690 680 960

Rolnicy łączą siły. Zapowiadają blokadę granicy z Ukrainą w czterech krajach jednocześnie

Z uwagi na brak skutecznych rozwiązań w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża, organizacje rolnicze zapowiadają kolejną akcję protestacyjną. Tym razem ma być ona zorganizowana wspólnie z rolnikami ze Słowacji, Węgier i Rumunii.

W czwartek w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających rolników z ministrem Henrykiem Kowalczykiem. Tematem była dramatyczna sytuacja rolników i problemy, z jakimi w ostatnim czasie przyszło im się zmierzyć. Rozmawiano o niekontrolowanym napływie zboża z Ukrainy, co już doprowadziło do destabilizacji rynku, a także o niepokojącym wzroście importu zza wschodniej granicy innych płodów rolnych, co również może doprowadzić do podobnej sytuacji.

O ile resort przedstawił kilka rozwiązań, które mają na celu wsparcie rolników indywidualnych, w tym dopłaty do zboża i paliwa, oraz tanie linie kredytowe, to jednak nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie problemu z ukraińskim zbożem. Chodzi o proponowane od dawna wprowadzenie systemu kaucji dla przewoźników. Dlatego też związkowcy z organizacji: Oszukana Wieś, Samoobrona, Ojczyzna oraz Korona zapowiedzieli, że będzie to skutkowało kolejnymi akcjami protestacyjnymi rolników.

Tym razem protesty mają się odbyć w kilku krajach jednocześnie. Mowa o Polsce, Słowacji, Węgrzech i Rumunii. Wszystko dlatego, że jak wskazują związkowcy, widzą dobrą wolę pomocy ze strony polskiego rządu, jednak wiele tych działań ma być blokowane przez Brukselę. To bowiem Komisja Europejska musi wydawać zgody na pomoc dla rolników, do tego nie robi nic, aby rozwiązać problem tranzytu zboża.

Dlatego też w porozumieniu z organizacjami rolniczymi właśnie z tych trzech krajów na przełomie marca i kwietnia ma zostać zorganizowana jedna wspólna akcja. Chodzi o blokadę przejść granicznych z Ukrainą. Jak wynika z zapowiedzi rolniczych organizacji, protest może potrwać 2-3 dni, aby unijni urzędnicy w końcu zauważyli problem rolników.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

64 komentarze

 1. Głosuj na ryżego będziesz w Polsce mówił po niemiecku i pracował za miskę ryżu bo wszystko będzie wyprzedane za bezcen szwabom.

  • Jacek a to nie morawiecku do tej misji ryżu dąży ,i cała zje…na ekipą pisiorów

  • Ani jedno ani drudzy nie powinni rządzić. Już obie partie pokazały co potrafią. Czas na kogoś nowego

 2. Tanie linie kredytowe to ma być wsparcie? Raczej ostatni gwóźdź do trumny

 3. Jak to blokować granicę? To już nasi rolnicy nie chcą sprzedawać na wschód?

 4. Brawo chłopaki! Chociaż wy sie stawiacie tej antypolskiej polityce. Bronić swojego interesu!

Kursy walut

 • USD 4.3742zł 1.7%
 • GBP 5.3417zł 0.85%
 • EUR 4.6911zł 0.2%
 • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas