Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Są nowe przepisy dotyczące poruszania się elektrycznymi hulajnogami. Będzie też ograniczenie prędkości

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Oznacza to, wiele zmian dla osób poruszających się hulajnogami elektrycznymi, na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy też zwykłych hulajnogach. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ich ogłoszenia.

Zatwierdzone zostały zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Ich celem jest uporządkowanie ruchu elektrycznych hulajnóg i deskorolek, a także urządzeń wspomagających ruch takich jak np.: rolki, deskorolka i hulajnoga. Otrzymały one odpowiednią kategorię oraz ustanowiono zasady obowiązujące osoby, które się nimi poruszają. Chodzi głównie o: ograniczenia prędkości, zasady wyprzedzania, rodzaje dróg na jakich mogą się poruszać, czy też miejsca zatrzymywania się i postoju. Do tego dochodzą sankcje związane z naruszeniami tych reguł.

Zgodnie z nowymi przepisami, na hulajnodze elektrycznej będzie mogła się poruszać tylko jedna osoba. Maksymalna prędkość została ograniczona do 20 km/h. Kierujący hulajnogą elektryczną zostanie zobowiązany do korzystania z dróg dla rowerów, ciągów pieszo-rowerowych, lub pasów ruchu dla rowerów. Jezdnią będzie można jechać wyłącznie w miejscach, gdzie obowiązuje ograniczenie do 30 km/h, oraz brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jeżeli chodzi o chodniki, elektryczną hulajnogą będzie można na nie wjechać wyjątkowo, gdy usytuowany jest on wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Osoby poruszające się na wrotkach, rolkach, deskorolce czy hulajnodze nie będą już osobami pieszymi. Nie zaliczono ich również do kierujących pojazdami. Mają stanowić odrębną grupę w ramach pojęcia uczestników ruchu drogowego. Będą mogli się poruszać chodnikami, drogami dla pieszych lub dla rowerów. W strefie zamieszkania mają mieć prawo korzystania z całej szerokości drogi i będą mieli pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi. Ponadto osoby te na drodze dla rowerów obowiązywać ma ruch prawostronny. Korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych będzie obowiązek jazdy z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także do zachowania szczególnej ostrożności, ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu. Z kolei pieszy poruszający się po drodze dla rowerów będzie zobowiązany ustąpić miejsca osobie poruszającej się nie tylko rowerem, lecz również przy użyciu każdego z tych urządzeń.

Ustawa wprowadza także regulację dotyczącą dopuszczenia postoju roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. W przypadku braku takiego miejsca wskazane pojazdy muszą być pozostawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Co ważne, zgodnie ze zmianami, osoby poniżej 18 roku życia, chcące poruszać się elektryczną hulajnogą albo na wrotkach, rolkach, deskorolce czy hulajnodze będą obowiązane posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1, lub T. Z kolei minimalny wiek do kierowania takimi urządzeniami to 10 lat. Dzieci poniżej 10 roku życia będą mogły jednak kierować hulajnogą elektryczną lub jeździć na wrotkach, rolkach, deskorolce czy hulajnodze, ale wyłącznie w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

19 komentarzy

  1. No to zrobili teraz zamieszanie w Policji, bo nie ma ją takich rubryk w statystykach, no chyba że te wszystkie nowe wykroczenia podciągną pod wykroczenia wobec pieszych. Jak wiele innych.

  2. A do Kościoła będę mógł z dzieckiem na hulajnodze pojechać żeby nie dostać mandatu. Dodaje że nie ma u nas strefy zamieszkania. A zapomniałem, że Policja nie może karać tych co do Kościoła-rozkaz KGP.

  3. Teraz ci co wymyślili te paranoje, wybudują dla małych dzieci tory i skat parki do nauki jazdy na tych urządzeniach. MY RODZICE CZEKAMY!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Jak to mówią: jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale na bezrybiu i rak ryba…

  5. Milicja i Konowały rozpad moralny ,dno dna gardzę nimi

  6. Miejsca parkingowe na hulajnogi już dawno powinny być – zamiast rzucania ich ludziom pod nogi gdzie popadnie. Z dzieckiem do kościoła hulajnogą ? Trochę trzeba być idiotą – jak już taki wierzący jesteś to idź się tam módl a nie urządzaj dzieciakowi przejażdżkę przy okazji. Bo jazda dla dziecka będzie ważniejsza. A co do reszty – coś trzeba było uporządkować a tych którzy narzucają przepisy też ktoś wybrał. Nie ja.

    • Racja! dziecko wiecej zapamieta jak bedzie na kolanach do kosciola kazdego razu 'chodzilo’! Jak wierzyc to wierzyc! Memento mori i do przodu! 😉

Z kraju

Wiadomości z info112