Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Rośnie liczba gmin w kraju, które ogłosiły apel lub zakaz dotyczący użycia wody

W całym kraju już 143 gminy skierowały do mieszkańców apel lub zakaz dotyczący użycia wody wodociągowej do celów innych niż bytowe. Wszystko ma związek z panującymi od kilku dni upałami.

Z danych zebranych przez stronę internetową swiatwody.blog wynika, że obecnie w całym kraju 143 gminy wystosowały do mieszkańców specjalne apele związane z użytkowaniem wody. Gdzie pojawiły się zakazy i apele można sprawdzić na przygotowanej przez autorów bloga, specjalnej interaktywnej mapie.

W woj. lubelskim gminy takie znajdują się w kilku powiatach: łęczyńskim, puławskim, biłgorajskim, kraśnickim, łukowskim, lubelskim, opolskim i świdnickim, a dzisiaj pojawił się taki apel również w powiecie parczewskim, na stronie Gminy Parczew.

– W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami oraz niekorzystnymi prognozami pogody na najbliższe dni, zwracamy się z prośbą do mieszkańców korzystających z sieci wodociągowej o racjonalne korzystanie z wody. Prosimy o wykorzystywanie wody wyłącznie do celów bytowych i powstrzymywanie się od podlewania ogrodów. Ograniczenia zużycia zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci i nie spowoduje przerw w jej dostawie – tak brzmi apel zamieszczony na stronie Gminy Parczew.

Co więcej IMGW wydało ostrzeżenia dotyczące upału (z temperaturą do 37°C) na terenie województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego – jest to ostrzeżenie 3. stopnia – obowiązuje maksymalnie do godz. 20:00, 1 lipca. Z kolei w ostrzeżeniu hydrologicznym czytamy – susza hydrologiczna – spowodowana niskimi przepływami wody – na terenie części województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i lubelskiego – obowiązuje do odwołania.

(fot. lublin112.pl)

13 komentarzy

 1. ok dziś się nie myję i idę do lekarza xD

  • „Prosimy o wykorzystywanie wody wyłącznie do celów bytowych” – czyli nie zakazują mycia xD

 2. Rachunek przysłali więc leję ile się da. Moje prośby o niższe rachunki nie skutkowały to w drugą stronę też to działa.

 3. Jeśli nie będziemy oszczędzać to naprawdę pewnego dnia w kranie zrobi się zupełnie sucho. Ludzie nie macie pojęcia jak straszliwie opadają źródła. Pompy nie mają z czego ciągnąć. Jest katastrofa. I nawet zmiana każdej władzy nie pomoże.

  • Ja nie zaprzeczam, tylko chciałbym dopytać – co się z tą wodą dzieje?
   Gdzieś z chmurami przemieszcza się w inne rejony planety, czy rozpada się na tlen i wodór?
   W szkole uczyli o obiegu wody w przyrodzie – teraz okazuje się że wody jest coraz mniej, o co chodzi?

 4. wincej fontann z neonami w miastach! więcej kurtyn natryskowych! zabronić zwykłym ludziom korzystać z wody bo susza…

 5. Bardzo prosta rzecz, 3m3 wody na miesiąc na osobę zameldowaną w mieszkaniu czy w domu jak przekroczysz, to płacisz podwójną stawkę za m3 – proste.
  Albo powiązać opłatę śmieciową ze zużyciem wody, jestem bardziej niż pewna, ze zużycie spadnie o połowę. Szlak mnie trafia jak słyszę, że nastolatka siedzi w wannie po 2 godziny a wanna jest jak strumień przepływowy.

 6. Są rejony w Polsce co podlewają woda z hydrantów pola uprawne nawet podczas deszczu

 7. NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA SZKODZI❗

  Woda w Polsce jest bezpłatna!!!
  Tak stanowią przepisy…
  Problem w tym, że URZĘDNICY zorganizowali system poboru opłat za… DOSTARCZANIE TEJ WODY!!!
  Zatem to na nich spoczywa obowiązek zapewnienia dostępu do wody wszystkim, a nie jej ograniczania czy reglamentowania❗❗❗
  Dokładnie to odzwierciedla bolszewickie korzenie naszej władzy:
  1- stworzyć problem
  2- obarczyć przyczyną kogoś innego
  3- przedsięwziąć ,, jakieś” kroki w walce z nim.
  Im glupsze- tym lepsze.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo