Rozpoczynają się prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Koszt rewitalizacji może osiągnąć 500 mln złotych

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, konieczne będzie odmulenie zbiornika, zaplanowana została budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego.

Prace remontowe mają ruszyć na początku 2022 roku i potrwają od 3 do 4 lat, zależnie od wybranego wariantu modernizacyjnego – o wyborze metody oczyszczenia zbiornika zdecydują względy środowiskowe. Szacunkowy koszt rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego będzie wynosił od 200 do 500 mln zł.

Szczegóły dotyczące lubelskiego przedsięwzięcia przedstawił Przemysław Daca Prezes Wód Polskich podczas briefingu prasowego poświęconego inwestycji. W spotkaniu uczestniczyli Lech Sprawka Wojewoda Lubelski i Sebastian Trojak Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, jak również Blanka Rdest-Dudak Zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin oraz Tomasz Pitucha i Piotr Popiel, radni Rady Miasta Lublin.

– Najważniejsze jest uwzględnienie całościowego spojrzenia na Zalew Zemborzycki, czyli na jego funkcję przeciwpowodziową, przeciwsuszową, przyrodniczą oraz rekreacyjną – powiedział Przemysław Daca Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. – Właśnie takie są założenia rewitalizacji zbiornika – dodał Prezes PGW WP podczas briefingu dotyczącego modernizacji obiektu.

Wody Polskie zarządzają Zalewem Zemborzyckim od stycznia 2018 r. Miejsce jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym, ale jego zanieczyszczenie spowodowało, że ani mieszkańcy, ani potencjalni turyści nie mogą w pełni z niego korzystać. Przyczyny pogarszającego się stanu ekologicznego wód zbadał zespół ekspertów z lubelskiego środowiska naukowego.

Okazało się, że główny problem wynika z tego, że zlewnia rzeki Bystrzycy jest wykorzystywana rolniczo, w związku z czym zarówno do rzeki, a tym samym i do zalewu wpływają duże ilości fosforu i azotu. Oprócz tego na dnie zalewu zalega ok. 6 mln m3 torfu i mułu, co wpływa na rozwój sinic w zbiorniku. Po zapoznaniu się z opinią ekspertów oraz przeprowadzeniu konsultacji społecznych, władze Wód Polskich stwierdziły, że konieczne jest oczyszczenie i zrewitalizowanie Zalewu Zembrzyckiego.

W połowie kwietnia 2019 r. rozpoczęto prace nad projektem pn. „Rewitalizacja i przebudowa Zalewu Zembrzyckiego”. Z uwagi na szeroki zakres planowanych inwestycji, Wody Polskie musiały ogłosić i rozstrzygnąć kilka przetargów. Pierwszy, który rozstrzygnięto pod koniec kwietnia br., wygrała firma WTU Kraków. Ma opracować dokumentację projektową dotyczącą m.in. przebudowy zapory czołowej zbiornika oraz odbudowy ogroblowania wstecznego lewego i wstecznego prawego rzeki Bystrzyca. Opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę ma nastąpić w grudniu 2021 r.

Pod koniec lipca br. nastąpiło natomiast rozstrzygnięcie drugiego przetargu. Dotyczył on dwóch inwestycji: pogłębienia czaszy zbiornika na powierzchni 280 ha oraz budowy Centrum Operacyjno-Edukacyjne Wód Polskich „Lublin – Zemborzyce”. Dokumentację projektową dotyczącą pogłębiania czaszy zbiornika opracuje firma DHV Hydroprojekt Warszawa.

Wody Polskie rozważają dwie koncepcje oczyszczenia zbiornika: wybranie z dna namułu lub wybranie namułu razem z torfem (wtedy trzeba by było zdecydować, co zrobić z torfem). Obie wersje zakładają, że przed zbiornikiem głównym trzeba wybudować dodatkowy zbiornik, który będzie zbierał zanieczyszczenia wpływające do zalewu. Nie wiadomo jeszcze, która z w/w koncepcji zostanie zrealizowana. Władze Wód Polskich uzależniają ostateczną decyzję od opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej Centrum Operacyjno-Edukacyjne Wód Polskich „Lublin – Zemborzyce” wygrała firma BIM Process Kraków. Miałby to być dwukondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 1,2 tys. m2. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.

(fot. Fani Pogody, Wody Polskie)

Zobacz również

38 komentarzy

 1. OOO mój ulubiony radny Pituch się znalazł. Panie co z pozostałymi obietnicami dla Wrotkowa ?? Kadencja się panu skończy, a jakoś spełnionych obietnic nie widać…

  • Kolejny „Miś na miarę naszych czasów” im droższy tym kasa dla nas większa, tak jak z mega lotniskiem, czy przekopem mierzei czytaj wydobycia bursztynu.

 2. Super fotka!

 3. Powodzenia życzę do wydobycia 6 mln metrów sześciennych torfu i mułu z dna zalewu.

 4. i to jest właśnie wydawanie publicznych pieniędzy. szacunkowy koszt 200-500 mln zł. bardzo precyzyjna suma, mały rozrzut, dobre rozpoznanie rynku.
  to teraz już firmy startujące w przetargu wiedzą, że za prace warte 200 milionów mogą spokojnie krzyknąć 450…

 5. a ludzie dalej będą lać szambo ahahahhahahaa

 6. Żeby tylko duże, bezpłatne i tuż przy wodzie parkingi zrobili. Nie będę jak biedak jechał autobusem czy rowerem, bo mnie stać na auto. A parkingi powinny być za darmo.

 7. Zalać beton!! Postawić bloki!!!!

  • Spoko, nasz dewelo-ratusz już o tym myśli…

   • Ty naprawdę jesteś głupi,wody polskie sterowane są centralnie z Warszawy a nie z Lublina,a zalew Zemborzycki do nich należy nie do ratusza, głupi pisowiec będzie powtarzał jak mantrę że to miasto robi.

 8. Przebudowa ul. Mełgiewskiej kosztowała 200 mln PLN. Każdy wiadukt drogowy to jakiś 50-100mln PLN.
  Raz na 50 lat można w Lublinie wydać 10% budżetu na coś innego niż drogi.

 9. Tu nie ma co rozważać co zrobic trzeba wybrac calosc mułu i torfu bo za 5-10lat znow będzie taki sam syf jak teraz zrobic raz a porządnie a nie oszczedzac bo najtaniej a poznoej ciagle dokladac i w konci wuchodzi i tak duzo drozej niż drozszy wariant

 10. Marnotrawstwo pieniędzy, nic nowego…

 11. Jak spuszczą wodę zalewu nie będzie deweloperzy zacierają ręce.

  • pewnie, bo to taki atrakcyjny teren bez zalewu. dobrze skomunikowany z centrum, blisko miasta…

 12. Ludziom dać 25zł na godzinę wiadrami wybiorą muł koszty 100% mniejsze.

  • „koszty 100% mniejsze” – brawo! to w końcu chcesz im płacić te 25zł/h czy jednak za darmo? jak redukcja kosztów o 100%, to redukcja 🙂 twoja matematyka jest na poziomie przedszkolnym…

 13. Przebiorę za 50 milionów kiedy przetarg?

 14. …. W końcu… Ileż można czekać.

 15. Na uj komu ta kałuża buhehehe spuścić wodę zalać betonem i zrobić Januszom tor ahahaha gdzie jest tor? Ahahaha

 16. … ale pójdzie łoju na odrolnienia.

 17. Wiecie co… na samym początku lat 90-tych był temat zainwestowania przez Holendra i Niemca w oczyszczenie Zalewu Zemborzyckiego oraz wybudowanie kilku ośrodków wczasowych. Wówczas potencjalni inwestorzy otrzymali odpowiedź, że „żydom i szwabom nie oddamy dziedzictwa”. I tak oto mamy 15 min. od centrum Lublina zaje*iście duże szambo 🙁

  • i bardzo dobrze. po co mają się szwaby na Nas dorabiać?
   niektórzy to by i własną matkę sprzedali, by były pieniądze na „inwestycje”… a później wszystko co kupujesz niemieckie. wszyscy pracują u niemca. mieszkania wynajmują od niemców. ale mieszkają w „Polsce”.

   • Był ten temat, pamiętam. Mieli m.in.wybrać torf bez kosztów w zamian za jego możliwość sprzedaży. Teraz wydamy za to pół miliarda zł, dobry interes.

 18. no tak wydać 500 dużych baniek na ten szambowy grajdołek… a jak na bogatoo! tak się właśnie marnuje publiczne pieniądze czyli NASZE z cieżko oddanych podatków! oj krewni i znajomi królika z różnych firemek rodzinnych zarobią ze ho ho:(

 19. Pojechali prezesi w garniturach nad Zalew to w końcu ktoś wykosił te chwasty dwumetrowe przed ławkami

 20. A w Zemborzycach dalej będą spisać ać szambo

 21. Szkoda zalewu przestaje opłacać składki PZW.

 22. Sklepy wędkarskie będą miały lipę.

 23. ciekawe co bedzie z rybami …………..

 24. To jest

  Jezioro Zemborzyckie 🙂

 25. Jedyne rozsądne wyjście na kolejne 40-50 ( może więcej ) lat to spuścić wodę, wybrać muł, torf i porządnie pogłębić. Wiadomo jak „tworzono” zalew w latach 70-tych. Byle jak, byle szybciej bo najważniejszy towarzysz przyjeżdża na otwarcie ! Mamy po prostu jeden wielki syf a nie wizytówkę.

  • zalew miał być zbiornikiem retencyjnym, a tylko dodatkowo miał spełniać funkcję rekreacyjną dla mieszkańców miasta. i funkcję tą spełnia, widać w każdy słoneczny dzień. nigdy w swoim założeniu nie był, jak twierdzisz, wizytówką.

   • Janusz i Grażyna

    A to teraz chcą zrobić tak, żeby woda była czysta i przejrzysta jak na Karaibach, bez sinic i innych bakcyli? Już nie mozemy sie doczekać, w końcu praktycznie za darmo będzie można się wczasować tak jak zagramenicą.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach