Rondo w Łęcznej otrzymało nazwę „Lubelskiego Lipca 1980” (zdjęcia)

Łęczna przyłączyła się do obchodzonej w tym roku 40 rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Rondo wzdłuż głównej arterii w mieście od dzisiaj nosi nazwę „Lubelskiego Lipca 1980”.

W niedzielę w Łęcznej odbyły się uroczystości związane z nazwaniem ronda u zbiegu drogi krajowej nr 82 z drogami wojewódzkimi nr 820 i 829. Skrzyżowanie to nosi teraz nazwę „Lubelskiego Lipca 1980”. Ma to być gest wdzięczności i pamięci ze strony miasta w 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych.

Pomysł nadania takiej nazwy dotychczas bezimiennemu rondu wyszedł ze strony jednego z miejskich radnych. Uzyskał aprobatę po czym w marcu wszyscy radni poparli uchwałę w tej sprawie. Jak wskazano w uzasadnieniu, skrzyżowanie to znajduje się na drodze wyjazdowej z Łęcznej w kierunku Świdnika, gdzie rozpoczęły się lipcowe strajki.

Dodano jednocześnie, że niewątpliwie to właśnie PZL Świdnik rozpoczął erę przemian na Lubelszczyźnie, a następnie w całej Polsce. W 2020 roku obchodzimy 40 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, a tym samym powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność, dlatego nazwa ronda „Lubelskiego Lipca 1980” wpisuje się w te obchody. Wskazano również, że niektórzy z bohaterów wydarzeń z 1980 roku pochodzi właśnie z Łęcznej.

(fot. UM Łęczna)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. Tylko po co ta szopka?

  • w twoje urodziny tez stary pyta po co ta szopka

   • Urodziny za prywatne fundusze urządzam w przeciwieństwie do tej szopki, której jako podatnik jestem zmuszony być sponsorem. Jakbyś nie zauważył urzędniku.

 2. Covida mają na szczeblach wladzyi chcą się nim podzielić.

 3. zenek z fabryki kredek

  uuffff jak dobrze, że Ojciec pokropił!!!

 4. A maseczki? Hahaha czekamy…

 5. Kilka lat temu byłem a tam nic teraz myślę sobie jak to mogło się stać raz coś jest a raz nie ma ciekawe ale nic z tego nikt nie zrozumie bo to ciężki temat 2+2=5 to oczywiste ale nie w temacie górnictwa tam wszystko pogwatmane nie wiadomo czy wykop czy co ? Ale kot to kot ma swoje przeczucia i do dziury nie wlezie ale pies to coś innego najpierw powącha i potem może wlezie a kto ich tam wie e eee idę spać dobry pomysł

 6. zróbcie lepiej PiSiory remont drogi 820 Łęczna – Parczew bo do Ludwina strach jechać to tych wertepach

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zoomikołajki w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie
„Bezpieczna sobota z Mikołajem w ODTJ WORD w Lublinie”
Życie świętego Stanisława Papczyńskiego w formie rysunków na piasku
Superauta dla Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie
Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu