Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozlicz się!

Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w Lublinie tutejsi podatnicy mają czas do 30 kwietnia. Pomimo, że wiele deklaracji podatkowych napłynęło już do lubelskiego fiskusa nadal spora część podatników nie złożyła jeszcze stosownych dokumentów. Przypominamy, że PIT podatnik ma obowiązek złożyć w sposób dla siebie wygodny, wybierając jedną z dostępnych opcji.

Po pierwsze deklarację podatkowe nadal przyjmowane są w tradycyjny, najpowszechniejszy sposób- bezpośrednio w placówce fiskusa. Urząd Skarbowy w Lublinie mieści się przy ulicy Sądowej 5. Zeznania podatkowe przyjmowane są tu od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00, za wyjątkiem poniedziałku. W pierwszy dzień tygodnia placówka administracji skarbowej przyjmuje petentów do godziny 18:00. Aby złożyć deklarację podatkową bezpośrednio w urzędzie należy udać się osobiście ( lub za pośrednictwem osoby drugiej, ponieważ nie ma obowiązku składania PIT-ów dokładnie przez tę samą osobę, której dokumenty dotyczą) pod wskazany adres w dwoma identycznie wypełnionymi formularzami. Następie, jeden z kompletów dokumentów składamy, zaś drugi (odpis) ze złożoną pieczątką, z datą przez pracownika administracji skarbowej, zabieramy ze sobą jako dokument potwierdzający terminowe złożenie deklaracji. Biorą pod uwagę, że na rozliczenie się ze Skarbem Państwa zostało coraz mniej czasu, zalecamy wcześniejsze złożenie wizyty w placówce. Należy pamiętać, że im mniej czasu zostało na rozliczenie tym kolejki w Urzędzie Skarbowym w Lublinie są dłuższe i należy poświęcić więcej czasu na złożenie dokumentów podatkowych.

Deklarację podatkową płatnik może nadać w postaci listu. Odpowiednie dokumenty wkładamy do koperty a następnie za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej nadajemy na adres fiskusa. Nie ma znaczenie za pomocą którego z pośredników zdecydujemy się wysłać formularz podatkowy o ile dokonamy tego odpowiednio wcześniej. Wspominamy o tym celowo, ponieważ ostatecznie różnie traktowana będzie data złożenia PIT-u w Urzędzie Skarbowym. Mianowice, dokumenty nadane firmą przesyłkową traktowane są przez fiskusa w Lublinie jako złożono dopiero w momencie dostarczenia ich do placówki, natomiast decydując się na przesłanie ich za pośrednictwem Poczty Polskiej zyskujemy gwarancję, że dokumenty traktowane są jako złożone z datą stempla pocztowego na kopercie. Nie da się ukryć, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które przypomną sobie o obowiązku podatkowym w ostatniej chwili, albowiem deklarację podatkową można wysłać z placówek Poczty Głównej w większych miastach, które czynne są całodobowo, nawet na kilka godzin przed północą ostatniego dnia.

Dla nowoczesnych, zabieganych osób doskonałym rozwiązaniem może okazać się złożenie deklaracji podatkowej drogą elektroniczną. W rzeczywistości nie jest to tak trudne jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Elektroniczny PIT wypełniamy za pośrednictwem specjalnej aplikacji, która jest bezpłatnie udostępniana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Program instalujemy na twardym dysku naszego komputera a następnie przystępujemy do wypełniania dokumentów. Aplikacja e-deklaracji umożliwia wypełnienie ponad 40 rożnych formularzy podatkowych co stanowi znacząco większość – krótko mówiąc praktycznie każdy płatnik może się rozliczyć tą metodą. Przechodząc do meritum – po zainstalowaniu programu i wybraniu formularza który nas interesuje przystępujemy do wypełniania wniosku. Aplikacja przygotowana została w ten sposób aby ułatwić podatnikowi proces wypełniania PIT-u tak jak to tylko jest możliwe. Po pierwsze kolejno proszeni jesteśmy o wypełnienie wszystkich obowiązkowych rubryk, co niweluje często pojawiające się błędy w papierowych deklaracjach dotyczące źle wprowadzonego numeru NIP lub jego całkowite pominięcie. Dodatkowo po wprowadzeniu wartości liczbowych kwota naszego podatku wyliczana jest automatycznie. Dzięki temu nie pojawiają się błędy kalkulacyjne. Kolejnym plusem tej metody jest złożenie takie deklaracji. Jak wcześniej wspomniano odbywa się to drogą elektroniczną, znaczy to, że wypełniony dokument zostaje automatycznie wysłany do odpowiedniej placówki administracji skarbowej, płatnik zaś w drodze potwierdzenie, otrzymuje na wskazany przez siebie adres skrzynki e-mail UPO – Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Jest to dokument potwierdzający złożenie PIT-u drogą elektroniczną w terminie. E-deklarację podatnik może wysłać w odpowiednim dla siebie terminie ponieważ platforma dostępna jest przez 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę. E-deklaracja jest również o tyle wygodna, że rozliczana jest dużo szybciej niż jej papierowy odpowiednik. Dzieje się tak dlatego, że tradycyjnie złożona deklaracja zanim zostanie rozliczona musi zostać wprowadzona do systemu. W przypadku e-deklaracji dzieje się to automatycznie w momencie nadania jej przez petenta. Dla płatnika oznacza to szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Jak widać na przytoczonych powyżej możliwościach, każdy płatnik może złożyć dokumenty z sposób adekwatny do własnych upodobań, decydując zarówno o czasie jak i miejscu ich złożenia. Każda z możliwości ma swoje plusy i minusy, warto więc zastanowić się która z powyżej opisanych metod najbardziej nam odpowiada. Na sam koniec przypominamy raz jeszcze, że deklarację przyjmowane są do końca kwietnia bieżącego roku. Nie złożenie deklaracji w terminie może być traktowane przez tutejszego fiskusa jako uchylenie się płatnika przed obowiązkiem podatkowym. W sytuacji tej tutejsza placówka administracji skarbowej może nałożyć na podatnika karę pieniężną lub odsetki karne z tytułu spóźnienia. W celu zapoznania się z dokładnymi danymi I Urzędu Skarbowe w Lublinie zapraszamy do odwiedzenia serwisu UrzadSkarbowy24.pl.

Jeden komentarz

  1. Ja zeznanie złożyłem w połowie marca, mamy już maj a pieniędzy za zwrot ani hu hu nie widać? Czyżby ktoś se wziął je na premie dla tych urzędników? Kolega składał razem z mną i on dostał mimo iż miał więcej. Na jakich zasadach jest sprawdzany i później przekazywany zwrot podatków? Wg daty złożenia czy wg wielkości zwrotu?

Z kraju