Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy zablokowali punkt skupu i wezwali policję. Przyjeżdżało tam zboże z Ukrainy

Wraz z coraz gorszą sytuacją na rynku zbóż rolnicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Dokonali obywatelskiego ujęcia ciężarówki, którą przywieziono zboże z Ukrainy. Następnie miało ono wyjeżdżać już jako polska pszenica.

W sobotę późnym popołudniem rolnicy z AgroUnii podjechali pod jeden ze skupów w powiecie krasnostawskim. Otrzymali bowiem informację, że rozładowywane są tam ciężarówki ze zbożem z Ukrainy. Akurat z naczepy zdejmowany był ładunek. Nieoczekiwana wizyta sprawiła, iż prace od razu zostały przerwane. Jak tłumaczą rolnicy, właściciel miał przyznać, że kupuje zboże z Ukrainy, jednak po chwili pośpiesznie oddalił się z tego miejsca.

O wszystkim powiadomiona została policja. Funkcjonariusze zabezpieczyli ładunek zboża, pobrali z niego również próbki do badań. Mają one na celu m.in. określenie, czy nie jest to tzw. zboże techniczne. Niezbędna była również kontrola dokumentów przewozowych.

– Wszystko dzieje się w weekend, kiedy służby nie pracują. Wcześniej rozładowywane były dwie ciężarówki, przyjechaliśmy przy rozładunku trzeciej. Wszyscy ze skupu uciekli. Okoliczni mieszkańcy wskazują, że ukraińskie ciężarówki ze zbożem przyjeżdżały tu po kilka razy w tygodniu. Zboże było następnie przeładowywane na polskie pojazdy i najprawdopodobniej wyjeżdżało już jako polskie – tłumaczy Jarosław Miściur z AgroUnii.

Rolnicy podkreślają, że nie mogą pozwolić, aby polskie rolnictwo było w ten sposób wyniszczane. Dodają, iż mają uzasadnione podejrzenia, że jest to zboże techniczne. A tego typu pszenica często nie spełnia parametrów, głównie dotyczących bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlatego też postanowili walczyć o swoje, aby przetrwać ten trudny czas. Wskazują jednocześnie, aby popatrzeć na pola. Bez problemu zauważy się, ile kukurydzy na nich zostało. Nie została ona zebrana, gdyż punkty skupu zbóż jej nie chcą przyjmować, gdyż zostały zasypane kukurydzą z Ukrainy. Natomiast w przypadku ceny pszenicy, oferowana cena jest poniżej kosztów produkcji.

Zdaniem rolników, kilka firm dorabia się na coraz gorszej sytuacji na rynku zbóż. Zgodnie z zapewnieniami ministra rolnictwa, zboże z Ukrainy miało jedynie przejeżdżać przez Polskę tranzytem do krajów, w których ludzie głodują, lub też zboża po prostu brakuje. Tymczasem zapycha polskie magazyny i destabilizuje polski rynek.

Dziś w tej sprawie w Grajewie na Podlasiu zorganizowany protest rolników. Częściowo zablokowali oni dojazd do jednej z firm skupujących zboża. Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak wyjaśniał, iż rolnicy nie mają gdzie sprzedawać swoich produktów, pszenicy, kukurydzy, rzepaku, bo w połowie maja zostało zniesione cło na przywóz tych produktów z Ukrainy.

– Miało być tak, że te produkty miały być tylko przewożone przez nasz kraj i miały trafiać do Afryki, krajów Bliskiego Wschodu, żeby nie było głodu. Tymczasem produkty te zamiast trafiać za granicę, zaczynają zapychać nasze silosy, nasze magazyny. Sytuacja jest dramatyczna – mówił Michał Kołodziejczak.

Rolnicy zablokowali punkt skupu i wezwali policję. Przyjeżdżało tam zboże z Ukrainy

Rolnicy zablokowali punkt skupu i wezwali policję. Przyjeżdżało tam zboże z Ukrainy

(fot. AgroUnia)

48 komentarzy

 1. Za Tuska by tego nie było. Tusk pomagałby więcej Polakom jak Ukraińcom, nie zamykałby kopalń, nie byłoby problemów z węglem. Tusk nie zamknąłby Polaków na 2 lata w domach i nie kazał chodzić ludziom w maskach. Przypomnę, że E. Kopacz jako jedyna w Europie zrezygnowała ze szczepionek na świńską grypę. Inflacja nawet jeśli by była to na pewno minimalna. Godnie żyłoby się górnikom, hutnikom, rolnikom, przedsiębiorcom, krótko mówiąc ludziom pracy.

  • Leonardo Daj Wincyj

   Odstaw te tablety ,niech ci lekarz przepisze inne ,bo masz urojenia

  • Kopacz zrezygnowała ze szczepionek bo nie było pieniędzy w budżecie. Zrozum, każdy polityk to oszust, kłamca, manipulator. Bez względu na to, po której stronie siedzi w sejmie

 2. Lokalny przewodnik.

  Trzymać w stodołach, czekając na lepszą cenę a jak nie było od kogo zboża kupić i firmy poradziły sobie w inny sposób to kwik…

  • Wolisz jeść chrupiące bułeczki z ukraińskiego zboża technicznego(?) z cementem niż z polskiego? Nie będą one wcale tańsze, bo zarobi na nich cwaniak przywożący zza granicy ten szajs. Polskie zboże musi mieć przeróżne badania, atesty itp., aby nadawało się do przetwórstwa czy nawet na paszę.

 3. Jeżeli w magiczny sposób, na papierze, zborze z ukraińskiego stawało się nagle polskie, to to jest oszustwo i właściciel magazynu powinien beknąć.

 4. wyboista jest droga do sejmu! ale czegoz sie nie robi……

 5. Największa patologia w więzieniach głosowała na peło.

 6. PO jakie było takie było ale było za Polakiem nie to co katolicy z pisu, którzy niszczą kraj i Polaków. Jak tam hanuka u waszego pisowskiego prezydenta? Już się odbyła i pojechał spokojnie na narty?

 7. Dla pisu mówię Nie

  Niech skontrolują jeszcze te skupy w sąsiedzkich gminach samego Lublina.Tam też ukraińcy rozładowują zboża. Brawo AGROUNIA.

Wiadomości z info112