Rower Miejski podsumował rok działalności. Pół miliona wypożyczeń i 40 tys. użytkowników

Ponad pół miliona wypożyczeń i blisko 40 tys. użytkowników, to roczny bilans funkcjonowania systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego. Jeden z użytkowników tak pokochał miejskie rowery, że sprzedał auto i przesiadł się na rower.

Po roku funkcjonowania systemu Lubelskiego Roweru Miejskiego przyszedł czas na podsumowania. Blisko 40 tysięcy użytkowników i ponad pół miliona wypożyczeń – to roczny bilans uruchomienia systemu. Przez ostatni rok trasa z ul. Zana na ul. Nadbystrzycką cieszyła się największą popularnością wypożyczających rowery.

Lubelski Rower Miejski jest jednym z największych systemów w kraju. Użytkownicy mogą korzystać z 420 rowerów w 42 stacjach. Dziś do systemu dołączyła kolejna stacja fundowana przez Tarasy Zamkowe.

W 2016 roku przybędzie kolejnych 40 stacji i 400 rowerów, a nowością będą dwie stacje z rowerkami dziecięcymi. Ponadto, do rozbudowy systemu włączył się Świdnik, gdzie pojawi się 5 stacji i 41 rowerów.

W tym roku rowery najwięcej razy wypożyczane były w maju ze stacji przy Politechnice Lubelskiej (5258 razy). Również w maju, ten sam terminal odnotował największą liczbę zwrotów (5449).

– Gdy spotkaliśmy się na pl. Wolności rok temu wiedziałem, że rower miejski będzie popularny. Nie spodziewałem się jednak, że okaże się aż takim hitem. Liczba użytkowników i wypożyczeń kilkakrotnie przekroczyła szacunki, jakie przyjmowaliśmy ubiegając się o środki europejskie. To pokazuje, że każda złotówka wydana na infrastrukturę rowerową to słusznie zainwestowane środki. Cieszę się, że mieszkańcy wybierając tą formę transportu troszczą się o Lublin. Dziś wiemy że rower, ale także komunikacja zbiorowa, skutecznie konkurują z transportem indywidualnym – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wśród użytkowników jest rekordzista pod względem wypożyczeń. Pan Mirosław sprzedał samochód i przesiadł się na rower miejski. Na swoim koncie ma 849 wypożyczeń. W nagrodę pan Mirosław otrzymał od Tomasza Wojtkiewicza – prezes NextBike – voucher o wartości 200zł na przejazdy miejskim rowerem.

2015-09-18 15:02:14
(fot. UM Lublin)

Zobacz również

21 komentarzy

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program
Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie