganie liny, unihokej, badminton, kręgle, ringo, warsztaty plastyczne, konkursy sportowe oraz gra terenowa po Górkach Czechowskich. Z kolei w niedzielę o godz. 10:00 odbędzie się trening biegowy z Pawłem Wysockim, następnie ten sam zestaw atrakcji dla dzieci co dzień wcześniej.

(fot. lublin112)

28 komentarzy

 1. ścieżka jest jest plac zabaw jest wybieg dla psów tez jest tyle ze tam gdzie plac zabaw dla dzieci są groby i nie są to kolejne mrzonki tylko fakt ale co tam groby przecież można na nich wybudować co się chce kogo to obchodzi w tym betonowym miesicie

 2. Jak za 1 zł przekazane ?? Niech TBV zrobi taki dyplom z podaną kwotą ile zarobi na czysto ze sprzedaży mieszkań na tym terenie !!
  Ale barany to kupią i będą się cieszyć że ktoś dał miastu park „za darmo”. Niezły układ-skład czyli tzw spółdzielnia.
  Skończyły się konszachty z Orionem zaczynają się z TBV. Tyle w tym temacie. Kto ma wiedzieć ten wie.

 3. Szkoda że nikt nie pomyślał żeby obok ciągu pieszego zrobić ścieżkę na rower/rolki/deskę… Po takiej nawierzchni pojedzie się tylko rowerem co sprawia zagrożenie dla pieszych…

Kursy walut

 • USD 4.3467zł -0.57%
 • GBP 5.3385zł -0.33%
 • EUR 4.6888zł -0.2%
 • CHF 4.7154zł -0.03%

Polub nas