Czwartek, 24 kwietnia 202524/04/2025
690 680 960
690 680 960

Są duże szanse, że na Starym Mieście w Lublinie powstanie „Szpilkostrada”. To projekt bez barier architektonicznych (zdjęcia)

W Dniu Kobiet, 8 marca, w Lublinie odbyło się spotkanie dotyczące projektu mającego na celu poprawę dostępności przestrzeni Starego Miasta. W wydarzeniu wzięły udział radne Rady Miasta Lublin oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. jednostek pomocniczych, Agnieszka Wójcik. Jednym z kluczowych tematów była koncepcja „Szpilkostrady” – projektu mającego poprawić komfort poruszania się po zabytkowej części miasta.

Lepsza dostępność Starego Miasta

Projekt zakłada utworzenie specjalnej, gładkiej nawierzchni na odcinku od Bramy Krakowskiej do Bramy Grodzkiej oraz w rejonie Trybunału Koronnego. Jego celem jest poprawa dostępności dla różnych grup mieszkańców, w tym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, seniorów, rodziców z wózkami dziecięcymi, a także kobiet noszących obuwie na wysokim obcasie.

Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali potrzebę poprawy warunków poruszania się po Starym Mieście. Nierówna nawierzchnia może być dużym utrudnieniem, zwłaszcza dla osób o szczególnych potrzebach. Pomysłodawczynie chcą, aby historyczne centrum Lublina było miejscem przyjaznym dla wszystkich, zaznaczała Agnieszka Wójcik.

Pełnomocnik prezydenta dodała, że wniosek dotyczący realizacji tego przedsięwzięcia został już złożony do Ratusza. Jak wynika ze wstępnych rozmów z wiceprezydentem Tomaszem Fularą, projekt ma duże szanse na realizację.

Pomysł, który powraca po latach

Historia „Szpilkostrady” sięga 2016 roku, kiedy to Anna Glijer zaproponowała ten pomysł w ramach budżetu obywatelskiego. W kolejnych latach inicjatywa cieszyła się dużym poparciem mieszkańców i zdobyła finansowanie jako projekt dzielnicowy. Niestety, jego realizacja została wstrzymana z powodu pandemii.

Teraz temat powraca, a radne miejskie wyrażają pełne poparcie dla tej inwestycji. Uważają, że poprawa infrastruktury w ścisłym centrum miasta będzie korzystna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Lublin, a także osób z niepełnosprawnościami.

Nowoczesna przestrzeń bez barier

Podczas spotkania podkreślono, że modernizacja infrastruktury powinna uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Likwidacja barier architektonicznych to krok w stronę nowoczesnego i dostępnego miasta.

Lubelskie Stare Miasto to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Lublinie. Powinniśmy zadbać o to, aby każdy mógł poruszać się po niej bez przeszkód, zaznaczyła jedna z radnych obecnych na spotkaniu.

Obecnie trwa analiza możliwości finansowania projektu. Jeżeli „Szpilkostrada” otrzyma akceptację, jej realizacja mogłaby rozpocząć się od strony projektowej już w tym roku. Jak przekazano, zastrzeżeń do tego pomysłu nie ma miejski konserwator zabytków. Szacowane koszty budowy tego projekty wahają się w granicach 1 mln – 1,5 mln złotych – trzeba jednak zaznaczyć, że jest to wycena sprzed dwóch lat. Projekt mógłby być realizowany w ramach rewitalizacji Starego Miasta.

39 komentarzy

  1. Ocena: 53

    Czyli promowanie niezdrowego stylu życia.
    Dziwne bo przecież tak często kobiety pilnują kalorii nie mówiąc o jedzeniu wegetariańskim.
    Ale szpileczki na nogach już im nie przeszkadzają 🙂
    A może pieniądze przeznaczyć na akcję informującą o skutkach chodzenia w szpilkach.
    Bo później płacz, że żylaki, pajączki lub inne urazy.

  2. Ocena: 46

    To już całkowity absurd jakby nie było ważniejszych rzeczy… idąc tym tropem plażę wybetonowac bo szpileczki zapadają się w piasku, w zabytkowych zamkach zrobić ruchome schody bo dla szpileczek źle się tupie po t opornych schodach, zabytkowe kocie łby czy kostkę zalać betonem bo jednej z drugą źle w szpileczkach pomykac…. miasto miało być przyjazne i dbać o kulturę i sztukę… zabytkowe stare miasto że szpilkostrada weź na jeden z drugim i jedna z drugą koło i porzadnie j… ij się w czoło!!!! Promujcie miasto, ornawiajcie i dbajcie o zabytki ale dajcie spokój z absurd ani bo za moment wyjdzie, że zamek w Lublinie widok na galerie zasłania i trzeba go zburzyć…. jedna z drugą jak ma ochotę na lansik to dostojny krokiem powoli to i w szpileczkach da rade a jak nie to trampeczki czy tenisowki lansiarskie bo przecież innych na nogi nie założą i dreptac jak cała reszta

    • Ocena: -5

      A na kogo głosowałeś? Wiesz ze ona mieszkaja w innej gminie niż zostały wybrane?

      • @Ityle – piszesz „ona mieszkaja”…
        Kto cię uczył języka polskiego?
        Oficer z KGB?

        • Ocena: -1

          Gdybym pisał poprawnie to byłoby to podjerzane.
          Autokorekta? Znasz to? Co innego byka zrobić w zeszycie a co innego w smartphonie.
          Co innego jest problemem.
          Jest łamane prawo bo radne mieszkaja pozą gmina w której zostały wybrane. A efekt jest taki że zajmują się pierdołami a dobrem miasta i mieszkańców

  3. Ocena: 36

    wystarczy że pindo jedna z drugą zdejmiesz szpileczki i już po problemie

  4. Ocena: 36

    Głupota

  5. Ocena: 32

    Problemy pierwszego świata :]

  6. Ocena: 25

    A co z gumofilcami? Bedo specjalne ścieżki?

  7. Ocena: 23

    Byście zrobili oponostrady, żeby można było jeździć autem i nie czuć się jak worek ziemniaków. Najgorsze ulice jakie w Polsce widziałem, szczególnie Zana, głęboka, po których ciągle się ktoś porusza

  8. Ocena: 23

    do wladz miasta – obnizcie oplaty za scieki i wode dla mieszkancow lublina a nie za nasze podatki bedziecie robic jakies szpilko cos tam cos tam

  9. Ocena: 18

    Po coi m szpilki jak są brzydkie, nogi mają odwrócić uwagę od twarzy?

  10. Ocena: 11

    Psy na łańcuch i do budy a baby do garów,

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia