690 680 960

Robi się coraz cieplej, ruszają kąpieliska. Zgłoszone zostały już 34 tego typu miejsca

Jak co roku w sezonie letnim, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny dokonuje oceny bieżącej jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Każde kąpielisko, zgodnie z prawem, powinno być zgłoszone do sanepidu. Na razie na liście są 34 takie miejsca.

Wraz z początkiem czerwca wystartował sezon, w którym ruszają kąpieliska. Ich organizacją zajmują się zarówno samorządy, na terenie których tego typu miejsca się znajdują, jak też prywatne osoby, np. posiadające w pobliżu ośrodki wypoczynkowe. Obecnie lubelski sanepid otrzymał zgłoszenia dotyczące 34 lokalizacji miejsc przeznaczonych do kąpieli.

Najwięcej z nich, gdyż aż 10, znajduje się w powiecie chełmskim. Są to: Wyrobisko Glinianki Horodyskie w Chełmie oraz zbiorniki retencyjne „Biały Rów” w Rejowcu, „Dębowy Las” w Wołkowianach, „Starosiele” w Dubience, Husynne, „Maczuły” w Horodysku, Majdan Zahorodyński, „Natalin”, „Staw” oraz Żółtańce. Siedem kąpielisk zgłoszono w powiecie włodawskim: Astur, Nr 1, Nr 2 i Nr 3 w Okunince nad Jeziorem Białym, Starorzcze Bugu – Bytyń – Pompka, Jezioro Rotcze – Grabniak oraz Jezioro Sumin.

W powiecie zamojskim na liście są cztery kąpieliska: Moczydło nad Zalewem w Nieliszu, Stawy „Echo” w Zwierzyńcu, Zalew Miejski w Zamościu i Zalew w Krasnobrodzie, w powiecie biłgorajskim trzy: Zalew „Bojary” w Biłgoraju, Zalew Biszcza – Żary i Zalew w Józefowie, w powiatach lubartowskim i opolskim po dwa: Jezioro Firlej GOSIR i Ośrodek Marta, oraz Kąpielisko Miejskie w Opolu Lubelskim i W Dolinie 10 Stawów nad Zalewem w Poniatowej.

Po jednym kąpielisku zgłoszono w powiatach bialskim, janowskim, kraśnickim, łukowskim, puławskim i tomaszowskim. Są to: „Międzyrzeckie Jeziorka” w Międzyrzecu Podlaskim, kąpielisko Nr 1 ZOOM Natury w Janowie Lubelskim, Zalew Kraśnicki, zalew „Zimna Woda” w Łukowie, Rzeka Plewka w Janowicach i kąpielisko przy molo w Majdanie Sopockim Drugim.

Teraz pracownicy Sanepidu będą sukcesywnie prowadzić badania wody w poszczególnych kąpieliskach. W większości przypadków miejsca te będą dostępne do końca wakacji.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

 1. Dla ciekawskich woda ma już w niektórych po 24 stopnie.

 2. Rowerek wodny czy hulajnoga wodna? Jest jakaś różnica? Sezon topielców uważam za otwarty. Uważajcie na wodę. Znaczy na wódę. Miłego urlopu.

 3. Kąpielisko – to nie tylko woda. To przede wszystkim BEZPIECZEŃSTWO. Polska to chory i nieudolny kraj, gdzie nie dba się o nic. Badanie wody to 150-sprawa kąpieliska, a na pierwszym miejscu powinno być : ratownik, oznaczenie, infrastruktura, etc.

  • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

   Taaa… a za każdym żądnym kąpieli powinien chodzić policjant oddelegowany do pracy jako osobisty anioł cieć*.

   * – cieć, dawniej: stróż

 4. Informacja słabo zweryfikowana :
  „Starosiele” w Dubience ????
  to dwa różne zbiorniki !!
  W Starosielu ( na martwej odnodze Bugu ) kąpią się żaby i psy teraz ewentualnie jeszcze krowy mogą pić wodę
  Dubeinka ma ładny zalew i chyba o tym mowa. Przy ulicy w kierunku Zosina. Ładny zalew. Są łabędzie. Łagodne wejście do wody. Nawet czystej.

  • Starosiele kiedyś było…. a ile tam populacji zostało poczęte …
   ile oczu podbitych…
   Niemcy z DDR przyjeżdżali autokarami na obozy ZHP
   Biednym dzieciom PRL rozdawali czekolady, ciastka.
   Dyskoteki – szpulowa Aria nagłośnienie Vermona
   the cars – why can’t i have you

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!