Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Różową farbą w pomnik upamiętniający Żydów. Sprawcy szuka policja (foto)

W piątek policja została poinformowana o zniszczeniu pomnika upamiętniającego obecność Żydów w Biłgoraju. Zdarzenie miało miejsce po zakończeniu uroczystości rocznicowych.

W piątek nieznani sprawcy oblali farbą pomnik przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju. Obelisk wzniesiono w 2014 roku w celu upamiętnienia obecności w mieście Żydów. Stanął on w miejscu, gdzie przed laty istniały synagoga, cheder, mykwa i najstarszy z trzech biłgorajskich cmentarzy żydowskich. W czasie wojny zostały one zniszczone przez Niemców. Taki też napis znajduje się na monumencie.

Jak wyjaśnia asp. Joanna Klimek z Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju, sprawą zajmują się już funkcjonariusze. Zgłoszenie o zniszczeniu obelisku wpłynęło w piątek, obecnie trwa ustalanie sprawcy tego czynu. Czynności prowadzone są w kierunku znieważenia pomnika, za co grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

– Nie ma i nie będzie zgody na takie zachowania w naszym mieście. Zróbmy wszystko, aby ujawnić i napiętnować sprawcę. To obciąża nas wszystkich – wskazuje wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra.

Jak nam przekazano, wstępnie już ustalono, że zdarzenie miało miejsce niedługo po zakończeniu odbywających się w mieście uroczystości ku czci rocznicy wymordowania przez Niemców biłgorajskich Żydów. Obecnie pomnik został już oczyszczony z farby.

23 komentarze

 1. Ostatni sprawiedliwy

  Zawsze problemy tylko z tym żydowskim narodem…

 2. Kretyn/ka

 3. Dziadek mi kiedyś opowiadał jak łapali zydków i im pejsy obcinali ale im stolcew buty robili jak zostawiali przed synagogą.Piękne czasy

  • Ja to bym się do takiego dziadka wstydził przyznać. Akurat pejsaci głównie nasi rodzimi szanowali kraj w którym żyli. W dzisiejszych strasznych czasach wypadałoby znać troszkę historii w tym trudnym temacie, znać termin syjoniści i nie wycierać sobie gęby całym narodem. Takimi tekstami szkodzisz Polsce pOLAKU. ( zapewne prowokatorze )

 4. Dziadek ze Slamsowa ®

  A pan wiceburmistrz Biłgoraja Jarosław Bondyra to z „naszich” czy goj?

 5. Może to jakiś bilgorajski dzihadysta. Trzeba szukać kogoś w zielonej opasce na głowie. Mógł poruszać się na parolotni

 6. Ci to lewactwo ma w tych pustych łbach.

 7. Co mają prawdziwi Żydzi do tych morderców syjonistów z izraela?
  Jak to ktos powiedzial-w Polsce wyrżnięto inteligencję polską i biedotę żydowską. W zamian obsadzono intelogencje zydowską do zarządzaia biedotą polską. I tak to do dzis dziala. Polak ma byc biedny.

 8. Plugawe prawactwo dalej robi wstyd Polakom na cały świat

Dodaj komentarz

Z kraju