Wtorek, 23 lipca 202423/07/2024
690 680 960
690 680 960

Rodzina żubrów z naszego regionu znów się powiększyła. Na świat przyszły dwa młode (wideo)

Po kilkusetletniej nieobecności żubry powróciły na Lubelszczyznę. Jak się okazuje, stado z roku na rok się powiększa. Obecnie liczy ono 11 osobników.

Stado żubrów, jakie na początku 2021 roku zamieszkało w Lasach Janowskich doskonale zaaklimatyzowało się w nowym miejscu. Zwierzęta żyją na wolności, przemierzając wschodnią część kompleksu, pojawiają się także na śródleśnych łąkach. Jak poinformowało właśnie Nadleśnictwo Janów Lubelski, którego pracownicy na co dzień się nimi opiekują, żubrza rodzina niedawno się powiększyła. Na świat przyszły bowiem dwa żubrzątka, wiadomo już, że są to byk i żubrzyca. Tym samym stado powiększyło się do 11 sztuk.

Przypomnijmy, akcja wsiedlania żubrów do Lasów Janowskich miała miejsce pod koniec stycznia 2021 roku. Janowską subpopulację utworzyło sześć zwierząt przeniesionych z Puszczy Boreckiej na Mazurach i dwa z Nadleśnictwa Kobiór na Górnym Śląsku. Później do stada dołączyła młoda samica z Kiermus. W ubiegłym roku urodziło się jedno młode. Decyzją internautów nadano mu imię Janowit.

Żubr jest największym ssakiem Europy, a zarazem legendarnym symbolem puszczy. Ma też potężne rozmiary. Ciężar dorosłego samca dochodzić może nawet do 900 kilogramów, a wysokość w kłębie do 180 cm. Zwierzęta rozmnażając się mają stworzyć stado liczące w przyszłości docelowo ok. 40 osobników.

5 komentarzy

 1. Na świat przyszły dwa młode, a ile starszych zeszło z tego świata, przy pomocy bohaterskich myśliwych ?

  • Od dawna żaden, populacja żubrów prawie wyginęła podczas drugiej wojny światowej. Więc nie wiem co tu ma myśliwy do rzeczy.

   • Jak żaden, skoro cyt. ,,Myśliwy zastrzelił żubra

    Myśliwy, który legalnie polował w Puszczy Białowieskiej, przez pomyłkę zastrzelił będącego pod ochroną żubra – poinformował w piątek PAP nadleśniczy nadleśnictwa Browsk Jerzy Ługowoj.

    Zdarzenie miało miejsce w nocy z czwartku na piątek na terenie Nadleśnictwa Browsk. Jak powiedział Ługowoj, myśliwy, który polował indywidualnie, miał jedynie zgodę na strzelanie do młodych dzików, jednak doszło do pomyłki i zastrzelił żubra.

    Myśliwy sam powiadomił nadleśnictwo o zdarzeniu. Grozić mu może kara finansowa w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych oraz wykluczenie z Polskiego Związku Łowieckiego. Mężczyzna ma kilkudziesięcioletni staż myśliwski i łowiecki.”

    i kolejny:

    ,, Żubrzyca była karmiącą matką. W niedzielę w lesie na południe od Czaplinka w woj. zachodniopomorskim zastrzelił ją myśliwy biorący udział w tzw. dewizowym polowaniu.

    O kolejnym już przypadku, w którym myśliwy biorący udział w legalnym polowaniu zabija będącego pod ochroną żubra, poinformowało w niedzielę Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze – Dzika Zagroda. To organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną dziko żyjących zwierząt i roślin oraz ich siedlisk.
    Myśliwy zastrzelił samicę żubra

    „W dniu dzisiejszym (23.10.2022 r.) pracownicy Pogotowia Żubrowego otrzymali zgłoszenie, że podczas polowania dewizowego na terenie Nadleśnictwa Świerczyna zastrzelono samicę żubra w wieku ok. 5 lat. W trakcie polowania stado żubrów wybiegło z lasu. Sprawca twierdzi, że strzelał do żubrzycy w obronie własnej” – poinformowało ZTP na swojej stronie na Facebooku.”

    Wiem w TVpiss tego nie powiedzą jak i o wykarczowanych na potęgę lasach.

 2. Przepraszam pierwsza

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport