Rzadkie zjawisko na niebie zarejestrowane przez naszego Czytelnika (zdjęcia)

Wczoraj od naszego Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia ciekawego i dość rzadkiego zjawiska. Wyjaśniamy, co można było w czwartek zaobserwować na niebie.

Wczoraj od naszego Czytelnika otrzymaliśmy zdjęcia ciekawego zjawiska na niebie. Czytelnik zaobserwował je w okolicach Lubartowa, ale widoczne było także w innych miejscach.

– Dzisiaj w okolicach Lubartowa, w jednej z wiejskich miejscowości na trasie Lublin-Lubartów, zauważyłem dziwne zjawisko pogodowe. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie coś, co przykuło mój wzrok i uwagę. Zdarzyło się to około południa, wracając z podwórka do domu piękne słońce akurat świeciło mi w plecy. „Przyjemny słoneczny dzień” pomyślałem, gdy nagle wzrok mój na ziemi przykuł bardzo jasny punkt, a raczej plama wielkości około 20 cm. Tak jakby w tym miejscu słońce świeciło bardzo mocno i jasno, nie tak jak wszędzie dookoła. Wtedy odwróciłem się w stronę słońca i zauważyłem coś dziwnego. Może to zwykle zjawisko pogodowe, ale zaciekawiło mnie jeszcze coś gdy zacząłem robić zdjęcia. Nie wiem, co to może być, ale widać to na zdjęciach. To jakby jakaś poświata wokół słońca i jakiś mały punkcik który się przemieszczał. Być może to on powodował tę bardzo jasną plamę na ziemi wielkości 20 cm – napisał Czytelnik.

O zjawisko na niebie zapytaliśmy specjalistów z portalu fanipogody.pl.

– Ukazane przez Waszego Czytelnika zjawiska są stosunkowo rzadkie, lecz w czwartek nad Polską był ich wysyp, czemu niewątpliwie sprzyjało pojawienie się zachmurzenia piętra wysokiego głównie pod postacią chmur typu Cirrostratus i Cirrus. Dziś nasz kraj był pod wpływem wyżu „JURGEN” z centrum nad Białorusią. Dominował napływ suchego, kontynentalnego powietrza ze wschodu i z rejonów Morza Czarnego. W środkowej i górnej troposferze zaznaczał się kierunek wiatru z południa, dlatego do Polski dotarły chmury piętra wysokiego związane z niżem ulokowanym nad Morzem Śródziemnym. Zjawiska ukazane na zdjęciach to halo i łuk styczny – wyjaśnia Arkadiusz Wójtowicz z portalu fanipogody.pl.

Halo powstaje, gdy światło słońca bądź księżyca załamuje się przez kryształki lodu znajdujące się w cienkich chmurach piętra wysokiego (chmurach pierzastych – cirrus lub cirrostratus) lub we mgle lodowej. Górny łuk styczny zjawisko optyczne, przejawiające się w postaci łuku o delikatnych barwach, stycznego do halo 22-stopniowego w punkcie ponad słońcem. Przy gorszych warunkach przejawia się tylko jako intensyfikacja światła w górnej części halo.

Zjawisko powstaje w identyczny sposób jak halo 22°, ale tylko na kryształach lodu ułożonych poziomo. Jego kształt zależy od wysokości słońca nad horyzontem. Gdy słońce jest wyżej, ramiona uginają się w dół coraz bardziej. Dla kątów powyżej 29° ramiona łuku górnego łączą się z ramionami łuku stycznego dolnego, tworząc halo opisane.

Jasna kropka widoczna na zdjęcia to nic innego, jak odbicie promieni słonecznych od optyki urządzenia, którym robione były zdjęcia.

(fot. nadesłane Tomasz – dziękujemy!)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. Czemu wszystko jest zawsze tłumaczone naukowo? Zapomnieliśmy kim jesteśmy? Nauka, nauka i jeszcze raz nauka i nie mam nic przeciwko niej ale ona jest sprzeczna z religią! Czemu nikt nie napisze, że to był znak, cud czy coś takiego? Wstyd czy może bzdura? Ja wczoraj widziałem zjawisko na niebie, po którym ciężka choroba, z którą się zmagałem 7 lat tak po prostu znikła, w chwilę i jej nie było… Pojawiają się znaki na niebie, dla jednych to dobrze dla innych źle… Przemyślcie to. Ja do teraz jestem w szoku co mi się przytrafiło

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL