Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Są już decyzje w sprawie Pierwszych Komunii Świętych w całym regionie

W większości parafii na terenie naszego regionu trwają konsultacje księży z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych, dotyczące ustalenia nowych terminów uroczystości. Biskupi poszczególnych diecezji dali proboszczom wolną rękę w tych sprawach, bądź też określili tylko podstawowe wytyczne.

Wszystkie pięć diecezji, których parafie znajdują się na terenie województwa lubelskiego, wydało już oficjalne informacje na temat terminów tegorocznych Pierwszych Komunii Świętych. Jako pierwsza przełożenie terminów ogłosiła diecezja zamojsko-lubaczowska, która obejmuje w naszym regionie powiaty zamojski, biłgorajski, hrubieszowski oraz część chełmskiego. Biskup Marian Rojek uznał, że najlepszym miesiącem na przeprowadzenie uroczystości będzie październik.

Z kolei w diecezji sandomierskiej Pierwsze Komunie Święte były zaplanowane na pierwszą połowę kwietnia. Biskup Krzysztof Nitkiewicz w swoim zarządzeniu określił, że przeprowadzenie uroczystości będzie możliwe dopiero po przywróceniu nauki w szkołach. Wcześniej pod uwagę brane były m.in. miesiące wakacyjne, a nawet indywidualne udzielanie komunii poszczególnym dzieciom. Obecnie do końca kwietnia poszczególni proboszczowie prowadzą konsultacje z rodzicami, które mają zakończyć się podjęciem wspólnej decyzji w tej sprawie, która ma być najlepsza dla dzieci oraz ich rodzin. W diecezji sandomierskiej, która obejmuje powiat janowski i część kraśnickiego, od lat każda parafia sama ustala termin tej uroczystości.

Diecezja Lubelska poinformowała, że termin tegorocznych Pierwszych Komunii Świętych uzależniony został od powrotu dzieci do szkół. Biskup przekazał księżom, że jeżeli dzieci nie wróciły do szkół po Wielkanocy, należy przenieść Pierwsze Komunie Święte na okres późniejszy, także powakacyjny. Jednak musi to zostać uzgodnione z katechetami oraz rodzicami. W przypadku, gdyby jednak okazało się, że uczniowie wrócą do szkół przed wakacjami, można zorganizować uroczystość we wcześniejszym terminie. Komunia może być także przeprowadzona w kilku grupach. Jak ustaliliśmy, w wielu parafiach obecnie ustalane są w porozumieniu z rodzicami terminy, które obejmują miesiące wrzesień i październik.

Na terenie Diecezji Siedleckiej, obejmującej powiaty: bialski, włodawski, parczewski, radzyński, łukowski i rycki, Biskup Kazimierz Gurda przekazał, że na prośbę rodziców termin Pierwszej Komunii Świętej należy przenieść na okres powakacyjny. Jeżeli jednak nastąpi otwarcie szkół i powrót do nich dzieci, po porozumieniu księży z rodzicami i uwzględnieniu obowiązujących przepisów państwowych dotyczących ilości wiernych gromadzących się w kościołach, można podjąć decyzję o zorganizowaniu uroczystości jeszcze przed wakacjami. Jeżeli zaś chodzi o przygotowywanie dzieci do pierwszej spowiedzi i komunii świętej, ze względu na brak możliwości wspólnych spotkań w kościele z księżmi i katechetami, powinni się tym zająć rodzice poprzez rodzinną modlitwę, wyjaśnianie prawd wiary i katechezę domową.

Na terenie obejmującej część powiatu puławskiego diecezji radomskiej biskup Henryk Tomasik pozostawił proboszczom wolną rękę co do ustalanie nowych terminów uroczystości. mają tego dokonywać wspólnie z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych. Jak informuje diecezja, większość parafii wstępnie wyznaczyła terminy we wrześniu bądź październiku, choć są przypadki przekładania Pierwszych Komunii Świętych na maj przyszłego roku.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

13 komentarzy

  1. Najmundrzejszy Franio

    Nie rozumiem tego anachronicznego podziału na okres przed- i powakacyjny… przecież żadnych normalnych wakacji się nie przewiduje, zrozumcie to ograniczeni ludzie… w lecie będzie najbezpieczniej

    • W lecie najbezpieczniej ale nie sądze żeby udało się to zorganizować. W wakacje? Przecież te mamy i ojcowie nigdy się nie zgodzą. To trzeba jechac na drogie wakacje i sie pokazac a nie przystepowac do św Komunii.

    • W czym masz problem żeby się wybrać na aktywne wakacje na południe Polski w okresie wakacyjnym?
      Będziesz cały rok koczował w domu?
      Ja w lutym zaklepałem kwaterę i śmiało w sierpniu jadę w Bieszczady.
      Najwyżej że po „konstytucyjnych” wyborach wszystko, wszędzie zamkną na milion zamków i zrobia tysiące zakazów, to nie będzie innej możliwości jak zostać w swoim mieście.

  2. No to wstaliśmy z kolan. KOlejny dudacud.

  3. W Niemczech dzieci miały iść do komunii w kwietniu. Już na początku marca było wiadomo, ze termin komunii został przeniesiony na październik. A u nas problem…

  4. Jasio Down z zerówki

    Prawdę mówiąc, myślałem, że będzie większe parcie na te pierwsze komunie, niż na niepokalane poczynanie in vitro, ale widocznie Polacy zorientowali się, że bez pierwszych komunii da się jakoś wytrzymać o rok dłużej (a nawet żyć do końca świata) i odpuścili ataki na dawanie „cołasek” „duszpasterzom”.
    No i koło „świętobliwych” nosów przejdzie sporo kasy, a OC i AC trzeba płacić, pałace utrzymać…
    Kryzys mają, kryzys !!!

  5. Jestem chrzestna. Dla mnie mogą w ogóle odwołać.. Hee Hee he he he

  6. Komunie mogą być indywidualne dla każdej rodziny. Co tydzień, codziennie.

  7. Nikt się z Parafii nie konsultował ze mną w związku ze zmianą terminu komunii, a pierwszą opcją jest czerwiec, nie uważam, żeby to było bezpieczne- kościół przepełniony dziećmi i ich rodzinami bo o dzieleniu na tury też nie ma opcji.
    Dzieci w maseczkach będą przystępować do komunii, odstępy co 2 metry?! A co z tymi, którzy mają najbliższych za granicą i chcą uczestniczyć w uroczystości?

Z kraju