Roztocze dołączyło do elitarnej listy rezerwatów biosfery UNESCO

Po latach starań teren Roztocza został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Celem powstania tych rezerwatów jest stworzenie miejsc ochrony, obserwacji i badań przyrody.

W środę odbyło się walne zgromadzenie organizacji UNESCO związane z utworzeniem kolejnych rezerwatów biosfery. Wśród 18 nowych tego typu terenów chronionych znalazło się Roztocze. Tym samym dołączyło ono do elitarnej listy 701 rezerwatów w 124 krajach. W Polsce jest obecnie 11 rezerwatów biosfery UNESCO. Najnowszy z nich obejmuje obszar Roztocza i ciągnie się od powiatu janowskiego, przez biłgorajski, zamojski i tomaszowski w województwie lubelskim oraz lubaczowski w województwie podkarpackim na Ukrainę, gdzie kończy się w powiatach jaworowskim i żółkiewskim.

Starania o utworzenie polsko-ukraińskiego rezerwatu biosfery obejmującego teren Roztocza sięgają roku 2001. Wtedy to została nawiązana współpraca z przedstawicielami służb ochrony przyrody na Ukrainie w celu nadania obszarowi Roztocza statusu rezerwatu biosfery. Dwa lata później powołany został zespół ekspertów, który pod kierunkiem prof. T. J. Chmielewskiego rozpoczął prace nad dokumentacją Rezerwatu Biosfery Roztocze – Puszcza Solska. W tym samym czasie podobne czynności prowadziła strona ukraińska. Wszystko zostało wstrzymane w 2004 roku z momentem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz rozpoczęciem tworzenia obszarów chronionych Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Jednak w 2013 roku powrócono do idei utworzenia rezerwatu.

W Polsce do tej pory funkcjonowało 10 rezerwatów biosfery: Rezerwat Biosfery Białowieża, Rezerwat Biosfery Babia Góra, Jezioro Łuknajno, Słowiński Rezerwat Biosfery, Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie, Transgraniczny Rezerwat Biosfery Karkonosze, Tatrzański Rezerwat Biosfery, Rezerwat Biosfery Puszcza Kampinoska, Trójstronny Transgraniczny Rezerwat Biosfery Polesie Zachodnie oraz Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie, RPN)

Zobacz również

5 komentarzy

 1. I z czego się cieszyć? Do tej pory ten region był niemal zapomniany przez ministrów, a teraz sobie o nim przypomną i się zaczną: jakieś wycinki, przekopy, może lotnisko zechcą zbudować albo stocznię. Czarno to widzę. W ramach poprawiania po poprzednikach wpadną np na pomysł by zlikwidować szumy na Tanwi, bo przegradzają rzekę. Szkoda, bo Roztocze to piękny region, świetny na wypoczynek nie tylko wakacyjny.

 2. Jeszcze ma Szumach wybuduja tame

 3. Dziwne że w rezerwacie, Roztocze stanowi tylko niewielki fragment.

 4. Nie jeździjcie tam, tam jest spokojnie,beznadziejnie nudno, nie ma hipermarketów,są komary. Zostańcie w miastach, tam jest gdzie 500+ wydawać. Pozdrawiam znad Tanwi 😉

  • Po to się jedzie w tak ciche i spokojne miejsce aby wypocząć od hałasu i zgiełku jaki jest w miastach. Trzeba umieć to docenić co daje nam przyroda.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8706zł -0.57%
  • GBP 5.0472zł 0.04%
  • EUR 4.5869zł 0.01%
  • CHF 4.2802zł -0.02%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach