Ruszyła ogólnopolska akcja sadzenia lasu. Wzięli w niej dział uczniowie, harcerze, seniorzy oraz mieszkańcy (zdjęcia, wideo)
21:06 21-03-2025 | Autor: redakcja

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony ustanowione w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu podnoszenia świadomości ludzkości na temat znaczenia lasów dla człowieka. Z tej okazji Lasy Państwowe rozpoczęły ogólnopolską akcję sadzenia lasu. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „Lasy na nowe 100-lecie” i jak podkreślono, wpisuje się w cele zrównoważonej gospodarki leśnej.
W naszym regionie działania zrealizowano na terenie nadleśnictw: Lubartów, Gościeradów, Strzelce, Kraśnik, Janów Lubelski, Mircze, Rudnik, Biłgoraj, Chełm i Krasnystaw. Do wspólnego sadzenia lasu przystąpili m.in. uczniowie, przedszkolaki, lokalna społeczność, harcerze, seniorzy, jak również pracownicy nadleśnictwa wraz z rodzinami. Najwięcej osób zgromadziło się w Starym Tartaku w Lasach Kozłowieckich, gdzie sadzonki umieszczało w ziemi kilkuset chętnych.
Leśnicy zorganizowali również gry, zabawy i konkursy. Przybliżani też zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, a także opowiadano o cyklu życia drzewa „od nasionka do drewna”. Nie zabrakło również ciepłego posiłku.
– To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną. Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków, od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam, gdzie je pozyskują, sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew – wyjaśnia Anna Sternik z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Sama akcja „Lasy na nowe 100-lecie” ma być okazją, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. Dlatego też w odnawianie lasów zaangażowano społeczeństwo. Leśnicy podkreślają, że ich ustawowym obowiązkiem jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej. W 2024 roku odnowiono niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne.

fot. Nadleśnictwo Kraśnik

fot. Nadleśnictwo Kraśnik

fot. Nadleśnictwo Kraśnik

fot. Nadleśnictwo Kraśnik

fot. Nadleśnictwo Kraśnik

fot. Nadleśnictwo Kraśnik
… przez dwie kadencje pisiory wyrąbały tysiące hektarów lasów i drewno sprzedały do chin , kasa szła na potrzeby partyjne i do kieszeni leśników bo w LP są najwyższe średnie zarobki ze wszystkich firm w Polsce … teraz darmowa siła robocza odbudowuje drzewostan
Do jednej * – według ciebie teraz Masz wspaniałe rządy: bieda z nędzą przez las pędzą.
… bieda z nędzą? … w 2024 w Polsce kupiono 500 tys nowych aut osobowych za ~160 tys zł, + milion używanych za ~70 tys. a co czwarty ziomal był w ciepłych krajach na wakacjach … nie narzekaj, wstań sprzed TV i weź się do pracy
PiS dojdzie do władz to wytnie , rocznicę 100 lecia lasów państwowych przyśpieszyli o rok tylko żeby sobie przyznać nagrody to i tak wytną
W minionych latach przy takich wydarzeniach niekiedy promował się Andrzej Sebastian D. wraz ze swoją małomówną małżonką ale teraz już im się nie chceee…
Ale mieszczuchy to ćwierćmózgi, nie macie o niczym pojęcia.
Co było wcześniej na tym terenie? Dlaczego przemilczane jest, że był las, który ktoś wycial bo tylko na tym im zależy Żaby rżnąć wszystko jak leci. Potem niech frajery sądzą dla lasów państwowych
Znaczy się,za neokomuny powróciły czyny społeczne.Tylko patrzeć jak wiosna buchnie wegetacją,bachory będą sadzić kartofle,w wakacje żniwa a potem to już tylko wykopki.
Lasy Państwowe to firma.
Produkuje drewno.
Sadzi małe drzewka i wycina duże.
Zwykła produkcja.
Nie ma tu żadnego patosu „sadzenia lasu”.
ciekawe czy im powiedzieli że sadzą te drzewa po to żeby można je było wyciąć? Niezły koncept na tanią siłę roboczą w fabryce drewna jaką są lasy państwowe.