Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczynają się szczepienia dla dziewczynek przeciw HPV. Sfinansuje je Miasto Lublin

Miasto Lublin po raz kolejny sfinansuje działania profilaktyczne w zakresie zapobiegania rakowi szyjki macicy. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przeznaczone są dla dziewczynek w wieku 12 lat.

Realizowany przez Miasto Lublin Program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwoli na podanie dwukrotnej dawki szczepionki nawet 500 dziewczynkom urodzonym w 2009 roku. To szczepionka dziewięciowalentna uodparniająca na dziewięć typów wirusa HPV.

Wykaz 33 przychodni wykonujących szczepienia znajduje się na stronie lublin.eu. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane. Program realizowany będzie do 10 grudnia 2021 r. lub do momentu wyczerpania szczepionek. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń.

– Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest przyczyną powstawania min. raka szyjki macicy i stanów nowotworowych innych narządów. Rak szyjki macicy jest tym rodzajem nowotworu, który ma największy wpływ na umieralność kobiet. Rekomendowaną formą profilaktyki w tym zakresie są regularne badania cytologiczne i szczepienia ochronne. Dlatego też staramy się zaoferować naszym mieszkankom szczepienia, jako formę ochrony przed potencjalną chorobą nowotworową. W tym roku planujemy zaszczepić 500 dziewczynek. Zaszczepienie przeciw HPV to długoterminowa inwestycja w zdrowie naszych najbliższych. Warto o tym pamiętać szczególnie teraz, w czasie pandemii Covid-19. Szczepienia odbywają się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie przychodni, które przystąpiły do współpracy z miastem w tym zakresie – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Koszt wykonania szczepień wynosi 400 tys. zł i w całości pokrywany jest z budżetu Miasta Lublin.

(fot. pixabay.com)

10 komentarzy

  1. A ja myślałem że podatnicy za to płacą – a tu niespodzianka prezydent i reszta świty złożyli się na szczepionki dla dziewczynek.
    Brawo oby było więcej takich inicjatyw 😉

    • Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

      Bo to widzisz pan, panie Stefanku… trzeba mieć pensje, a nie tak jak większość pracującego społeczeństwa, zapomogi… 😆

  2. Bardzo dobra akcja ,ta szczepionka to najlepsze co wymyślono dla kobiet .Sama się szczepiłam jak była to nowość i dzisiaj po latach koleżanka z mojego rocznika nieszczepiona ma raka macicy

  3. Lepiej się zaszczepić bo można w ten sposób uniknąć zakażenia w gabinecie ginekologicznym i uniknąć posądzenia o zdradę.

  4. „Nie mażadnego naukowego dowodu nato, żeszczepionka przeciw HPV zapobiega rakowi szyjki macicy. Szczepionka nie jest ani konieczna, ani skuteczna, ani bezpieczna. Jest bezużyteczna i niebezpieczna” –prof. Carlos Alvarez-Dardet, ekspert ds. szczepień zhiszpańskiego Uniwersytetu w Alicante.1Ostateczne orzeczenie sądu federalnego USAz 25 września 2017 roku w sprawie śmierci Christiny Tar-sell: „Szczepionka Gardasil firmy Merck Sharp & Dohme Corp. wywołuje problemy autoimmunologiczne powodujące nagłe osłabienie i/lub śmierć”.2

  5. Zastanawiałem sie co bedzie po Covid-19

    zczepienie przeciwko HPV – skutki uboczne i przeciwwskazania

    Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. U części pacjentów (głównie nastoletnich dziewcząt) obserwowano omdlenia w czasie iniekcji szczepienie powinno być wykonane, gdy pacjent siedzi lub leży.

    Obserwujemy niewiele działań niepożądanych (NOP). Po szczepieniu często występuje ból w miejscu wstrzyknięcia. zaczerwienienie, świąd, obrzęk. Odczyny miejscowe nieznacznie częściej występują po podaniu szczepionki dwuwalentnej.

    Wśród objawów ogólnych najczęściej obserwowano zmęczenie, ból głowy i mięśni.

    Wśród najrzadziej zgłaszanych objawów niepożądanych wymieniono:

    zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha),
    odczyny ze strony skóry (rumień, świąd pokrzywka),
    zawroty głowy,
    miejscowe zaburzenie czucia.

    Objawy uboczne są krótkotrwałe i ustępują w ciągu 2-3 dni po szczepieniu. Nie wykazano związku między podaniem szczepionki a występowaniem ciężkich powikłań.

    Szczepienie przeciw HPV nie zwiększa ryzyka wystąpienia chorób autoimmunizacyjnych u dziewcząt i młodych kobiet (w wieku 14–26 lat) takich jak: zespół Guillaina zespół Guillaina i Barrégo (ZGB), chorób tkanki łącznej (tocznia rumieniowatego układowego (SLE), reumatoidalnego zapalenia stawów, młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów), cukrzycy typu I, stwardnienia rozsianego, pierwotnej małopłytkowości immunologicznej (ITP) oraz choroby Hashimoto.

    Przeciwwskazaniami tymczasowymi do szczepienia są wysoka gorączka i ostra infekcja. Nie szczepi się dziewczynek nadwrażliwych na substancje czynne.

    Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne dla szczepionych dziewcząt i chłopców. Przeprowadzony przez Europejską Agencję Leków w 2015 roku przegląd badań klinicznych, zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych dokonywanych przez pracowników ochrony zdrowia oraz pacjentów, a także innych raportów dot. szczepień przeciw HPV nie potwierdził występowania związku przyczynowego pomiędzy tym szczepieniem a występowaniem:
    • kompleksowego zespołu bólu regionalnego (CRPS)
    • zespołu tachykardii postawno-ortostatycznej (POTS)
    u młodych kobiet szczepionych przeciw HPV. Schorzenia te z jednakową częstością występowały zarówno w grupie kobiet szczepionych jak i nieszczepionych.

  6. Indie pozywają Billa Gates’a.
    Bill Gates musi ponieść pełna odpowiedzialność za swoje zbrodnie szczepionkowe.
    Indie-Szczepionka HPV
    Bill Gates otrzymał pozew oskarzający go o nielegalne badania i szczepienia plemiennych dzieci w Indiach, wydaje się, że jego zbrodnie przeciwko ludzkości w końcu dogonił jego samego.
    Najnowszy raport opublikowany przez Health News poinformował, że Fundacja Gates znalazł pod murem w obliczu toczących się spraw sądowych i dochodzeń prowadzonych przez Indyjski Sąd Najwyższy.

  7. Zapytajmy o skutki uboczne kobiety zaszczepione na czarnym lądzie. Afera szczepionkowa z członkiem WHO

  8. Ta szczepionka została wycofana w większości krajów dlatego że wśród pewnej grupy kobiet wręcz zwiększa ona ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.

Z kraju