Rusza nabór do Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody

Pojawia się wyjątkowa okazja, by wstąpić w szeregi Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Wybrani będą na końskim grzbiecie patrolować Roztoczański Park Narodowy i okolice Zalewu Zemborzyckiego.

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich jest jedyną tego typu organizacją w Polsce, opartą na całkowitym wolontariacie. Od ponad 30 lat strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego pomagając pracownikom parku dbać o przyrodę na Roztoczu. Pierwsza letnia akcja odbyła się w 1984 roku, i od tamtej pory jest wraz z nadejściem wakacji powtarzana. Bazą strażników jest leśniczówka Dębowiec.

Uczestnictwo w akcji to nie tylko patrole, lecz również doskonała szkoła przetrwania, gdyż w leśniczówce czas zatrzymał się w XIX wieku. Nie ma tam prądu, woda czerpana jest z głębokiej na ponad 30 metrów studni, co stanowi nie lada wysiłek przy utrzymaniu koni, zaś posiłki przygotowuje się bez użycia nowoczesnych urządzeń.

Dla miłośników koni, przyrody oraz historii Polski, pojawia się wyjątkowa okazja, by wstąpić w szeregi RKSOP. Wystarczy posiadać status studenta i mieć doświadczenie w jeździe konnej. W przypadku osób, które nie spełniają tego drugiego warunku, Akademicki Klub Jeździecki działający przy RKSOP organizuje kursy jazdy konnej. Szkolenie obejmuje 20 godzin lekcji praktycznych oraz 10 godzin teorii.

Uczestnicy szkolenia nauczą się współpracować z koniem oraz w odpowiedni sposób się nim zajmować. Po odbyciu kursu, można także zdawać egzamin do klubu. Dla kandydatów do RKSOP prowadzone będą także wykłady, na których poznają historię 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, uzyskają wiedzę o ochronie przyrody w Polsce i topografii, faunie, florze, historii oraz zasadach korzystania z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Przydatna będzie także znajomość podstaw żywienia i weterynarii koni oraz sprzętu jeździeckiego i kawaleryjskiego i uzbrojenia polskiej kawalerii 20-lecia międzywojennego.

Osoby, które zostaną przyjęte w szeregi Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody będą na końskim grzbiecie patrolować Roztoczański Park Narodowy i okolice Zalewu Zemborzyckiego.

(fot. RKSOP)
2016-02-24 22:30:42

Zobacz również

4 komentarze

 1. Duży rewir mają. Z roztocza aż nad zalew zemborzycki .

 2. Swawolny Chichot Losu

  Myślę, że z uwagi na doświadczenia w jeździe konnej, oraz znajomość obsługi „koni”, to nasze „studętki” powinny mieć to nieźle obcykane.
  Tam więc należałoby rozpocząć rekrutację. 🙂

 3. to dwie oddzielne stanice są

 4. Czy można tam zamoczyć jak na pielgrzymce?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7765zł 0.51%
  • GBP 5.2367zł -0.06%
  • EUR 4.5345zł 0.25%
  • CHF 4.112zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”