Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu. Będzie wiele atrakcji

We wtorek rozpoczyna się w Lublinie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Pasażerów czeka wiele niespodzianek, w tym darmowe przejazdy komunikacją miejską.

Od najbliższego wtorku w Lublinie rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego celem jest promocja alternatywnych dla własnego samochodu środków transportu w mieście. Szczególnie promowana jest komunikacja miejska a także poruszanie się na dwóch kółkach. Przez cały tydzień, dla mieszkańców miasta organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń a także konkursów z nagrodami. Do wygrania będzie m.in. rower miejski. Do obchodów włączyła się także kolej, którą będzie można przewieść rower za symboliczną złotówkę.

Wśród atrakcji będą m.in. darmowe przejazdy zarówno nowoczesnymi pojazdami komunikacji miejskiej, jak i tymi, które woziły nas kilkadziesiąt lat temu. W sobotę 20 września podczas akcji ulicznej „Parking Day” na Krakowskim Przedmieściu przy Placu Litewskim mieszkańcy Lublina będą mogli za darmo skorzystać z wycieczki przegubowym trolejbusem marki Solaris Trollino 18. Trolejbus będzie dostępny dla wszystkich na przystanku Plac Litewski 03 w godz. 12:00-15:30. Następnie o godz. 15:30 zabierze pasażerów w trasę po mieście, jadąc następującą trasą: PLAC LITEWSKI 03 – 3 Maja – Dolna 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – (Chodźki) – Obywatelska – Lubartowska – Królewska – Wyszyńskiego – Bernardyńska – Plac Wolności – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście – PLAC LITEWSKI 03.

Z kolei w poniedziałek 22 września na pasażerów czeka jeszcze większa niespodzianka. Na ulice wyjedzie zabytkowy „Ogórek” czyli Jelcz 272 Mex, który kursował po Lublinie w latach 1971-1983. Dzięki staraniom Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie autobus został odkupiony od prywatnego właściciela, przez rok trwały prace przy jego renowacji i teraz odbędzie się pierwsza jego prezentacja. W godzinach 15:00-17:00 będzie prezentowany podczas Pikniku Transportowego na Placu Litewskim a także dwukrotnie wyruszy w trasę by przewieść pasażerów. Bezpłatne kursy „Ogórkiem” odbędą się o godz. 15:00 i 16:00 a autobus pojedzie trasą: PLAC LITEWSKI 03 – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – Al.
Sikorskiego – Al. Solidarności – Al. Tysiąclecia – Wodopojna – Królewska
– Wyszyńskiego – Bernardyńska – Plac Wolności – Kapucyńska – Krakowskie Przedmieście – PLAC LITEWSKI 03.

Również w poniedziałek podczas „Dnia bez Samochodu” podobnie jak w ubiegłych latach, będą obowiązywały bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego. – Warunkiem jest okazanie podczas podroży ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo z bezpłatnych przejazdów będą mogły skorzystać osoby podróżujące wspólnie z osobami posiadającymi dowód rejestracyjny. Wszystkie osoby, które skorzystają z tego uprawnienia, otrzymają specjalne naklejki promujące korzystanie z komunikacji miejskiej – wyjaśnia Justyna Góźdź z ZTM w Lublinie. – Ponadto, w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego transportu, łącznie na 100 autobusach i trolejbusach pojawią się motywy graficzne z hasłem „Lubię trol:-)” lub „Lubię bus;-)”. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę na to, że korzystanie z transportu zbiorowego może okazać się wygodniejsze niż jazda własnym samochodem oraz, że komunikacja miejska jest atrakcyjną alternatywą dla transportu indywidualnego- dodaje Justyna Góźdź.

(fot. lublin112)
2014-09-14 11:00:21

Komentarze wyłączone