Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęły się zapisy na wydarzenia Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

W tym roku na większość punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego obowiązują zapisy. Rezerwacja bezpłatnych wejściówek obowiązuje nie tylko na warsztaty, tak jak to było w latach ubiegłych, lecz także na koncerty, spektakle czy kino jarmarkowe.

W środę 12 sierpnia rozpoczęły się zapisy na wydarzenia organizowane w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, który odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia. W tym roku, w trosce o zdrowie wszystkich uczestników, wprowadzono obowiązkowe zapisy na większość punktów programu festiwalu. Do tej pory miłośnicy tradycji zapisywali się tylko na warsztaty, teraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek obowiązuje także na koncerty, spektakle czy kino jarmarkowe. Zapisy prowadzone są przez Internet. Wystarczy wejść na stronę jarmarkjagiellonski.pl i wypełnić formularz.

W trakcie Jarmarku Jagiellońskiego będzie można spotkać się z bogatą i różnorodną polską muzyką tradycyjną oraz jej interpretacjami prezentowanymi przez artystów z różnych kręgów muzycznych. Niezwykłe instrumentarium i techniki śpiewu występujące na terenie Polski stają się inspiracją zarówno dla muzyków kontynuujących tradycje rodzinne, będących często uczniami mistrzów muzyki tradycyjnej, jak i dla artystów z nią niezwiązanych. Podczas Festiwalu odbędą się premiery projektów muzycznych, a także oczekiwany koncert re:tradycja.

W piątek 21 sierpnia zagrają: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Tęgie Chłopy oraz WoWaKin. Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to realizowany od kilku lat projekt edukacyjny Warsztatów Kultury w Lublinie, skupiający miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar Orkiestry stanowią tradycyjne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych liderów orkiestry i ich nauki u wybitnych muzyków tradycyjnych regionu lubelskiego. Orkiestra miała swoją premierową odsłonę podczas Jarmarku Jagiellońskiego w 2014 roku.

Kapela Tęgie Chłopy kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do najlepszych wzorów – tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa, m.in. kapeli braci Witkowskich z Orłowin, Krakowiaków ze Zbelutki, Antoniego Witkowskiego z Cisowa i wielu innych. Nazwa zespołu jest muzyczną deklaracją: Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. Większość muzyków zaangażowanych w projekt współtworzy wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

WoWaKin to Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak. Trzy osobowości pochodzące z różnych muzycznych światów – muzyki tradycyjnej, klasycznej i jazzu. Inspirują się polską muzyką tradycyjną, odkrywają stare i zapomniane melodie i przekazują je współczesnemu odbiorcy. Ich muzyka jest ekscytująca, porywająca, świeża. Tworzą bombę energetyczną wypełnioną niezwykle taneczną, rytmiczną muzyką i pięknymi, chwytającymi za serce melodiami. Reinterpretują muzykę centralnej Polski – Mazowsza i Małopolski Północnej. Ich siłą jest sceniczna swoboda, wigor wypływający z interakcji między muzykami, improwizacja. Podczas koncertu na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie odbędzie się premiera nowego albumu zespołu WoWaKin „Wiązanka”.

W sobotę 22 sierpnia na scenie zaprezentują się: Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego i Kapela Maliszów, będzie też koncert re:tradycja. Kapela Maliszów to rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim, którą tworzą Jan Malisz i jego dzieci; Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji. Nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii. Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style.

Koncert re:tradycja to produkcja Warsztatów Kultury, która każdego roku przykuwa uwagę miłośników muzyki tradycyjnej i współczesnej. Projekt zainspirowany programem Szlakiem Kolberga, kontynuuje spotkania mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi publiczności artystami polskiej sceny muzycznej. Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentaliści Miguel Moon i Michał Piotrowski wspólnie z Angėle Bapkauskienė i zespołem Saulaues z Puńska, Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego i Tomasz „Lipa” Lipnicki oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli, Pana Stefana.

W niedzielę 23 sierpnia będzie można posłuchać Łukasza Jemioły & Drescode. Zespół gra amerykański swing z lat 30′ i 40′ z polskimi tekstami oraz polski swing okresu przedwojennego, a wszystko z nutką ekstrawagancji. Lider projektu Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, współpracował m.in. z Włodkiem Pawlikiem współtworząc projekty: „Wieczorem” – z muzyką do poezji Józefa Czechowicza, „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego czy jazz-rockowe kantaty „Myśląc Ojczyzna”. Na koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”. Jemioła w nowym projekcie Drescode zaprosił do współpracy znajomych instrumentalistów Krzysztofa Pachlę i Marcina Kowalczuka.

Kolejnym koncertem będzie: Z Lasu – Mam takie ziele. W koncercie usłyszymy pieśni pochodzące z Polesia z terenu Ukrainy oraz Białorusi. Będą to zarówno pieśni obrzędowe jak i należące do archaicznej, leśnej liryki. Zioła, kwiaty i chwasty będą ich głównymi bohaterami. Zespół śpiewa tradycyjne wielogłosowe pieśni z Polesia – z terenu Ukrainy i Białorusi. Grupę tworzą osoby zaangażowane w praktykowanie muzyki tradycyjnej, z bogatym doświadczeniem śpiewaczym, artystycznym i badawczym, które od 2008 roku jeżdżą na Polesie w poszukiwaniu dawnych pieśni i śladów archaicznej kultury. Docierają do najstarszych mieszkańców, poznają ich historie, uczą się od nich śpiewać. Obszar badań członkiń zespołu to województwo rówieńskie i żytomierskie na Ukrainie oraz brzeskie i homelskie na Białorusi. Repertuar zespołu pochodzi z nagrań terenowych uczestniczek.

Z kolei w oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu Senjawazabawa, czyli Katarzyna Szurman, Agata Harz i Paula Kinaszewska, zabierają gości w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wędrują od momentu zaśnięcia do chwili przebudzenia, z Polski przez Afrykę na wyspy Trobriandzkie, od oryginalnych źródłowych tekstów i melodii do minimalistycznej, transowej audiosfery stanu przejścia. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium, na które składają się polskie instrumenty ludowe, takie jak skrzypce, basy, harmonia, ale też niezwykłości jak polifon, trąbkoskrzypce czy przedmioty codziennego użytku podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem. Dźwiękom towarzyszy projekcja starych portretowych fotografii przedstawiających dzieci i zabawki, oraz utworzonych z nich kalejdoskopowych kolaży.

Zarezerwowaną wejściówkę na dany koncert, w formie opaski, należy odebrać w dniu wydarzenia w punkcie wydawania wejściówek zlokalizowanym przed wejściem na Zamek Lubelski. Wejściówki na koncerty będą wydawane od godziny 14.00 do 18.45. Nieodebrane w tym czasie wejściówki wracają do puli dostępnych wejściówek. Od godz. 18.30 rozpocznie się wpuszczanie widzów na teren Dziedzińca Zamku. Z kolei wejściówki na koncerty 23 sierpnia należy odebrać na 20 minut przed rozpoczęciem koncertu przy wejściu na patio Warsztatów Kultury, ul Grodzka 7. W sytuacji nie odebrania wejściówki do godziny rozpoczęcia koncertu, wejściówka przepada i trafia do puli dostępnych miejsc dla innych zainteresowanych osób. Każdy uczestnik wydarzeń przy wejściu zostanie obowiązkowo poddany bezdotykowemu mierzeniu temperatury. W przypadku stwierdzania temperatury powyżej 38 stopni Celsjusza, osoba taka nie zostanie dopuszczona do udziału w wydarzeniu.

(fot. Jakub Bodys)

Komentarze wyłączone

Z kraju