Rusza akcja „Bezpieczny piątek”. Patrole Straży Ochrony Kolei pojawią się na przejazdach i dzikich przejściach (zdjęcia)

W każdy wakacyjny piątek, na najbardziej ruchliwych przejazdach kolejowych oraz odcinkach torów, gdzie występują tzw. „dzikie przejścia”, spotkać będzie można funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Będą oni przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

W piątek na przejeździe kolejowym w ciągu ul. Kasprowicza w Lublinie PKP Polskie Linie Kolejowe zainaugurowały akcję „Bezpieczny piątek”. Prowadzona jest ona w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko”. Jej celem jest przypominanie zarówno kierowcom, jak też pieszym zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Jak wyjaśniają koordynatorzy akcji, najczęstszym grzechem kierowców jest wjeżdżanie samochodem na przejazd podczas włączonej sygnalizacji świetlnej dźwiękowej a także, gdy rogatki są podnoszone lub opuszczane. To skutkuje uszkodzeniami rogatek. Ponieważ widok umundurowanego patrolu Straży Ochrony Kolei działa dyscyplinująco na kierowców, dlatego w oparciu o prowadzone analizy w rejony przejazdów kolejowo- drogowych o największym natężeniu ruchu drogowego będą wysłane umundurowane patrole Straży Ochrony Kolei.

Działania prowadzone będą także w miejscach, gdzie piesi przekraczają tory. W ubiegłym roku funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, przy współudziale innych służb, objęli akcją 3959 dzikich przejść. Podczas działań pouczone zostały 262 osoby, a 89 kolejnych ukarano mandatami. W jednym przypadku skierowano wniosek do sądu o ukaranie.

Funkcjonariusze będą przypominać kierowcom i pieszym, że pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są też pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi. Średnio lokomotywa waży około 80 ton, co powoduje, że stosunek wagi pociągu towarowego do samochodu jest proporcjonalny jak samochodu w stosunku do puszki aluminiowej. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu.

Nie wolno też chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej, zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

Tego typu działania oprócz zapewnienia bezpieczeństwa często też przynoszą dodatkowy skutek. W rejonie jednego z przejazdów funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zauważyli mężczyznę stojącego na torach. Niedoszłego samobójcę uratował pies służbowy SOK-istów, który zepchnął mężczyznę z torów tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. Z kolei w rejonie kolejnego przejazdu funkcjonariusze udzielili pomocy kobiecie, która jadąc rowerem przewróciła się na przejeździe.

(fot. SOK/nadesłane)

Zobacz również

8 komentarzy

  1. A może tak, jak na ulicach, zagwarantować pieszym bezwzględne pierwszeństwo przed pociągiem? 😀 Przecież piesi są zwolnieni z myślenia…

  2. OOO super, koleje mazowieckie jeżdżą do Lublina !!! Czy bilet na słoneczny też obowiązuje ?

  3. Tak jak pieszy ma pierwszeństwo (od lipca) przed pojazdem to idąc tokiem rozumowania geniuszy tworzących przepisy w ruchu (drogowym również), zrobić , że pojazd ma pierwszeństwo przed pociągiem. Stosunki masowe i prędkości są porównywalne w obu przypadkach. Hahahahah

  4. Powinni cały weekend 24/h pilnować porządku na przejeździe w Miłocinie! Owocnych łowów!

  5. Nie chce pisać gdzie ale dziś na sygnalizacji czerwonej na jednym z przejazdów aż trzy auta przejechały przejazd bo im się pół minuty czekać nie chciało. Mało tego, w tym jeden ominął pojazdy i przejechał na czerwonym. Tak niewiele czasu a można zyskać tak wiele życia.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!