Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza skup chryzantem od producentów i sprzedawców. Jest jednak jeden warunek, trzeba ich mieć odpowiednią ilość

Przedstawione zostały szczegóły wsparcia, jakie mogą otrzymać producenci i sprzedawcy chryzantem, którym poprzez zamknięcie cmentarzy, nie udało się sprzedać kwiatów. Nie wszyscy jednak mogą się o tą pomoc ubiegać.

Jest ostateczna decyzja rządu w sprawie pomocy przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty w wyniku zamknięcia cmentarzy. Chodzi o osoby, które zajmują się produkcją oraz handlem chryzantemami. Kwiaty, zarówno doniczkowe jak też cięte, których nie udało im się sprzedać, zostaną odkupione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Następnie będą mogły je odbierać różnego rodzaju organizacje, samorządy lub instytucje publiczne, które wyrażą taką chęć.

Wiadomo już, że wsparcie to trafi jedynie do mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, którym jak wskazano, „zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19”. Jednak to nie wszystko. O skup chryzantem będą mogły się ubiegać tylko podmioty, które posiadają niesprzedane minimum 50 chryzantem doniczkowych lub 200 ciętych. Kwiaty te muszą być również w pełnej fazie dojrzałości. Proponowana pomoc nie dotyczy dużych przedsiębiorstw.

Kwota, jaką otrzymają producenci lub sprzedawcy, została określona na 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej i 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej. Odpowiednie wnioski w tej sprawie będą przyjmowane tylko do najbliższego piątku, 6 listopada, w każdym z biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze mają być wypłacone do końca roku. Z kolei podmioty, chcące odebrać skupione kwiaty, mają czas do 12 listopada na zgłoszenie takiego zamiaru. Skupione kwiaty, które nie zostaną odebrane celem dalszego wykorzystania np. do dekoracji przestrzeni publicznej, będą zutylizowane.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

27 komentarzy

 1. abdul wisimulacha

  oczywiście kanalie znów płacą moimi pieniędzmi za swoje durne decyzje.
  Może pinokio sprzeda działkę kupioną „okazyjnie” i zapłaci?
  Życzę im żeby pozdychali w męczarniach.

 2. Precz z rozdawnictwem.Ktoś na to będzie musiał zapracować.

 3. postawić straże przy cmentarzach 5 szt kwiatów i stówa ilu znajdzie się amatorów łatwego zarobku ?

 4. I to wszystko z naszych sasinów idzie :/

 5. Może Sasin z własnej kieszeni odda? o tak lekko wydaje publiczne pieniądze:D