Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Są specjalistami i wiedzą wszystko o danym miejscu. Dziś swoje święto obchodzą przewodnicy turystyczni

Na co dzień oprowadzają turystów, przekazują im wiedzę na temat mijanych miejsc, jednak przede wszystkim robią co mogą, aby zainteresować ich zarówno terenem, jak też obiektami. Mowa o przewodnikach turystycznych, którzy obchodzą dzisiaj swoje święto.

Do głównych zadań przewodnika turystycznego należy oprowadzanie turystów po danym terenie, udzielanie im informacji na temat mijanych obiektów, jak też sprawowanie opieki nad zwiedzającymi. W miejscach, które cieszą się zainteresowaniem turystów, przewodnicy na brak zajęć nie mogą narzekać. Zwłaszcza, że oczekiwania osób zwiedzających z roku na rok się zmieniają. Kiedyś przewodnicy opowiadali głównie o historii, teraz na topie są ciekawostki. Często tworzone są specjalne trasy, opierające się już nie tylko na obiektach zabytkowych, lecz na mających ciekawą przeszłość.

Lublin może poszczycić się silną reprezentacją doświadczonych specjalistów z tej branży, którzy zrzeszeni są w kilkudziesięciu organizacjach i stowarzyszeniach. Od 2018 roku w mieście prowadzony jest także program „Przewodnicy Inspiracji”, którego celem jest skupienie przewodników wykazujących się nie tylko wszechstronną wiedzą o mieście, lecz także posiadających umiejętności kreatywnego prezentowania historii. Obecnie przystąpiło do niego 31 doświadczonych przewodników oferujących ponad 70 wyjątkowych, autorskich spacerów turystycznych.

– Przewodnicy miejscy to ważne i nierozerwalne ogniwo branży turystycznej naszego miasta. Ich charyzma jest bez wątpienia jednym z czynników, dzięki którym turyści chętnie powracają do Lublina, a mieszkańcy dowiadują się wielu ciekawostek o miejscu, w którym żyją – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Lubelscy przewodnicy oferują szereg atrakcji dla turystów. Oczywiście oprowadzają po najważniejszych zabytkach na terenie miasta, są jednak również spacery, których tematyka związana jest ze znanymi postaciami, miejskimi legendami, a nawet wielokulturowością Lublina. Oferta obejmuje również poznawanie miasta podczas przejażdżki rowerowej, organizowane są nawet gry miejskie czy konkursy z nagrodami.

(fot. UM Lublin/nadesłane)

2 komentarze

  1. Szacun dla przewodników niemal wolontariuszy, bo pieniądze z tego śmieszne.

  2. „Są specjalistami i wiedzą wszystko o danym miejscu”, po tytule byłem przekonany, że artykuł traktuje o komentujących na 112.pl 😀

Z kraju